Бюлетини над един човешки бой объркват изборите

| Източник: MEDIAPOOL.BG

Урните може да се окажат недостатъчни, контролът – занижен, тайната на вота – нарушена

В 15 общини дължината на бюлетината за избор на общински съветници ще надхвърля един метър, а на места метър и половина. Това може да създаде серия технически проблеми за вота, които обаче да доведат и до политически последствия.

Проблемните общини, в които изборните книжа ще надхвърлят човешки бой, са Пловдив, Благоевград, Бургас, Добрич, Пазарджик, Перник, Радомир, Асеновград, Русе, Столична община, Стара Загора, Варна, Велико Търново, Силистра и Ямбол.

Рекордът се държи от Пловдив, където има регистрирани 67 партии и коалиции и дължината на бюлетината ще надхвърля 1.7 м. Това на практика означава, че в тъмната стаичка за гласуване трябва да бъде осигурена маса с дължина поне 1.8 м, където избирателите спокойно да се ориентират и да отбележат предпочитаната листа за общински съветници.

ЦИК твърдят, че ще намерят решение на проблемите, които бяха предвидими, но управляващата партия ГЕРБ бе непреклонна в решението си да запази интегралната бюлетина за местните избори.

Освен това в страната има само една печатница, снабдена с необходимата ролна машина за дигитален печат, която няма как да поеме такава огромна поръчка за толкова кратки срокове.

Недостатъчни урни

Другият проблем е 120-грамовата хартия за бюлетините, която е записана като изискване в Изборния кодекс. С не особено ясни мотиви управляващите настояха за този вид хартия, която е значително по-плътна от използваната преди 70-грамова.

Поради тази причина не е ясно как изборните книжа ще влизат в прорезите на стандартните урни, който са с размери 23 см на 1.3 см. Освен това след пускането на всеки 80-100 дълги бюлетини урната ще се пълни и трябва да бъде подменяна с друга, за да няма опасения от опорочаване на вота.

В среда на август Министерският съвет пусна обществена поръчка за изработването на 11 400 нови изборни кутии.

По информация на ЦИК средният брой урни, с които трябва да разполага държавата за провеждането на едни избори, е около 23-24 хиляди, по две за всяка секционна комисия, които на последния парламентарен вот през 2009 г. са били над 11 800. Това означава, че са изчезнали 11 400 кутии – точно половината от необходимия брой за един вот. Тогава от областните центрове не дадоха информация как са изчезнали мистериозно над 11 000 урни.

Според депутата от Коалиция за България Михаил Миков обаче направената обществена поръчка няма да задоволи нуждите от изборни кутии, защото старите отговарят на други стандарти, като например по-тънка хартия. “С тази хартия ще се запълват много по-лесно и тогава веднага идва проблемът с контрола”, заяви още Миков.

Под въпрос се оказва и тайната на вота, защото макар и фабрично прегъната, бюлетината, изработена от по-дебела хартия, много по-лесно се разгъва, а урните са прозрачни.

Миков: Бюлетините ще ме надскочат по височина

Депутатът от БСП заяви, че е жалко, че формациите за вота в Пловдив са само 67, а не 70, за да може бюлетината да го надскочи по ръст. “Пораждат се проблеми от некадърно законодателство”, добави Миков.

По думите на народния представител трябва да се пробва дали бюлетината ще може да влезе в процеп от 1.3 см. “Ако не може, да вземем ръчно да разширим прорезите”, иронизира ситуацията депутатът. Той уточни обаче, че парламентът все още има време да промени Изборния кодекс. Вече трета седмица мнозинството отхвърля искането на БСП за промяна в изборния закон.

Председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова (ГЕРБ) посочи, че техническите параметри за самата бюлетина се определят от ЦИК. Затова Фидосова не може да коментира дали биха възникнали някакви проблеми.

ЦИК: Ще намерим решение

Говорителят на ЦИК Бисер Троянов заяви пред Mediapool, че до 7 октомври комисията ще намери решение, с което да “улесни печатарите по места”.

Единствената възможност е да се намалят параметрите на надписите в бюлетините, коментираха от своя страна членове на комисията.

Този трик обаче може да доведе до редица проблеми в деня на вота – затруднено гласуване на възрастни хора, грешно прочитане на имена или дори наименования на партии и коалиции. “Просто няма друг вариант – ще играем с междуредията и шрифта”, поясниха от ЦИК.

Print Friendly
FacebookСподели