Глобяват джипита заради неявили се на профилактичен преглед пациенти

| Източник: INSMARKET

 

INSMARKET

Между 50 и 70 лева е глобата за първо нарушение и двойно повече за втора проверка в рамките на същата година

Здравната каса глобява личните лекари за технически грешки в медицинската документация, независимо, че това няма последствия за лечението на пациента. За това сигнализираха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Контролните органи на регионалните здравни каси налагат глоби на лекарите и заради неявили се на профилактичен преглед пациенти, стига се и до абсурди, в които се налага санкция за ненаправена кардиограма заради неявяване на такъв преглед, обясни пред Дарик д-р Виктория Чобанова, секретар на националното сдружение.

„Всеки от нас има момент, в който е сбъркал код на лекарство, сбъркал е код на рецептурна книжка, код на заболяване и всичко това на нас ни се таксува. Между 50 и 70 лева е глобата за първо нарушение и двойно повече за втора проверка в рамките на същата година. Очевидно за някои чиновници тези глоби са резонни, но ако на човек с хепертония e объркана някоя цифра от кода, той си получава лекарствата за лечение на хипертония, това не пречи на никого. Това са неща, които на нас ни пречат много. Всеки един общопрактикуващ лекар е глобен поне веднъж за такива грешки“, добави д-р Чобанова.

По думите й в закона за здравето е записано, че пациентът е длъжен един път в годината да се яви при личния си лекар за профилактичен преглед. „В България на профилактичен преглед се явяват не повече от половината пациенти. Досега нито един пациент не е глобен за това, че не се е явил на профилактичен преглед. За сметка на това колежка е глобена заради това, че не само пациент не е дошъл на преглед, но и заради това, че той не е дошъл на преглед, тя не му е направила кардиограма – това е отделна глоба. Нещата до такава степен са произволни в тези протоколи, които видях, че не знам по какъв начин са минали изобщо и кой може да си сложи подписа под един такъв акт, защото той е смешен за четене“, добави още д-р Виктория Чобанова.

Здравната каса не е налагала глоби на лични лекари заради неявяване на пациенти на профилактични и диспансерни прегледи – това съобщиха от ведомството във връзка с твърдението на националното сдружение. От касата припомнят, че според закона за здравето неявяването на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване или имунизация е наказуемо само за пациента, като размерът на глобата е от 50 до 100 лева, а при повторно нарушение – от 100 до 200 лева. Глобите се събират от Министерството на здравеопазването.

Здравната каса има правомощия да заплаща на лечебните заведения за осъществените профилактични прегледи и да контролира дали прегледът е извършен в пълен обем.
Към днешна дата няма нито един сакциониран пациент, затова, че не се е явил на задължителен профилактичен преглед, съобщиха за Дарик от Министерството на здравеопазването. От ведомството уточниха, че регионалните здравни инспекции контролират и имат право да санкционират здравноосигурените лица, които не са се явили на такъв преглед. Пациентът сам избира по кое време на годината да проведе профилактичния преглед.

За по-добрата информираност на гражданите относно обхвата и честотата на профилактичните прегледи, от тази година е въведено изискването всеки личен лекар да поставя на общодостъпно място в лечебното заведение информация за това какво включват профилактичните прегледи и изследвания за лицата над 18 години и колко често се правят те, припомнят още от здравната каса.

През деветте месеца на годината контролните органи на НЗОК са направили 11 785 медицински и финансови проверки на своите договорни партньори за извънболнична медицинска помощ и за дентална помощ. Най-често срещаните нарушения, направени от личните лекари, са свързани с условията и реда за оказване на медицинска помощ по повод диспансерното наблюдение на пациентите. Установени са и пропуски при профилактичните прегледи, като на пациентите не е предоставян пълният пакет при провеждане на прегледа, съгласно Наредбата за профилактика и диспансерно наблюдение на Министерството на здравеопазването.

Пропуски в алгоритъма на диспансерното наблюдение на пациентите са най-честите нарушения, констатирани в работата на лекарите-специалисти. Друго нарушение е  дублиране на графика за работа на един и същи лекар, работещ по договори за извънболнична и болнична медицинска помощ. В някои от случаите не са назначавани консултации с друг специалист. Установено е и неправомерно заплащане или доплащане от пациенти на дейности, заплатени по договор с касата, както и неспазване на графика за обслужване на пациентите.

Print Friendly
FacebookСподели