Държавата потулва източването на “Слънчев бряг“ АД

Десислава Лещарска, Красен Николов “Фрапиращи данни за източване“, “скандални договори“, “празна каса“. Това обявиха новите шефове на “Слънчев бряг“ на пресконференция на 31 май 2010 г. Последваха обещания за проверки...
| Източник: mediapool.bg

“Фрапиращи данни за източване“, “скандални договори“, “празна каса“. Това обявиха новите шефове на “Слънчев бряг“ на пресконференция на 31 май 2010 г. Последваха обещания за проверки на Държавната финансова инспекция, прокуратурата и икономическа полиция “под личното ръководство на вътрешния министър Цветан Цветанов“. Те щели да получат данни от проверка на инспектората на икономическото министерство, според които старото ръководство е изхарчило неправомерно 200 млн. лева от приватизация на хотели и е сключило куп неизгодни договори с приближени фирми.

Както нерядко се случва, тези фрапиращи констатации и закани запълниха първите страници на вестниците, но година по-късно всичко потъна в непрогледна мъгла. Единствената актуална тема за държавата по отношение на “Слънчев бряг“ е подновеният 10-годишен конфликт между дружеството и хотелиерите в комплекса, които недоволстват от събираната им инфраструктурна такса, а сега вече и от новите правила за достъп и за поставяне на сергии. Миналата година пък от над 300 заведения, павилиони, сергии и т.н., определени за незаконни, съборени бяха едва двайсетина. Причината – обжалване на заповедите за премахване от собствениците или пък обещания, че ще ги съборят сами.

“Докладът на инспектората на МИЕТ е предаден на проверяващите органи – прокуратура, икономическа полиция и т.н. и те се занимават със случая. До приключване на проверките повече детайли не могат да бъдат съобщени“, е официалният отговор на икономическото министерство на въпрос на Mediapool какви са резултатите от разследването на злоупотребите в “Слънчев бряг“ АД.

От министерството уточниха, че шефката на дружеството Мария Михалева отказала всякаква информация по въпроса.

Обслужващата “Слънчев бряг“ PR – агенция пък така и не върна никакви отговори на изпратените въпроси.

Проверка на Mediapool обаче установи, че прокурорска проверка по случая въобще не е образувана.

Мария Михалева оглави “Слънчев бряг“ АД на 5 май 2010 г., когато бе избрана от новия Управителен съвет с членове зам.-областния управител на Бургас Златко Димитров (председател), Соня Енилова („Ес енд Ди консултинг“ ООД – Бургас), Константин Лефтеров (ЕТ „Джими Лефтеров“) и зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов. Те замениха предишните членове на съвета на директорите Малина Стратиева, Младен Мутафчийски, Ели Анави, Кольо Колев и Пламен Александров.

На първата си пресконференция Михалева съобщи, че за последните девет години предишният директорски борд на „Слънчев бряг“, където държавата притежава 75%, е изхарчил необосновано 200 млн. лева, получени от приватизацията на хотели, и оставил в наследство само 8300 лв. налични и дългове за милиони.

„Слънчев бряг“ АД е източвано предимно чрез фирми, свързани с бившия председател на борда на директорите от квотата на миноритарните собственици Младен Мутафчийски, показа проверката на инспектората на МИЕТ, както и разследване на бургаски медии.

Дружеството има два договор за реклама с информационния сайт „Фрогнюз“ за 1.78 млн. лв., чийто главен редактор е Огнян Стефанов, но, както пише на сайта, се издава с ″помощта“ на Мутафчийски. В случай, че дружеството иска да прекрати договорните си отношения със сайта, трябва да му изплати неустойка в размер на 50% от общата цена на услугата.

Паркинг “Емона” пък е бил предоставен под наем на фирма „Булимпекс“ АД за срок от 3 години при годишен наем от 12 000 лева. Бургаската компания е контролирана също от Мутафчийски. Контрактът върви с клауза, която дава разрешение за строителство на територията на паркинга. В случай, че ″Слънчев бряг″ АД иска да прекрати предсрочно този договор, трябва да плати неустойка от 80 000 евро.

В края на 2009 година, без разрешение от Агенцията за приватизация, ″Слънчев бряг“ АД продава сградата на известния базар ″Палма“, както и урегулирания имот, върху който е изграден базарът, за сумата от 827 000 лв., без ДДС. Купувач на базара и на терена е фирмата ″Рейнхам – България“ ЕООД. Справка в Търговския регистър свърза името на купувача с това на Младен Мутафчийски. ″Рейнхам – България“ е съдружник и на футболната звезда Христо Стоичков в неговата фирма ″Метагаз”.

Името на Младен Мутафчийски излиза отново и при следващите сделки, определени от новото ръководство като сделки със съмнителна полза за „Слънчев бряг“ АД. Част от крайбрежната алея в идеалния център на курорта е била продадена на три фирми, а сумите, които те са платили за територия на първа линия от морето, са символични.

Първият парцел от алеята е купен от 30-годишната служителка на „Слънчев бряг“ АД Петя Бакалова. В качеството си на управител на фирма „Майтрил Маркетинг“ тя купува от дружеството 120 кв. м. идеални части от поземлен имот за продажна цена от 42 000 лв. с ДДС.

Купувач на съседния парцел от 120 кв. м. за същата сума – 42 000 лв. с ДДС, е софийската фирма „Гусберг България“ ЕООД с управител Антоанела Емилова Костадинова. Собственици на дружеството към момента са офшорка в Панама и вече споменатата ″Рейнхам“, свързана с Младен Мутафчийски.

Третата част от алеята е продадена на регистрираната в Свети Влас „Корона Екс“ ЕООД. За 240 кв. м. тя заплаща на дружеството 84 000 лв. без ДДС.

Бившата управа на “Слънчев бряг“ е отдала неизгодно рекламните площи на “Слънчев бряг” АД, става ясно още от проверката. През 2006 г. е подписан 10-годишен договор с бургаската фирма “Инвест комм” ЕООД. Фирмата използва 123 рекламни позиции, като плащала за тях наем от 50 000 лв. годишно. Към договора има анекс от 2009 г., според който наемът е намален двойно и е станал 12 500 евро. Неустойката при прекратяване на договора от страна на дружеството е на стойност 100 000 евро и по 50 000 лв. за всяка от оставащите години.


Print Friendly
FacebookСподели