Драгомир Попов:Вадя имоти и доходи на показ, нека и опонентите ми направят същото

 Драгомир Попов Автор: Боряна ТЕНЧЕВА Убеден съм, че на тези избори в Несебър хората няма да продават гласа си -  Г-н Попов, вече са известни по-голямата част от кандидатите за...
| Източник: besove.bg
 Драгомир Попов

Автор: Боряна ТЕНЧЕВА

Убеден съм, че на тези избори в Несебър хората няма да продават гласа си
-  Г-н Попов, вече са известни по-голямата част от кандидатите за кмет на Несебър, сред които са настоящият кмет Николай Димитров, кандидатът на ГЕРБ Атанас Терзиев и други. Кой от тях считате за свой най голям опонент?

- Отдавам дължимото на всички кандидати и ще се съобразявам с всеки един, който се яви на сцената. Ситуацията е непредсказуема. Има няколко души с равни шансове за балотаж.

- А вземате ли предвид възможността изборите да бъдат решени чрез купуване на гласове, каквато беше реалността на миналите местни избори?

- Не знам дали купуването на гласове ще може да бъде пресечено на тези избори и как това ще окаже влияние на резултатите. Но аз мисля, че този път хората в Несебър няма да се продадат, те се осъзнаха. Много местни жители и на предишните избори не взеха пари.

- Но подготовката за изборите в Несебър започна отдавна, от месеци се говори за раздавани социални помощи например. Не е ли малко късно това явление да бъде спряно?

- Да, всичко е подготвено много отдавна. Но все пак мисля, че не всичко е решено още. Не изключвам да се използват всякакви методи по време на тези избори.

- Управлението на Несебър през последните 4 години непрекъснато беше атакувано, че едно от най-корумпираните. Ще направите ли оценка на изтеклия мандат на Николай Димитров?

- Разбира се. Ще се изправим пред гражданите и ще кажем, че за тези пари, които имаше като бюджет Несебър в рамките на 230 млн. лева, можеше да се направи много повече за 4 години. Можем да признаем, че беше направено нещо хубаво в Свети Влас, но то трябва да се случи в цялата община, минавайки от Обзор през Несебър до Равда, както и в малките селища. Трябва да се заложи на благоустрояването и инфраструктурата, защото това е основата на туризма. Настоящите управляващи често отговарят, че това не е направено, защото не достигнали средствата. Аз питам тогава защо не взеха пари от еврофондовете? Много лесно е да говориш, че си кандидатствал за финансиране, важното обаче е да спечелиш. Кандидатстването е като да пускаш тото, ама не с правилния фиш. Това, че не са спечелени проекти, означава, че тази община не е проявила достатъчен интерес или пък е нямала нужния капацитет, за да ги разработи. Европейските фондове са под много силен контрол от София и от европейски институции. Задавам си въпроса, дали досегашните управляващи не са искали да влязат в общината пари от еврофондовете именно, защото са щели да бъдат контролирани и то не от близки и познати? Несебър е бил град – държава в средните векове. Сега е част от България.

- Общината е една от най-атрактивните, избухваха редица скандали как влиятелни хора са се сдобили с имоти и са построили палати като социалнослаби. Какво е имуществото Ви?

- На миналите избори бях единственият, който декларира имуществено състояние. Аз съм готов да го направя пак и призовавам към това и всички кандидати за кметове. Дори бизнеса, който имам, е в много общини на Бургаска област, но не и в самия Несебър, което означавам, че нямам никакви интереси и не съм ощетил никого. Там съм роден, живея и ще остана в този град, но не съм придобил нищо чрез отстъпени права на строеж, земи, заменки и други. Това лесно може да се провери и аз съм готов да го декларирам.

- Несебър присъстваше в новините през последната година със съборените покриви на хората в Стария град, с протестите на собствениците на обекти в Слънчев бряг в началото на сезона и редица други. По време на тези избори тези въпроси ще бъдат ли изчистени и ще има ли реална дискусия по тях?

- Жителите на Стария Несебър искаха домове, да живеят нормален живот. Никой не им обръщаше внимание и хората се принудиха да си ги построят, за да осигурят децата и внуците си. Нямаше никаква реакция от който и да е орган. От тук нататък трябва да се търси диалог и да се постигне консенсус. В Банско стана точно така. Защо в Несебър, който е символ на България като единственият град под егидата на ЮНЕСКО, да не се търсят компромиси?! Що се отнася до Слънчев бряг, аз смятам, че той е неразделна част от Несебър и не може да бъде отделен. Слабото място е, че собствениците в Слънчев бряг бяха притискани да плащат два пъти данък сгради и такса смет към общината от една страна, а от друга – такса инфраструктура към АД–то. Инфраструктурата трябва да е общинска, но не и на тази цена, на която беше предложена. „Слънчев бряг” АД само по себе си има много малко капитал и една марка. Защо общината  да не води преговори с държавата за закупуване на акции в него. Може да звучи еретично в момента, но купувайки акции, общината ще вземе и инфраструктурата и така този въпрос ще се реши най-безболезнено. В Несебър също много неща, свързани с туризма не са уредени. Имам идея да възстановим Квартирното бюро, което да е общинско и да не струва нищо на хората. В него хазяите ще могат да заявяват свободните квартири и по този начин да ги подпомогнем. Частните квартири не са като преди, вече са като хотелски стаи и са на по-ниски цени и за тях също има туристи, не само за хотелите.  Нямаме и туристически информационен център. Смятам, че е нужна и туристическа полиция. Хората като чуят думата „полиция” и малко се стряскат, но тук става дума за друго – във Флоренция подобен орган следи и подпомага туристите още на входа на града. Така по своебразен начин те създават респект от една страна, от друга – упътват хората и същевременно реагират, ако възникне проблем.

Print Friendly
FacebookСподели