“Каско” застраховката е една от най-страдащите полици от кризата. За последните три години премийният приход по този продукт е спаднал с 200 млн. лв.
Визитка
Данчо Данчев е роден през 1971 г. в Ловеч. Завършва Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Започва работа в застрахователния бранш през 1995 г. Участва в управлението на ДЗИ ЕАД, „ДЗИ-Консулт“, ЗАД „Армеец“ и др. От декември 2002 г. е председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „Виктория“. От юли 2011 г. е председател на Асоциацията на българските застрахователи.
- Г-н Данчев, след три години криза какво е състоянието на застрахователния сектор и кои бяха най-важните събития в бранша през изминалата година?
- В годините на икономическа криза компаниите от застрахователния сектор не са изолирани от от общата среда и съответно кризата се отрази и на застрахователните компании. Приходите от така наречените доброволни застраховки намалява и основният приход е от задължителните застраховки и в по-тесен смисъл от автомобилно застраховане.
Благодарение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” браншът спря загубата на премиен приход през миналата година. Резултатите през последните няколко месеца показват минимален ръст от 0.1-0.2 на сто, което е нищожно, но все пак няма спад. Секторът по даден вид застрахователни продукти продължава да губи пазарен дял като общ обем, но “Гражданска отговорност” успява да компенсира цялостното забавяне. Може да кажем, че сме стигнали най-ниската точка и очаквам, след като излязат данните за края на 2011 г., да завършим с лек ръст.
- В началото на 2012 г. какви са прогнозите ви за развитието на пазара?
- Очакванията за годината са да няма дъмпинг, тъй като пазарът е достатъчно конкурентен и има различни цени, условия и обслужване. Все пак вследствие на тежката ситуация смятам, че няма да има компании, които ще опитат да завишат пазарния си дял чрез нелогично сваляне на цените. Като цяло годината няма да е по-различна от 2011 г., дори очаквам положението да бъде по-тежко. Не виждам как ще се подобри ситуацията, тъй като ние сме крайно зависими от икономиката на Европа. Застраховането, както знаем, е вследствие на икономическото развитие и очаквам пазарът да се движи в същите граници.
- Една от най-коментираните теми преди време бе цената на “Гражданска отговорност”, която напоследък никой не засяга. Има ли нужда от повишаване на цената и ако да, каква трябва да бъде тя?
- Много се спекулира с цената на тази застраховка и при всяко едно изказване потребителите започват по форумите да използват неприлични епитети и сравнения. Самият факт, че от лятото на тази година лимитите за обезщетенията, които застрахователите трябва да плащат по “Гражданска отговорност” стават двойни, всеки може сам да си отговори дали цената трябва да се покачи. Тук искам да подчертая, че цената няма как да поскъпне двойно. Тенденцията ще се запази като в последните две години и ще наблюдаваме ежемесечно и плавно поскъване, което е и най-логичният вариант. За миналата година спрямо 12 месеца по-рано има ръст на цената на ГО от около 12-13 на сто. Ако тази година се получи подобно поскъпване от около 15 на сто на годишна база, то месечният ръст ще бъде от около 2 лв., което няма да е тежко за потребителите.
- Какъв е обхватът по ГО и колко коли в страната нямат задължителната полица? Предвиждат ли се допълнителни мерки за повишаването на обхвата?
- За съжаление и през 2011 г. пазарът не успя да постигне изисквания обхват, през годината имаше периоди, в които бяхме близко до 80% обхват по ГО, но в момента отново пазарът падна на около 74-75 на сто. Пак имаме спад на обхвата, който се дължи по-скоро на зимните условия, защото има водачи, които карат автомобилите си само през пролетта и лятото. Моите очаквания са през април да достигнем отново около 80%. Проблемът е, че има много автомобили, които практически не се използват, но не са свалени от отчет в КАТ. В момента бройката на незастрахованите коли е около 600-700 хил.
Относно мерките има няколко, които ще помогнат за повишаване на обхвата, и ние ги прилагаме постоянно. Основната мярка може само КАТ да я свърши, а именно контролът. При всяка една акция на КАТ обхватът скача и смятам, че трябва постоянно да има такива проверки. Друга мярка са писмата, които Гаранционният фонд разпраща до водачите, които нямат полици. Тя обаче струва пари, защото тези 600-700 хил. писма някой трябва да ги обработи, изпрати и т.н. Доказано е, че чрез вноската към фонда от добронамерения водач, той плаща и за недобросъвестния. Както знаете, 8.5 лв. от всяка една полица отиват във фонда, който изплаща обезщетения, причинени от водачи без ГО. Искам да подчертая, че след като изплати обезщетението, Гаранционният фонд завежда регресен иск към собственика на автомобила без „Гражданска отговорност”. Има случаи, в които са изплатени обезщетения от 500 хил. лв. на пострадалите лица, а на водача, който е спестил 200 лв. от застраховка „Гражданска отговорност”, за причинените щети му се запорират къщи, апартаменти, коли и други и цял живот трябва да изплаща тези пари. Законът е категоричен – след като притежаваш или ползваш МПС с регистрационен номер, трябва да имаш полица.
