Под синдикален натиск
Гласуването на пенсионните промени се отлага, тръгват нови преговори
Под натиска на синдикатите управляващите изглежда отново са на път да отстъпят от намеренията си за промени в пенсионната система, като разглеждането им в парламента бе отложено.
Това стана, след като в сряда двата големи синдиката събраха хиляди свои членове на площада пред Народното събрание, които скандираха “Дянков, вън!“, “Много сме, силни сме“ и “Не искаме да работим до живот за мизерни пенсии“. Депутати от ГЕРБ приеха синдикалните лидери и след продължила около час среща президентът на КНСБ Пламен Димитров съобщи, че се отлага второто четене на бюджета на НОИ в бюджетната комисия в парламента, с което трябваше да се прокарат пенсионните промени. В четвъртък депутатите от бюджетната комисия ще продължат работа с разглеждане на държавния бюджет за 2012 г. и бюджета на НОИ.
Освен това за 18 часа е насрочена нова среща между депутатите от мнозинството и синдикатите, резултатите от която се очаква да станат ясни късно вечерта. Силно освиркан от множеството заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Валентин Николов обяви, че законопроектът няма да бъде гласуван днес в комисията. „Ако трябва цяла нощ ще заседаваме, докато се стигне до решение“, каза той.
„Днес съм уплашен, но не от стачките и от това, което се случва в държавата, а от това, което става в Европа. Кризата чука на вратата, трябва да сме осторожни“, заяви Николов.
Внесените в парламента от ГЕРБ предложения предвиждат от 1 януари 2012 г. увеличаване с една година на възрастта за пенсиониране за всички категории труд. За трета категория тя се повишава от 60 на 61 години за жените и от 63 на 64 години за мъжете. За тора категория се повишава от 52 на 53 години за жените и от 57 на 58 години за мъжете. За първа категория труд се повишава от 47 на 48 години за жените и от 52 на 53 години за мъжете.
От 2015 г. започва ново повишаване на възрастта за пенсия с по 4 месеца всяка година, така че през 2021 година възрастта за мъжете да достигне 65 години, а за жените – 63 години.
С две години се повишава необходимият за пенсия осигурителният стаж за полицаите и военните – от 25 на 27 години.
“Дали ще бъдем пак на протести и стачки зависи от следващите часове“, коментира от своя страна Димитров.
Активистите на двата синдиката КТ “Подкрепа“ и КНСБ тръгнаха в 11.30 часа от две различни точки и се обединиха пред Народното събрание. По данни на синдикатите в протеста участват 25 000 души.
Сред протестиращите има представители на различни съсловия – енергетици, металурзи, от леката промишленост, учители, работещи в спешната помощ, охранителната дейност и др. Солидно представени са и работещите в държавната администрация. Символично протестът се подкрепя и от полицаи, които са на работните си места, но носят протестни лентички.
Шествието на КНСБ бе предвождано от чучело на Симеон Дянков с надпис: “На лъжеца не вярват дори когато казва истината“, а протестиращите скандираха: “Дянков вън“, “Много сме, силни сме“, “Не искаме да работим до живот за мизерни пенсии“.
Сред плакатите на протестиращите се открояват табела със снимките на депутати от ГЕРБ, озаглавена “Лицата на позора“, “Бойко, никога не е късно да постъпиш правилно“, “Който ни вземе парите за вредност и клас, пада от власт“, “Търпението свърши“. Имаше и лозунг, адресиран към председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова – “Мендооо, марш от парламенто!“
Заради шествията срещу пенсионните промени центърът на София часове наред беше затворен за автомобили, а превозни средства на градския транспорт бяха спирани. Сградите на Министерския съвет и президентството се охраняват от жандармерия, а около парламента се сложени ограждения.
Протестът пред парламента започна с едноминутно мълчание в памет на починалия преди ден по време на стачката в БДЖ железничар. Протестиращите призоваха премиера Бойко Борисов да излезе и да говори с тях. “Бойко ни заплашва с оставка. Казваме – дайте ни оставка, г-н премиер министър. Най-голямото нещастие на България се казва футболист № 1“, заяви протестиращ от трибуната. Последваха изказвания на протестиращите, от които стана ясно, че не са готови на компромис и призоваха синдикалните лидери „да не ги предават“.
Протестиращите се заканиха, че митингът ще се повтори толкова пъти, колкото е необходимо да се накарат управляващите да си спазват обещанията. Протестът приключи около 15 часа.