България бе избрана – на ратационен принцип, за председател на организацията за черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС). Мандата на страната ни започва в началото на 2014 г. и ще продължи половин година. На 24 – 26 ноември 2013 г. в София ще се проведе авторитетен международен форум, посветен на Балканите и Черноморския регион и начина, по който те се вписват в общата геополитическа ситуация. Съвсем естествено, присъстващите експерти от академичните среди, неправителствения сектор, дипломати и политици ще дискутират значението на региона за трансатлантическата сигурност и взаимодействието с Европейския съюз и други международни организации и регионални инициативи.
Организатори на форума са Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с неговия Университетски комплекс по хуманитаристика „Алма матер“ и Глобалният дипломатически форум в Лондон – неправителствена организация на професионалисти в сферата на международните отношения, пряко ангажирана с инициирането на подобни експертни конференции и обучителни семинари за млади дипломати. Партньори в организацията са също Представителството на Европейската комисия в София, Междууниверситетския академичен консорциум за граждански изследвания на сигурността и отбраната (инициатива на СУ и Военна академия), Националният музей на българското изобразително изкуство и черноморската община Приморско.
Форумът ще започне на 24 ноември вечерта със среща на участниците и гостите в залите на НМБИИ по повод откриването на изключително интересната изложба „Европа открива Черно море“. Тя е подготвена от специален екип историци, картографи от бургаския културен център ГЕОПАН и е осъществена с подкрепата на Държавна агенция „Архиви”, черноморската община Приморско и Приморско клуб ЕАД. Изложбата представя – със средствата на съвременната визуална култура и множество снимки, карти, графики и нови артефакти историята на региона и особено на българското черноморско крайбрежие и Странджа, неговата социализация и възможността културното наследство и икономическия потенциал да заработят активно за стабилното устойчиво развитие на страните и хората от Черноморския басейн чрез задълбочаване на трансграничното сътрудничество.
Изложбата е избрана да бъде част от международната културна програма по отбелязването на 125 г. от основаването на Софийския университет и популяризира ефективното партньорство между академичните среди, общинските власти, местните предприемачи и неправителствения сектор на нашето динамично развиващо се черноморие. След нейното представяне в столицата, изложбата ще бъде показана в Община Приморско и други черноморски общини, с които най-стария ни университет поддържа активно сътрудничество.
Форумът ще продължи със същинската дискусия на 25 ноември в сградата на Европейската комисия в София (бул. „Г. С. Раковски“ № 124). На него поканените над 100 представители на държавните институции у нас (Народното събрания, Президентството, Министерството на външните работи, Министерството на отбраната и др.), на дипломатическия корпус, на академичните среди и на неправителствения сектор ще имат възможност да обсъдят в официалните изказвания и в по-неофициалните дискусии с присъстващите чуждестранни гости (евродепутати, бивши и настоящи политици от ЕС и региона и учени) бъдещето на сигурността и регионалното сътрудничество на Балканите и в Черноморския регион, ролята на ЕС и другите регионални фактори на сигурността (особено НАТО), финансовата стабилност на световната икономика и проблемите на енергийните и суровинни доставки, влиянието на екологичните фактори и перспективите пред устойчивото развитие, ролята на образованието, академичното сътрудничество и културната дипломация като посредник между правителствата и регионите. Форумът ще приключи на 26 ноември в залите на х. „Хилтън“ с два допълнителни заключителни панели и евентуално приемане на заключителен документ от срещата.
По този повод, помолихме доцент Костадин Грозев – научен директор на УКХ “Алма матер” към Софийския университет за кратък коментар:
Доц. К.Грозев:
„Значимостта на софийския форум е в няколко посоки. Най-напред, подобна експертна среща показва (от политическа, а и от академична гледна точка) растящото значение на Балканите и Черноморския регион в цялостната политика на Европейския съюз като геополитически фактор в глобалната международна среда на ХХІ в. Освен това международната експертна конференция представлява изключително навременна и полезна платформа за събиране на едно място на ключови играчи в регионалната и общоевропейска политика и оттук – за осветляване и информиране на обществеността у нас и по света за големите проблеми и предизвикателства на съвременността като нуждата от човешка и енергийна сигурност, глобалната финансова криза и стремежът към устойчиво развитие и икономически растеж.
В допълнение, подобна среща осигурява толкова необходимия на националния политически и научен елит професионален поглед върху ролята на Черноморския регион като източната граница на Европейския съюз и необходимостта от овладяване на потенциала на региона за трансгранично сътрудничество. И накрая, което вероятно е най-важното за организаторите – форумът „ще демонстрира по убедителен начин“, както посочва в обръщението си към участниците ректорът на СУ проф. д.и.н. Иван Илчев „ролята и значението на общоевропейския експертен академичен потенциал в дискутираната проблематика, представен в резултат на ползотворното партньорство между Глобалния дипломатически форум в Лондон и Софийския университет и неговия Университетски комплекс по хуманитаристика „Алма матер““.
Това сътрудничество може да се развие през следващите години с бъдещи експертни конференции, семинари, публикации, обучителни семинари за млади дипломати, разработка на съвместни университетски обучителни модули и др. в помощ на черноморските общини.
Подобни форуми са несъмнено полезни за българските черноморски общини, които не могат все още да привлекат заслужаващото внимание на европейското предприемачество върху идеите за своето развитие.”
Илюстрация:
- Плакат на изложбата „Европейското откриване на Черно море”, 24 ноември 2013 – 18.30 ч. Национална художествена галерия