Българо-турска експедиция тайно изследва река Резовска

| Източник:

 

Българо-турска експедиция тайно изследва река Резовска. За това алармират едновременно община Царево и Програмно координационен център за научни изследвания ЕКОПАН – Малко Търново. Учени от двете страни правят проучване на реката, за което не знае нито БАН, нито местната общност. Представителят на академията в Бургас Севдалина Турманова научи от BurgasNews за съществуването на тази експедиция. Оказа се, че и зам-предс. на БАН проф. Николай Милошев също не е на ясно.

Проф. Добри Димитров от НИМХ каза за BurgasNews, че става въпрос за проучване, за което има 2 министерски постановления от 2010г. Според тях Министерството на външните работи е контролен орган, който е разрешил експедицията. Официално тя е за решаване на спорните въпроси между Бългрия и Турция по отношение на река Резовска. Това са споровете за делтата на реката – дали е в българско или в турско, както и за това коя от двете страни има право да черпи вода от там. През пролетта е направена експедиция в Турция, а сега се прави от българска страна. Целта е да се намери място за станция, която да мери дебита на водата и нейното ниво. Според проф. Димитров това ще стане най-рано през 2015г.

Кметът на Царево не е уведомен за експедицията, въпреки че тя се провежда на територията на тази община. Център „Екопан”, който от 1997г. има изключителните права за провеждане на научни изследвания в Странджа, също не е уведомен. Според проф. Димитров това не е нужно, тъй като експедицията е по министерско постановление.

Тайната мисия на учените предизвиква много въпроси в общността. Местните хора се питат дали тази станция на реката не е свързана със строежа на атомна електроцентрала в Ениада. Според очевидци от Лозенград до малкото селище на брега на Черно море вече е построен многолентов път. Той води до новостроящото се пристанище в селото, което е достатъчно дълбоко, за доставка на големи товари. Такива товари могат да бъдат както въглища от Украйна, каквато е официалната версия, така и оборудване за ядрени реактори.

Другото предположение на местните хора е, че водата от река Резовска може да се използва за водоснабдяване на Истанбул. Също така може да се използва и за охлаждане на реакторите на АЕЦ-а, за който упорито се твърди, че ще се строи от турската страна на общата ни граница.

Print Friendly
FacebookСподели