ДЛС-Несебър започна продажбата на коледни дръвчета в контейнери на преференциални цени с кампания в полза на живите елхи.
Предлагаме на клиентите ни възможността да си купят истинско коледно дръвче, отгледано в нашите разсадници на открито, при естествени атмосферни условия и засадено в контейнер с обогатена почвено-торфена смес.Идеята е след празниците всеки да засади своето живо коледно дръвче в градината, парка или на определени за това места.
„Елхите” на ДЛС-Несебър са от видовете : черен бор, морски бор, пиния, гръцка ела, испанска ела, дугласка ела, атласки кедър и хималайски кедър.Според размера дръвчетата се предлагат в контейнери от 20л. до 65л. в разсадник „Поморие”
КАК ДА СТИГНЕТЕ ДО НАС
Разсадник Поморие се намира на главен път Бургас-Сл.бряг (през Поморие), непосредствено до пътя на 3 км от гр. Поморие в посока Слънчев Бряг от лявата страна.
Съвети за засаждането на жива коледна елха.
Може би най-честата причина за умирането на коледните дървета е обезводняването. За елхи избираме вечнозелени растения с голяма листна маса. Многото листа обаче изпаряват много вода, а на корените, които са редуцирани, им е трудно да я възстановят. Затова трябва да поливате коледното дърво редовно. Може и да мулчирате почвата, за да се запазва влагата. Ако забележите, че падат иглички, не се притеснявайте.
Нормално е да паднат малко иглички /това е защитна реакция по-малко листа изпаряват по-малко вода /, но за всеки случай проверете влажността на почвата и намалете температурата. Друго важно нещо е да изключвате поне по няколко часа на ден коледните светлини, защото те излъчват топлина и така обезводняват листата. И последен съвет в това отношение не дръжте излишно елхата в топли помещения / най-много три седмици /, а когато я изнесете не забравяйте, че тя се нуждае от вода.
Друг проблем, който трябва да решим е аклиматизацията.
Изнасянето на коледното дърво от горещата стая директно на студа е доста рисковано.Добре е преди да го изнесете на вън първо да го оставите в по хладно помещение, или да го ставите да презимува в такова като не забравите да го поливате. Ако нямате подходящо място го изнесете на по-заветно място в двора в по топъл ден или при снеговалеж.
Следващата опасност, от която трябва да предпазим живата елха, е замръзване на корените – това може да стане с изолирането или затрупването на саксията.
Засадете коледното дърво преди да започне вегетационния сезон / март, началото на април /, защото при по късно изваждане на елхата от саксията и малките повреди по корените ще рефлектират върху новопоявилите се нежни клонки. Когато дойде момента на засаждането, внимавайте пръста да не падне от корените. Засадете дървото в рохка почва, полейте го обилно и го укрепете, за да не се разместват корените докато се прихване.
„Една коледна елха е едно нищо, но хиляди живи елхи са нещо и то не само днес или утре, а много години напред, да не говорим че коледа е периодично
ИСПАНСКА ЕЛА /Естественият ареал на испанската ела е Южна Испания и Мароко. Има сравнително бавен растеж. Не е взискателна към богатство на почва и се развива успешно на песъчливи и сухи почви. Тя е топлолюбив и светлолюбив вид. Устойчива е на вредни газове в атмосферата.В България се култивира главно като парково дърво./
ГРЪЦКА ЕЛА /Гръцката ела е разпространена в планините на Гърция и Южна Македония, като на север достига до Охридското езеро. В сравнение с обикновената ела е по-топлолюбива и по-сухоустойчива. Расте и на варовити почви. Страда от късните пролетни застудявания. Средно студоустойчив вид. Не понася засенчване. Подходяща е за отглеждане в районите с пo-сухи почви. Може да се използва за единични и групови насаждения в парковете и лесопарковете. Цени се за плътната и ниско разположена корона, за по-малката й взискателност към почвените условия и за сравнително високата й устойчивост на замърсяването на въздуха./
МОРСКИ БОР / Естественият му ареал обхваща част от Средиземноморското крайбрежие на Европа и Африка, и Атлантическото крайбрежие на Югозападна Европа.
Морският бор е един от най-бързорастящите представители на рода. Той показва много бърз растеж още в първите години и запазва този темп до 50-60 годишна възраст. Кореновата му система е с дълбокопроникващ централен корен и многобройни странични разклонения. Към плодородието на почвата е почти индиферентен и успешно се развива даже и на чисти пясъци. Приспособен е и към морския климат, но понася повреди от мокрите снегове и натрупването на лед по клоните. У нас се отглежда с променлив успех по Черноморското крайбрежие.
ЧЕРЕН БОР /Черният бор е разпространен в повечето български планини – Родопите, Рила, Пирин, Славянка, Осогово, Влахина планина и Централна Стара планина. Общото му разпространение обхваща Южна Европа и Средиземноморието – на север до Австрия, на запад до Иберийския полуостров и Северозападна Африка (Мароко), на изток до Крим и Мала Азия, а южното му разпространение се ограничава от Средиземно море.
Черният бор е топлолюбив, светлолюбив, сухоустойчив и невзискателен към почвените условия вид. /
ХИМАЛАЙСКИ КЕДЪР /Хималайският кедър е разпростран в планините на Афганистан, Северен Белуджикистан и Северозападните Хималаи oт 1000 до 4000 m н.в. Хималайският кедър развива повърхностна коренова система, поради което може да страда от веровете. Дървото е изключително адаптивно и не е претенциозно към вида почва в която е засадено. В сравнение с другите два вида е по-взискателен към влажността на почвата. Поради по-дългия растежен период страда от ранните есенни студове. В сравнение с атлаския и ливанския кедър е по-бързо растящ и сравнително сенкоиздръжлив. /
АТЛАСКИ КЕДЪР / Атлаският кедър е разпространен в планините на Алжир и Източните части на Мароко (Атласките планини и Риф) при надморска височина от 1350 до 2000 т. Расте на различни почви: каменисти, варовити, мергелни, базалтови, гранитни или песъчливи. Той е сухоустойчив, светлолюбив, невзпскателен към почвените условия и сравнително топлолюбив, но по – студоустойчив в млада възраст от хималайския кедър У нас се отглежда на съшите места, където е култивира и хималайския кедър, като показва добър растеж
.
ДУГЛАСКА / Родината на това бързо растящо иглолистно декоративно дърво е Северна Америка. По-точно тихоокеанските крайбрежни области на Британска Колумбия, Вашингтон и Орегон до крайбрежието на Калифорния . Там достига до 2.600 м. н.в. Изобщо Дугласката ела се смята за един от най-ценните дървесни видове в своето отечество и заради висококачествената дървесина, бързия растеж и големите си размери. При пълното си развитие стъблото достига до около 100 м.височина и до 4 м. в диаметър. Дугласката ела расте най-добре върху свежи, дълбоки и плодородни почви, богати на хумостно вещество. Изисква по-висока атмосферна влажност и по-мек климат. Понася добре фабричния дим и газовете. У нас Дугласката ела се отглежда на много места. Като парково дърво Дугласката ела се цени заради бързия си растеж, тъмнозелената си пирамидална корона. /