- Очаква се системата “бонус-малус” да стартира. Какви ще са реалните ползи за добросъвестните клиенти и средно с колко ще поевтинее полицата за тях?
- Все още е трудно да се коментира темата, тъй като не е ясно каква ще е скалата за “бонус-малус”. За да се въведе системата, трябва да се направят промените в Кодекса за застраховането, които парламентът върна преди Нова година, и се очаква да бъдат гласувани наново през лятото. За съжаление не може да очакваме системата да тръгне в средата на годината. След като промените бъдат приети, гилдията ще даде предложения до КФН. Като цяло идеята е колкото повече години водачът не е причинявал ПТП-та, толкова по-голяма да бъде отстъпката.
- Правителството въведе 2% данък върху застрахователните премии. Как тази мярка се отрази на сектора?
- Определено не сме щастливи от тази мярка, но след като е приет законът, ние сме задължени да го спазим.
- В последните две години „Каско” премиите намаляват чувствително. Според експерти от бранша основната причина за спада е кризата, заради която обновлението на автомобилния парк е намаляло. Вашето мнение?
- “Каско” застраховката е една от най-страдащите полици от кризата. За последните три години премийният приход по този продукт е спаднал с 200 млн. лв. Абсурдно е да смятаме, че това се е случило само вследствие на по-малкото продажби на нови автомобили. Да не се обиждат колегите, с които работим чудесно, но продажбите на нови автомобили никога не са били ужасно големи. Да, вярно е, че новите коли са по-скъпи и премията е голяма, но те представляват около 10% от общо продадените коли. Основната причина обаче е, че много водачи вследствие на кризата не си подновиха полиците. За съжаление в повечето случаи, като не си подновиш полицата, става някаква беля.
- Преди кризата хората с по-евтини коли правеха “Каско”, сега каква е средната стойност на застрахованите автомобили?
- Около 50 на сто от застрахованите по “Каско” автомобили са в диапазона между 5 и 15 хил. лв. Голяма роля за високия обхват по този тип застраховки изиграха силовите групировки от 1995-1996 г., които “дисциплинираха” всеки един, който има кола, да я застрахова. Това с годините започна да избледнява, като този натиск вече го няма, и сега хората вече нямат първосигналния инстинкт, като си купят кола, да я застраховат.
- Скорошните палежи на автомобили отразиха ли се по някакъв начин на застрaховaтелния сектор (например повече запитвания за “Каско”)?
- По никакъв начин палежите не се отразиха на застрахователния сектор и няма повече запитвания за “Каско”. Въпреки това в последните месеци виждаме раздвижване на пазара и можем да очакваме стабилизиране.
- В средата на миналата година се обърна внимание на застрахователните измами. Според различни източници застрахователните измами годишно се оценяват на около 100 млн. лв. Какви мерки трябва да се вземат в тази насока?
- По тази тема можем да говорим с часове и е трудно да се даде еднозначен отговор. Като гилдия ние започнахме да обменяме информация с така наречените черни списъци за фирми и физически лица. Превантивната борба е много по-добра. По-добре е всеки да си построи къщата стабилна, а не като има земетресение, после да се чуди какво да прави.
- Българинът продължава да мисли първо за застраховането на колата си и чак след това за друг вид полици, било то за дома или здравето. Какви мерки са необходими, за да се повиши информираността, и можем ли скоро да очакваме обръщане на тази тенденция?
- Ако знаех как да преобърнем нагласите, веднага щях да се възползвам и да го направя първо в моята компания. Много е трудно да промениш психиката на хората. Не е проблемът липсата на информация. В момента има компании, които предоставят продукти с 50-60% отстъпка в цената. Психиката на хората у нас е свързана с ГО и автокаското и всичко друго се неглижира и подценява. Горчивата истина обаче продължава да бъде, че голяма част от живото и имущественото застраховане се развива благодарение на изискванията от банките и лизинговите компании при отпускането на финансиране.