За Празника на града в Несебър отвори врати нов кабинет по Съдова хирургия

| Източник:

На 15 август,послучай празникът на Несебър – Успение Богородично ,

в Общинската сграда за здравни дейности-Здравна къща,  отваря врати

нов консултативен кабинет по Съдова хирургия.

Кабинетът ще се ръководи от д-р Валентин Василев д.м., началник на Отделение по съдова хирургия

в МБАЛ-Бургас АД. /На снимката/

Жителите на Община Несебър ще могат да получават високоспециализирана консултативна помощ в новоразкрития кабинет и при необходимост- навременно оперативно лечение за цялата гама съдови заболявания в Отделението по съдова хирургия в Бургаската болница.

Ето и някои от заболяванита,обект на съдовата хирулгия :

 

ХАНК

Хроничната артерална недостатъчност на долните крайници  е най-честото съдово артериално заболяване. Диагностиката му изисква щателно запознаване със всички кръвоносни съдове на пациента, защото много често се засягат успоредно и различни отдели на артериалната система на човешкото тяло – сънни артерии, горни крайници, долни крайници и коремни артерии. За хората с оплаквания, дължащи се на недостатъчно кръвоснабдяване на долните крайници, съществува сериозна реална опасност от претърпяване на неизбежна ампутация.По данни на Националната здравноосигурителна каса за 2010 година ампутациите в България са над 3200. Повечето от тях са резултат от състояния, свързани с артериални заболявания на долните крайници, които при навременна диагностика и специализирано съдово хирургично лечение, могат да бъдат коригирани навреме и така да се избегне ампутирането на засегнатия крайник.

 Аневризма на Абдоминалната Аорта

Тежко и понякога незабележимо в началото заболяване, представлява нарастване на размера на коремната аорта, като естественият му ход води до внезапно разкъсване  на аневризмата с последващ масивен кръвоизлив в корема и летален изход. Никой не е застрахован от тази опасна смъртоносна болест, дори и младите хора с хипертонична болест и наследственост,  затова профилактичният преглед при съдов хирург е абсолютно задължителен за тези пациенти над 40 годишна възраст.

Разширени вени

Най-честото венозно заболяване, която изисква щателно запознаване със състоянието както на разширените вени така и на дълбоките вени на крайниците с оглед изграждане на правилна тактика на лечение – хирургична,  терапевтична и медикаментозна.

Тромбози на дълбоките вени и прекаран тромбофлебит с посттромбозна болест

Състояние е известно като хронична венозна недостатъчност на долните крайници и се налага изследване с венозен ехографски доплеров апарат на всички вени на крайника.

При острите запушвания на вените -флеботромбоза, се налага предприемане на спешни мерки в болнични условия, тъй като съществува риск от развитие на внезапна белодробна емболия-откъсване на тромб от увредената вена и остро запушване на основните съдовете на белите дробове, която може да е с фатален изход за пациента.

Лимфедеми

Повечето пациенти с първичен или вторичен лимфен оток се диагностицират и лекуват с еластично компресивна терапия, посредством апарат с маншета за компресия, мануален масаж и рехабилитация. Добавят се и медикаменти за задържане на постигнатият ефект от кинезитерапията. Чести са случаите на жени оперирани по повод карциноми на млечната жлеза с последващ лимфедем на горния крайник. Пациенти прекарали еризипел или червен вятър на долните крайници също се повлияват добре от приложената терапия.

Захарен диабет , диабетна ангиопатия и диабетна гангрена

 

Всички пациенти със захарен диабет имат нужда от постоянно наблюдение и лечение от съдов хирург.Оставен без адекватно хирургично лечение,диабетът води до тежки

гангрени на долните крайници и ампутации на пръсти,части от ходилото,подбедрицата

и дори бедрото.Навременната съдово хирургична помощ може да спаси пациентите от тези ампутации и да намали инвалидизацията на хората в активна възраст .

Новият кабинет ще оказва Специализирана медицинска помощ в областта на съдовата хирургия и в случаите :

  • При травми на артериалните и венозни съдове с разкъсване и нараняване.
  • При спешни съдови заболявания: остри обтурационни инциденти – запушване на съдовете-емболии и тромбози.
  • При тромбоза на коремната аорта /Синдром на Лериш/, стенози и тромбози на тазови, бедрени и подбедрени артерии /Болест на Бюргер/.
  • При истински и лъжливи аневризми на коремна аорта и периферните артерии.
  • При хронични заболявания на органните съдове-бъбречни /вазоренална хипертония/; мезентериални съдове /абдоминална ангина-стенози и тромбози/.
  • При вродени и придобити заболявания на артериалната, венозна и лимфна системи :артерио-венозни аномалии: хемангиоми, лимфангиоми, ангиостеохипертрофен синдром.
  • Конструиране на постоянен съдов достъп за хемодиализа /артерио-венозни фистули и имплантиране на съдови протези за траен достъп/.
  • При функционални съдови заболявания.
  • Лечение на остри и хронични венозни заболявания /тромбофлебити, варикофлебити/; операции на разширени вени – Stripping, флебектомии, склерозираща терапия на ретикуларни вени и разширени капиляри.
  • Лечение на варикозни язви, рани от постфлебитен синдром,трудно заздравяващи рани от съдов или друг характер.

Работното време на специализирания кабинет по Съдова хирургия

ще бъде от понеделник до петък, от 15-18 ч. в Здравна къща – Несебър.

 

Предварително записване за консултация със Съдов хирург –

на тел.: 0879 357 689  от 10-12 ч. и от 13-18 ч., от понеделник до петък.   

Print Friendly
FacebookСподели