Да спасим пясъчната лилия за нашето европейско бъдеще!

| Източник: ГЕОПАН

ПО КАЛЕНДАРА НА ПРИМОРСКО – м. август

Страницата от календара на Приморско – 2013, която представяме на нашите читатели, ни показва победителят от пясъците. Календара на черноморската община подсеща, че м.август е времето на пясъчната лилия. Хилядолетна е борбата на това красиво растение за оцеляване по Черноморското крайбрежие, включително по плажовете на Иракли.

„Несебър нюз” се присъединява към инициативата на Община Приморско и „Приморско клуб” ЕАД за опазването и съхраняването на пясъчната лилия – истински символ на крайбрежието между Емине и Резовска река.

 © сн.ГЕОПАН, Милко Димитров

 

Пясъчна лилия

Пясъчната лилия е сред най-красивите растения в българската флора. Тя е символ на пясъчните дюни и пясъци по Южното Черноморско крайбрежие. Среща се само край Созопол (местн. Каваците), Приморско (Аркутино), Царево (устията на Велека и Силистар) и Несебър (изолирано находище в м. Иракли).

Латинското наименование на вида – Pancratium maritimum означава крайморски победител.

Пясъчната лилия е многодишно тревисто луковично растение от сем. Кокичеви. Луковиците се разполагат дълбоко в пясъка – на 30-50 см. Пясъчната лилия има специално приспособление –свивателни корени, които след като се захванат здраво на определена дълбочина, постепенно се свиват спираловидно. Така изтеглят луковиците в дълбочина към влажния слой. Цветовете на пясъчната лилия са едри, до 16 см дълги, бели и ароматични. Шест едри тичинки стърчат навън от отвора на цвета и увисват на дълги дръжки. Цъфтежът започва от края на юни и продължава до септември. Максимумът е през втората половина на юли и началото на август. След прецъфтяването се образува плодът – сферична едра кутийка с около 30  черни семена.

Възобновяването на пясъчната лилия става основно чрез дъщерни луковици, поради което тя расте на туфи. Възникналите от дъщерни луковици растения цъфтят едва на втората година. Семената нямат период на покой – покълват при наличие на топлина и влага още през същата година, но трудно оцеляват. Растенията получени от семена цъфтят на третата година.

Наред с всички изброени приспособления за оцеляване в условията на пясъчните местообитания е установено, че “крайморският победител” може да използва солена вода.

Драстично е засилен интереса през последните години към пясъчните дюни по южното крайбрежие за целите на туризма. Строителството на хотели и използването на плажове  поставя пясъчната лилия пред нови изпитания – оцеляването в условията на унищожително човешко влияние. Освен незаконното използване на пясъчните дюни за строежи, върху пясъчната лилия, тежко въздействие имат и изхвърлянето на битови отпадъци. То води до утъпкване и увреждане на растенията, най-вече на семеначетата и младите индивиди. Не са редки и случаите на събирателство. “Ценители” отнасят като спомен красивите бели цветове, които увяхват след няколко минути. Други отиват по-далеч. С големи усилия се изкопават луковици и полагат отчаяни и неуспешни опити да отгледат растението в неподходящи условия – пясъчната лилия е растение изключително привързано към неподвижните крайморски пясъци!

Пясъчната лилия е силно застрашен вид. Тя е вписана в Червената книга на България,  и е в списъка на защитените растения, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Дюните са обявени за консервационно значими европейски местообитания за целите на континенталната екологична мрежа Натура 2000. Съхраняването на дюните и пясъчната лилия е крайпътен камък по пътя ни към Европа.

Необходимо е разумно и грижливо отношение към едно от най-красивите растения в България – символ на Южното Черноморско крайбрежие.

Пясъчната лилия е неоценимо красиво наследство в българската природа.

Да помогнем на “крайморския победител”!

Да спасим пясъчната лилия за нашето европейско бъдеще!

© Чавдар Гусев, Международен търговски и културен център •ГЕОПАН• 2005- 2013

 Пясъчната лилия е сред най-красивите растения в българската флора. Тя е звезда на пясъчните дюни и пясъците по Южното Черноморско крайбрежие. Среща се само край Созопол (в местн. Каваците), Приморско (в Аркутино), защитените пясъчни дюни срещу Приморско клуб ЕАД, Царево (при устията на реките Велека и Силистар) и Несебър (в изолирано находище в м. Иракли).

 Илюстрации:

  1. Плакат на Международния търговски и културен център – ГЕОПАН, Бургас за опазване на пясъчната лилия по българското Черноморско крайбрежие.
  2. Страницата за м.август от календара на Община Приморско и „Приморско клуб” ЕАД за 2013.
Print Friendly
FacebookСподели