Би ми се искало да стимулираме избирателната активност на гражданите чрез смислени програми, които да привличат избирателите и те убедено и с ентусиазъм да отиват при урните, за да посегнат към онази бюлетина, която най-много им пасва.
Така вицепрезидентът Маргарита Попова коментира предложението на Росен Плевнелеив едновременно с евроизборите през май да се проведе и референдум по три въпроса, свързани с изборните правила у нас.
Припомняме, че в обръщение към нацията от вчера президентът Плевнелиев поиска провеждането на референдум. Той предложи Народното събрание да вземе решение за произвеждане на национален референдум със следните три конкретни въпроса:
1. Въпрос: Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
2. Въпрос: Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
3. Въпрос: Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
Според Попова затова от значение е не само законът, но и качеството на лидерството у нас. Тя определи референдума като силен и автентичен механизъм, който обаче трябва да бъде консултиран, обсъден и съгласуван.
Тя обаче изрази загриженост дали дебатът няма „малко да се изкорести“.
Вицепрезидентът подчерта, че не е изненадана от този ход на държавния глава, като допълни, че е трудно да се улучи най-подходящият момент, защото политическият живот у нас е напрегнат и емоционален.
Попова коментира нашироко и темата „Сигурност“, която ще бъде обект на вот на недоверие от страна на ГЕРБ през месец февруари. В тази връзка вицепрезидентът припомни предложението си, когато има месец на политически консултации при президента, той да се комбинира с КСНС, за да се обсъдят най-важните проблеми за гражданите.
Според Попова ролята на Консултативния съвет за национална сигурност е политическите лидери да изразят мненията си, макара и противоречиви, но накрая да застанат пред нацията единено и да кажат „Институциите са на мястото си, ние работим за вас и няма от какво да се притеснявате“.
Според вицепрезидента трябва да се покаже на обществото, че СРС-тата се използват от институциите само в положителен аспект, т.е. в интерес на хората.
На въпрос защо президентът „отряза“ Попова и предложението й за КСНС по въпроса със СРС-тата, тя отвърна с думите: „Има време, припомняйки, че Плевенлиев не искаше да свиква КСНС и за бежанците, но това се случи и страната ни спечели от това“.
Попова изрази съжаление, че Президентството е изтървало инициативата и изрази опасенията си, че преди избори темата ще бъде много повече с партийно-политическа окраска при провеждането на дебат в Народното събрание, отколкото с държавническа окраска, ако се обсъждаше на КСНС при президента.
Попова определи темата за новия вот на недоверие като тежка. Според нея обаче никой няма желание да сваля правителството с нея, а се цели провеждането на смислен професионален политически диалог, от който да се извлекат науки и да се успокоят хората.