Държавата,в която честният минава за глупак

„Дойче веле“ Mediapool.bg   И това ако не е нахалство! Гърция е на косъм от фалита. Държавата има нужда от всяко евро. В същото време укриването на данъци си остава...
| Източник:

„Дойче веле“

Mediapool.bg

 

И това ако не е нахалство! Гърция е на косъм от фалита. Държавата има нужда от всяко евро. В същото време укриването на данъци си остава едно от любимите занимания на гърците. В тази страна честният минава за глупак.

Скъпите гръцки острови са местата, където човек не пести дори по време на криза. В прозрачно-синята вода се движат яхти и скутери, по шезлонгите на плажните клубове лежат богатите и красивите. Жени със златисти бикини, мъже с пура в ръка. Още в ранния следобед се лее шампанско. От тонколоните се носи лека „боса нова“. Този, който тук си поръча две безалкохолни питиета, няма нужда от студен душ. За тях плаща 39 евро.

Келнерът връчва сметката, в която екстра е включен и шезлонгът. Липсва само ДДС. Втори опит: при плащането получавате нова квитанция, отново без ДДС. Третото настояване води до това, че келнерът се извинява и носи някаква смачкана сметка с ДДС, но цената вече е съвсем друга. Причината е в това, че сметката е от вчера и в нея са вписани питиета, които никога не сте поръчвали.

Укриването на данъци – масов спорт

Дори и при нормални обстоятелства на това му се вика нахалство. Който плаща скъпо и прескъпо удоволствията си, за него ДДС-то не е някакъв проблем. Още повече, че за островите ставката е 17, а не 23 процента. Безсрамно е поведението на собствениците на въпросния клуб и по друга причина: преди две години те били заловени, че не са издали и една квитанция за един огромен концерт. Финансовите власти им налагат глоба от почти 4 милиона евро. В крайна сметка се стига до извънсъдебно споразумение за 1.3 милиона.

Но как е възможно всичко това? Гърция е застрашена от държавен фалит. С 20-те милиарда евро, които – според изчисленията – годишно се укриват от данъци, може да се запуши цялата бюджетна дупка през тази година. Явно собствениците на клуба не се интересуват от това, нито от предупредителните „изстрели“ на финансовите власти. Дори и на дъното, те продължават порочните си практики.

Когато Христос Мелас вижда документите от плажния клуб, е възмутен и иска да ги задържи. Това било негов дълг като гръцки гражданин. 55-годишният Мелас е не само известен данъчен експерт, но и работи в гръцкото министерство на финансите. Като частно лице Мелас остро критикува гръцката данъчна система. „Укриването на данъци тук уж се преследва от закона, но никой не е влязъл в затвора“, казва той. Гръцката държава трябвало да заложи на сплашването, като пусне униформени данъчни патрули по кафенетата и ресторантите.

Държава на самотек

„Но т. нар. Тройка, имам предвид експертите на ЕС, МВФ и ЕЦБ, не обръща внимание на такива контролни механизми“, оплаква се Мелас. Вместо това представителите на Тройката седели пред компютрите и търсели чрез интернет портала Google Earth басейни, като доказателство за незаконно забогатяване. В Гърция ситуацията била като тази в Либия, продължава Мелас: „Въздушните удари не са достатъчни. Ако не навлезе пехотата, режимът няма да падне.“

Дали пък данъчните власти не преследват погрешна стратегия? Димитриос Павлидис не знае как да си отговори на този въпрос. 66-годишният солунчанин притежава фирма за дамско облекло и е засегнат тежко от кризата. Той си плаща данъците. За разлика от китайските конкуренти, „които никога не издават фактури“. Павлидис се е обърнал към данъчното разузнаване. Но чиновникът вдигнал ръце и казал, че нищо не може да се направи. Самият Павлидис е достатъчно прям да каже, че когато го контролират, финансовите чиновници винаги искат „Fakelaki“, тоест подкуп.

Трудно е да се провери доколко историята на Павлидис отговаря на истината. Факт е обаче, че той не е единственият, който поставя слаба оценка на фискуса. Гръцките данъчни служители имат имиджа на саботьори на правителствените усилия за икономии. Те организират т. нар. „бяла стачка“, тоест целенасочено бездействие. Нали и техните заплати трябва да бъдат намалени в хода на реформите.

Бъди патриот! Събирай касови бележки!

Предприемачът Павлидис е възмутен от данъчната бюрокрация. След избухването на кризата той все по-често получава от клиентите си чекове с предна дата. Те са разрешени в Гърция и позволяват на собственика да ги осребри след няколко месеца. Данъкът обаче трябва да бъде платен веднага. „Когато си на печалба, държавата ти е бизнес-партньор. Когато започнеш да губиш обаче, тя те изоставя на произвола на съдбата“, казва Павлидис.

А Христос Мелас припомня, че е имало времена, когато гърците са събирали всички квитанции. Също и сега те трябвало да бъдат подтикнати да събират касови бележки. Този път от чист патриотизъм. „Гърците все още не са разбрали, че трябва да изискват квитанции отвсякъде, за да предотвратят държавния банкрут“, казва той. И наистина: това би било най-простото решение.

Print Friendly
FacebookСподели