В столицата на Беларус разговорите се водеха на най-високо ниво – между канцлера на Германия и президентите на Русия, Украйна и Франция
Преговарящите на срещата на високо равнище в Минск за кризата в Украйна се разбраха за примирие, изтегляне на тежкото въоръжение и мерки за дългосрочно политическо уреждане на ситуацията, съобщи ТАСС.
В срещата участваха руският президент Владимир Путин, украинският му колега Петро Порошенко, френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел – т. нар. „нормандска четворка“, а в последните часове към тях се присъедини и специалната представителка на председателя на ОССЕ в контактната група за Украйна – Хайди Талявини.
След близо 16-часов дипломатически маратон Путин излезе пред журналистите и обяви, че преговарящите са „успели да постигнат съгласие по най-важните въпроси“, включително
примирие, което да влезе в сила в 00,00 ч. местно време на 15 февруари.
Съгласие е постигнато и за изтегляне на тежкото въоръжение и от украинските войски, и от сепаратистите.
Предвижда се „изтегляне на всички чуждестранни въоръжени формирования, военна техника и наемници от територията на Украйна под наблюдението на ОССЕ, както и разоръжаване на всички незаконни групировки“, съобщава ТАСС.
Подписани са два документа,
съобщи Путин, цитиран от ТАСС. Минската контактна група току-що подписа документ, наречен „Комплекс от мерки за изпълнение на минските споразумения“, каза той. По думите му „вторият документ е без подписи, това е изявление на президента на Франция, президента на Украйна, вашия покорен слуга и канцлера на Германия, че подкрепяме този процес“.
По думите на Путин е решен и комплекс от въпроси, „свързани с трайното политическо уреждане“. „Тук има няколко позиции: първата е конституционна реформа, която да вземе под внимание законните права на хората, живеещи на територията на Донбас“, каза президентът на Русия. Следват позиции за „решаване на граничните въпроси, съгласувано с опълчението от Донбас; хуманитарни въпроси, прилагане – тоест задействане, на приетия по-рано закон за специалния статут на Донецк и Луганск“, посочи Путин.
По време на преговорите руският лидер и президентът на Украйна Петро Порошенко са постигнали договореност да възложат на военни експерти разследване, „за да установим какво всъщност се случва сега в житейските реалности и да се опитаме да разработим поне какъв да е комплекс от мерки за верифициране на взетите решения, за проверка и за спазването им от двете страни“, цитира ТАСС изявлението на Путин.
„Защо преговорите продължиха толкова дълго? Според мен това е свързано с факта, че за съжаление киевските власти до момента отказват пряк контакт с представителите на Донецката и Луганска народна република“, добави той.
Четиримата лидери подкрепят продължаването на преговорите между ЕС, Украйна и Русия за газовите доставки, каза още руският президент.
Френският президент Франсоа Оланд също говори пред журналисти. Той заяви, че
остава много работа за вършене по украинската криза, но споразумението в Минск е реален шанс за подобряване на ситуацията,
съобщи Ройтерс. „Всички въпроси са засегнати в този текст, подписан от Контактната група и сепаратистите“, каза френският държавен глава в съвместно изявление с германския канцлер Ангела Меркел.
Украинският лидер Петро Порошенко добави, че
в рамките на 19 дни трябва да бъдат освободени всички пленници,
а изтеглянето на тежката артилерия ще започне два дни след прекратяване на огъня.
Лидерите на Украйна, Русия, Германия и Франция поеха
ангажимент да спазват суверенитета и териториалната цялост на Украйна,
се посочва в съвместна декларация, разпространена от Кремъл, предаде Ройтерс. Те се споразумяха да провеждат редовни срещи, за да се гарантира изпълнението на минските споразумения, се посочва в документа.
Срещата на високо равнище започна в сряда и продължи при закрити врати близо 14 часа. Последва кратка пауза, след която към лидерите на Русия, Украйна, Германия и Франция се присъедини и специалната представителка на ОССЕ – Талявини.
В паузата, Оланд и Меркел се срещнаха поотделно с Путин и Порошенко.
Малко преди това украинският президент бе обявил руските условия, поставени на срещата, за „неприемливи“.
ТАСС първоначално съобщи, че лидерите на т. нар. Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР) – Александър Захарченко и Игор Плотницки, отказват да подпишат документа, около който се обедини „нормандската четворка“, но след изявлението на Путин дойде новината, че Захарченко и Плотницки са склонили да го подпишат.
Според руската информационна агенция решението на Международния валутен фонд (МВФ) за украинския дълг, което трябва да бъде оповестено днес, ще зависи от резултатите от преговорите в Минск.
По-рано директорката на МВФ фонд Кристин Лагард заяви, че е постигнат напредък, но подробностите могат да бъдат обявени тази сутрин.