На среща организирана от Националното сдружение на общините с изключителен напредък бе оценена финансовата програма на Община Бургас. На проведената конференция Менда Стоянова, която е Председател на Комисията по бюджет и финанси в НС, представи пакт за финансова стабилност, според който ще се формира бюджетен дефицит от 2% за 2011-та година, който ще е планиран в Закона за устройство на държавния бюджет . Приемането на този пакт ще доведе до една висока оценка от европейските ни партньори и е много сериозен сигнал към инвеститорите, каза в изложението си Менда Стоянова. Той влияе върху финансирането от страна на държавата, бизнеса и общините. Резултатът ще се види до месец в увеличения рейтинг на Българя в сравнение с другите европейски страни, коментира още тя.
Голяма част от общините в България са регистрирали между 20% и 30% спад на приходите към края на 2010-та година. За разлика от тях и в резултат на добрата симбиоза между кметът и общинските съветници Бургас бележи 5% ръст на приходите. Морската община е една от седемте, в която постъпленията от продажби са нараснали. Според водача на групата на общинските съветници на ГЕРБ в Бургас Диана Йорданова ако проекта за индустриалната зона, който бе отхвърлен от някои съветници, бе се реализирал, то за 2011-та градът ни щеше да отбележи още по-високи приходи.
Отново за разлика от Бургас останалите общини в страната ни бележат 1/3 спад на привлечените инвестиции. От общо 264 общини в България 67 са завършили 2010-та година с дефицит. 101 общини са изхарчили повече пари, от колкото са получили, а 160 – имат просрочени задължения. Нашият град отново е първенец и в тази статистика – за изминалата година бургаската община няма нито едно просрочено задължение. Този поощрителен резултат отново е резултат от добрата съвместна работа на кмета Димитър Николов и мнозинството в общинския съвет.
За разлика от Бургас другите общини масово бележат спад и на капиталовите разходи . В морската община планираният бюджет е бил 146 милиона лева, а капиталовата програма – 110 милиона лева, като на практика изпълнението е в 103 млн.лв. в капиталова програма. В Бургас дори са били регистрирани намаления в цените за изпълнение на поръчките. Този добър резултат е благодарение на откритото и прозрачно управление в нашата община.
Заради доброто финансово управление и привлечените европейски програми Бургас е с една добра капиталова програма на фона на множеството общини в България. Не случайно именно Бургас е „Най-добрият град за живеене в България за 2010-та година”, според класация на големи национални медии. Благодарение на доброто финансово управление в града бяха осъществени много проекти, за които до скоро бургазлии само можеха да мечтаят.
Вече е факт ремонтираната морска градина, Морското казино се завърна към културния живот на бургазлии, улица „Христо Ботев” е изцяло реконструирана, работи се и по изграждането на пътен възел Юг, ремонтните дейности по улица „Александровска”. Бяха построени множество детски площадки и детски градини, а няколко училища бяха ремонтирани. „Бургас е град, който се развива, в който се работи и това се оценява на високо ниво”, коментира Диана Йорданова от ГЕРБ.