Заплатите на служителите в Българска народна банка (БНБ) да не са по-високи от възнаграждението, което получава председателят на Народното събрание (НС), предлага независимият депутат Велизар Енчев, който е внесъл Законопроект за изменение на Закона за БНБ.
„Трудовото възнаграждение на служителите на БНБ се определя от Управителния съвет, но то не може да е по-високо от възнаграждението на председателя на Народното събрание на Република България. Управителят, подуправителите и членовете на управителния съвет на БНБ декларират заплатите си и годишните бонуси към тях в Сметната палата“, гласи единственият параграф, предложен от Енчев. Той дава пример с председателя на Комисията за финансов надзор, който получава 90% от заплатата на председателя на НС.
Според сега действащото законодателство, заплатите на служителите в БНБ отново се определят от УС, но те не може да са по-ниски от средното възнаграждение на служители със съответни функции в други банки в страната.
Информацията на отцепилия се от Патриотичния фронт (ПФ) Велизар Енчев е, че към момента заплатите на управителя и подуправителите на БНБ се определят като средна величина от възнагражденията на главните изпълнителни директори на „УниКредит Булбанк“ – около 50 хил. лв. на месец, на ДСК – около 45 хил. лв. на месец, „Пощенска банка“ – около 45 хил. лв. на месец.
В мотивите си Енчев пише, че като народен представител е получил информация, според която сега подуправителите получават по 40 хил. лв. месечно плюс още пари за работата им като членове на УС. Бившият управител на БНБ Иван Искров е получавал около 45 хил. лв. на месец, т.е. с 10% повече от подуправителите, допълва депутатът.
Той обяви размера на тези възнаграждения преди седмица, по време на дебата за избора на новия управител на БНБ Димитър Радев. Тогава Енчев припомни, че до 2007 г. управителят на БНБ е получавал по 8 хил. лв. месечно и 3 хил. лв. като член на УС, а подуправителите – съответно по 7 хил. лв. и 3 хил. лв. Отделно са взимани бонуси по различни пера и критерии за годишен резултат.
Ако бъде прието предложението на Велизар Енчев и ако данните му за сегашните възнаграждения са верни, новите правила за определяне на заплатите на шефовете в БНБ може да ги намалят близо 10 пъти. Според правилника на Народното събрание депутатите получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни заплати на заетите в обществения сектор. Според данните на Националния статистически институт към края на март 2015 г. средната брутна заплата у нас е 882 лв., което прави 2642 лв. основна депутатска заплата. Председателят на НС обаче получава с 55% повече от редовия депутат – или 4101 лв. Отделно се начисляват допълнителни месечни възнаграждения за трудов стаж и професионален опит – 1% за всяка прослужена година, за научна степен „доктор“ – 10%, и за „доктор на науките“ – 15% от основното месечно възнаграждение.
Освен искане за драстично намаляване на заплатите в БНБ, народният представител предлага още те да станат публично известни и да се декларират в Сметната палата.
Председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова коментира преди седмица, че не знае каква е заплатата на управителя на БНБ и не се е интересувала, но изрази съмнение в посочените от Енчев 45 хил. лв., което по думите й е непроверена информация. Заплатата на шефа на БНБ не е тайна, но по закон не е публична информация, каза тя. Стоянова смята, че не трябва да има тайни за заплатите на всички, заемащи високи публични позиции на регулаторни органи.