Здравкова подаде оставка с мотива, че е „пречучупен гръбнакът на една цяла институция, смачкано е, превърнато е в придатък на посредствеността правосъдието в България.“
„В този ВСС имаше няколко доблестни колеги, които гласуваха против това поредно назначение, както са гласували против и по повод на други назначения. Аз по-скоро подадох тази оставка като свой личен акт в подкрепа на колегите от Софийски градски съд (СГС), защото, след като над 100 човека, колеги, изразяват своето становище, след като те са подкрепени във ВСС от колеги, които също са дългогодишни съдии, професионалисти, няма как да не бъда заедно с тях и това беше моето решение“, поясни Душана Здравкова в неделя пред БНР.
„Персонално аз нямам нищо против съдия Янева. Съдебната система не може да продължава по този начин. Ами колегата Янева има не повече от четири години съдийски стаж. Толкова ли не се намери един професионалист, с по-дългогодишен стаж, утвърден като ръководител на този съд в друга функция да кажем зам.-председател или ръководител на отделение?“, запита тя.
Душана Здравкова каза още, че е решила да напусне съдийския пост „не с оглед на някаква подготвена политическа кариера, а затова, защото наистина така усещам нещата“.
„Никога не съм търсила удобните места, удобните позиции и удобните партии, заяви тя и добави: „Ако в България политиките се разбират само като партийност, аз не съм такъв политик и никога няма да бъда“.
Според нея, ако в момента се направи едно допитване сред партийната маса на ГЕРБ, те едва ли знаят с какви цели е стартирало едноименното гражданско сдружение през 2006 г. Здравкова, която бе е евродепутат от ГЕРБ, напомни, че е отстранена от председателския пост на гражданското сдружение с мотив, че не си плаща членския внос.
„Истината и, разбира се, мотивите са съвсем други. Вие знаете, че след едно общо събрание, което беше определено манипулирано и беше съставен протокол, заявявам сега съвсем категорично, с невярно съдържание, аз подадох искова молба в Софийски градски съд, пак този именно този съд, и оттам нататък всъщност беше ясно, че аз не мога повече да имам общ път с тези хора“, поясни Здравкова в предаването „Неделя 150″ на БНР. „Юрист, който си позволи да внесе в съд документ с невярно съдържание, и този юрист сега да бъде също и на ключова длъжност в България, кажете ми в каква държава и нека хората да си дадат сметка в каква държава живеем“, запита реторично тя.
Здравкова напомни, че и двете заведени от нея дела са били прекратени, едното на 6 юни 2009 година. „Може би хората ще се сетят, че на 7 юни бяха произведени изборите и тогава ГЕРБ спечели. Тоест, някой в Софийски градски съд се е почувствал така сигурен и стабилен, за да вземе това решение точно на 6 юни, след като делото не беше раздвижено повече от два или три месеца“.
Душана Здравкова отрече да е имала достъп до документи, свързани с финансирането на сдружение ГЕРБ.
Ако е имало такова финансиране от германската фондация „Ханс Зайдел“, „то е отивало при други хора, подписвали са се други хора като платежни документи, ако въобще такива са били създавани. Движеше се всичко от Цветанов и от представители на „Ханс Зайдел“ в България“, каза Здравкова.
„Междувпрочем една от тези представители – Антоанета Байчева, доколкото разбирам, е одобрена за консул в Мюнхен. Сигурно пак някой ще излезе и ще каже, че едното няма нищо общо с другото, но аз отново ще кажа за шуробаджанащината и за непотизма в България“, заяви Душана Здравкова.
Нейната оставка предстои да бъде гласувана от ВСС, а Георги Шопов, председателят на комисията по атестация на съдии и прокурори във ВСС, коментира пред БНР, оставката ще се гласува както всяка друга, каквато е практиката.
Според него и четиримата кандидати за председателския пост на СГС са изложили сериозни концепции, както и че изборът е проведен по правилата.
„Цветанов прави изказвания, с които аз по някой път съм категорично несъгласен. Стана дума за т.нар. натиск…Моето разбиране е, че натиск винаги ще има. Дали ще е той от г-н Цветанов, дали ще бъде от съсловни организации, дали ще бъде от обществото…Необходимо е натиск да има, защото само с натиск могат да се елиминират, …някои грешки могат да се премахнат“, коментира представителят на ВСС.
По-нататък той каза: „Важното е, важното е и аз съм убеден, че е така, че магистратите в България не се поддават на този натиск“.
По думите му, ако има някакъв натиск, той е под формата на коментари. „Той създава негативно отношение към нашата система, това е много неприятно. Между другото г-н Цветанов и г-н Борисов имаше една уговорка да, как да го кажа, да се смекчи тонът. Това не се изпълнява, защото ние от съдебната система не отвръщаме по същия начин. Да, не е приятно това да се случва, но има ли резултата от това, в смисъл резултат на този натиск? Или може би искате да кажа, че този избор на този кандидат е в резултат на този натиск? Уверявам ви, че не е така“, каза представителят на ВСС.
Душана Здравкова изтъкна, че „ВСС не трябва да бъде като тези устройства в древногръцкия театър, те се наричат периакти и служат за отразяване. ВСС трябва да има своята позиция, трябва да се вслушва в гласа и разума на съдиите. Само тогава съдебната система ще заеме своето истинско място“.
Според Здрпавкова съдебната система има проблем с явлението непотизъм, или т.нар. шуробаджанащина и това е една от причините за ниското обществено доверие към съдебната система.
Георги Шопов опонира, че във ВСС се е провела сериозна дискусия, но „в медийното пространство аз единственото, което чувам, че единият кандидат бил приятел с известен политик, пък другият кандидат евентуално бил роднина с друг политик“.
Шопов допълни, че това „не му е приятно“.
„Какво значи едно приятелство? В един човек, в един човешки живот човек създава приятелства, разваля приятелства. Добре, ако тя (Янева) не беше избрана, този кандидат, понеже говорим за това приятелство, това ли щеше да бъде причината, че тъй като пък е приятелка с господин от високите етажи на властта, не е избрана и тогава какъв ли щеше да бъде изводът?“, заключи философски той.
Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова коментира оставката на Душана Здравкова като лични амбиции за влизане в политиката. Относно създаването на ГЕРБ Фидосова коментира:
„Тя беше председател на сдружение ГЕРБ 2006-та година. По нейна инициатива като председател, свикано от нея лично общо събрание на сдружението се промени уставът на сдружението, промени се мандатът на управителния съвет от пет на три години. На следващата година, когато се проведе годишното редовно събрание и се избираха новия управителен съвет, госпожа Здравкова не беше предложена, и между другото – тя не присъстваше и на събранието. Тези дела, които тя е завела в Софийски градски съд, много отдавна приключиха с влезли в сила решения. Не потвърждават това, което казва тя.