Доброволци ще помагат на здравните инспектори при проверките за пушенето

  Според МЗ браншът има стимул да наложи забраната на клиентите си  Мартина Бозукова Доброволци на неправителствени организации ще помагат на здравните инспектори при контрола за спазването на забраната за...
| Източник: Mediapool.bg

 

Според МЗ браншът има стимул да наложи забраната на клиентите си

Доброволци на неправителствени организации ще помагат на здравните инспектори при контрола за спазването на забраната за пушене на закрито и някои открити места, която влиза в сила от утре – 1 юни. Коалиция от неправителствени организации и Министерството на здравеопазването са пред сключване на споразумение. То предвижда обучение на доброволци, които след това да участват в проверките на здравните инспектори, съобщи в четвъртък д-р Гергана Гешанова от коалиция „България без дим“ по време на форум, посветен на 31 май – Световния ден без тютюнев дим. Тази година мотото на световния ден е срещу вмешателството на тютюневата индустрия в държавната политика за ограничаване на тютюнопушенето.

 

Очаква се първите обучени доброволци да тръгнат на проверки със здравните инспектори през есента, но неправителствените организации разчитат повече на това, че ще успеят чрез своята мрежа от привърженици да наложат спазването на забраната като правят забележки на нарушителите.

 

“Всеки гражданин може и има право да подава сигнали. Ние ги имаме доброволците и през последните месеци, откакто темата набра скорост, имаме по десетина души на ден нови хора, които се присъединяват към нас“, заяви Павел Антонов от инициативата “България без дим“. “Нашата цел никога не е била възстановяване на отрядниците. Никой от нас не иска да ходи и да глобява. Ние искаме просто да се наложи този закон и, когато някой до теб го нарушава и ти му кажеш: “Извинявайте, бихте ли спрели да пушите, тук е забранено“, да знаеш, че държавата, законът, обществото стоят зад теб, а това не е твоя прищявка или каприз“, заяви той.

 

Сигнали за нарушаване на забраната за пушене могат да бъдат подавани в сайта на “България без дим“ и на тел. 0700 20 009.

 

От полунощ довечера здравните инспектори започват проверки на местата, за които влиза в сила забраната за пушене. При първо нарушение глобата за физическо лице е от 300 до 500 лева, а при повторно – от 500 до 1000 лева. За едноличните търговци е от 1500 до 3000 лева, а при повторно – от 3000 до 5000 лева. За юридически лица при първо нарушение глобата е от 3000 до 5000 лева, а при повторно – от 5000 до 10 000 лева.

 

МЗ: Бизнесът има стимул да наложи забраната заради високите глоби

 

Димитър Димитров, изпълняващ длъжността директор на дирекция “Обществено здраве“ в здравното министерство заяви, че максимумът от инспектори, който може да бъде мобилизиран е 600-650 души. “Дори и всички контролни органи да проверяват и налагат санкции по този закон, няма как във всяко едно заведение по всяко време на денонощието до всеки един нарушител да имат контролен орган. Така че трябва да мобилизираме усилията на цялото общество. Здравните инспектори имат ангажимента при всяко едно посещение в даден обект, независимо от темата на проверката, да се следи и за спазване на изискването за тютюнопушенето“, посочи той.

 

Димитров смята, че собствениците на заведенията имат интерес да наложат забраната за пушене. “Първото ниво на контрол е далеч преди да се яви контролният орган. Защото всеки собственик на заведение е силно икономически заинтересован той самият да предприеме достатъчно мерки забраната да се спазва. Угрозата той да е основният потърпевш от това е изключително ясен стимул, да се вземат нужните мерки“, заяви Димитров.

 

На стадионите ще се правят само планови проверки

 

Все още проверяващите нямат план за това как ще се осъществява контролът на стадиони и в летни театри, където депутатите забраниха да се пуши в последния момент.

 

“Нямаме все още готов отговор как ще се осъществява контролът по време на масови спортни прояви. Затова сме дали указания на здравните инспекции първо да уведомят собствениците на такива обекти за новите изисквания и да направят контакти с поделенията на МВР. В зависимост от спецификата на региона и спортния обект трябва да се обмислят възможно най-успешните тактики, по които да се извършва контролна дейност. В тези обекти няма как да се случат регулярни проверки. Там ще се правят тематични проверки, които ще се правят по предварително определен план“, заяви Димитров.

 

“След като законът забранява да се пуши там, контролните структури ще направят така, че това да се организира по най-добрия начин. Но нямаме готова рецепта в момента“, допълни той.

Print Friendly
FacebookСподели