Ден преди оповестяването на доклада на Европейската комисия за правосъдието и вътрешните работи, редица политици и политически формации коментираха очакваните от Брюксел констатации, като съвсем естествено ги обвързаха със среднощните взривове пред централите на ДСБ и РЗС.
От ДСБ коментираха, че бъдещият доклад на ЕК неизбежно ще минат под знака на експлозиите. „Ние не желаем да се случи това и призоваваме органите да си свършат максимално бързо своята работа„, обясни Веселин Методиев.
Според кандидата на РЗС за президент Атанас Семов тези инциденти идват неслучайно няколко дни преди третия вот на недоверие срещу кабинета „Борисов“ и преди поредния доклад на Европейската комисия.
Министър-председателят Бойко Борисов също изтъкна, че взривовете стават точно преди доклада от Брюксел и припомни, че в деня, в който на посещение в България бяха четирима еврокомисари, избухна взрив пред вратата на вестник „Галерия“.
От БСП пък бяха категорични, че очакваният утре доклад ще е най-лошият, който България е получавала за последните 3 години.
Според червените тежките констатации в него в частта за сектор „Сигурност и вътрешни работи“ потвърждават необходимостта от вот на недоверие в сектор „Сигурност“. Брюксел също така изразява и съмнение за избора на нови членове на ВСС, които предстои да бъдат гласувани тази седмица в НС. По отношение на кадрите в съдебната система ЕК използва определения като „съмнителна квалификация„. Това е много тревожно, коментира Сергей Станишев.
От ДПС посочиха, че са получили някои предварителни данни за предстоящия доклад на ЕК за България. Зам.-председателят на движението Лютви Местан обаче уточни, че партията на Доган ще представи официалния коментар по доклада, след като получат документа по официалния ред.
Въпреки уговорката той предупреди, че „правителството не трябва да се крие зад паравана на факта, че ЕК оценява позитивно политическата воля“. Местан подчерта, че езикът на ЕК е деликатен и по този начин ЕК иска да каже, че само политическа воля не стига. Той посочи, че този, който се хвали с тази положителна оценка, означава, че не в час и не може да чете метаезика на Европейската комисия.
Независимият кандидат за президент и бивш еврокомисар Меглена Кунева заяви, че поредният доклад на ЕК за напредъка на страната в сферата на правосъдието и вътрешния ред, поради липса на достатъчно резултати, е написан с много остър език.
„Много остър език. По-остър от миналия доклад. Преведено това означава – ако не сте разбрали миналия път какво казахме, сега ще го кажем още по-ясно“, посочи Кунева.
Тя отбеляза, че в доклада се съдържат „няколко любезни фрази“ за наличие на политическа воля в управляващите, но и не може да не се забележи липсата на похвала за нито една от правоохранителните институции и впечатлението за липса на екипност в усилията за постигане на резултати.
Докладът на Европейската комисия не е враг, а е приятел на българското общество, заяви българският еврокомисар Кристалина Георгиева в коментар за очаквания утре доклад на ЕК.
По думите й този доклад отчита усилията на правителството: „Това е обективен доклад, който отчита постигнато. Отчита, че има напредък и че този напредък се дължи на усилията на българското правителство, както и на това, че има силно желание обществото да види България като страна, в която се живее спокойно, където се уважават законите и където хората имат доверие на службите на съдебната система.“
Еврокомисарят смята за съвсем естествено в доклада да има и препоръки.
От изтеклата информация за проекта на доклада става ясно, че вонитолинговия механизъм спрямо България и Румъния ще бъде свален най-рано след година.
Една от констатациите за страната ни е, че борбата с корупцията по върховете още не е дала нужните резултати, и че въпреки постоянните акции, по-добри резултати са нужни и срещу организираната престъпност.
Междувременно стана ясно, че дебатите по вота на недоверие към вътрешния министър и кабинета са определени за понеделник - 25 юли, на следобедно извънредно пленарно заседание.
От ДПС вече изразиха учудването си за това изместване, тъй като по традиция вотовете се провеждат в четвъртък, като гласуването е на следващия ден.