Медийният негативизъм вреди на приходите в бюджета
казва Донка Соколова, председател на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА)
Донка Соколова |
Г-жо Соколова, как ще коментирате идеята на хотелиерите за черен списък на туроператорите, организиращи алкохолни турове из баровете?
Не им е необходимо на хотелиерите да правят черен списък, знаят се фирмите, които правят този вид туризъм. Нека да не сключват договори с тях. Какво значи черен списък? Това е свободен пазар, хотелите си преценяват с кого ще подписват договор. А те са подписали договор с фирми, които са известни, че правят това и след това плачат, че имиджът им е накърнен.
Само туроператорите ли са виновни за “алкохолния туризъм”?
Ами вижте какво направи Испания – Майорка – драстични мерки. Защото в момента на нас ще лепнат този етикет, най-вече на Слънчев бряг. И от там нататък трябва ние сами да вземем нещата в ръце. Туроператорите, които предлагат такъв тип почивки, не са виновни – те си търсят нишата и тя е Слънчев бряг. От тук нататък въпросът е дали моите колеги, хотелиерите, ще погледнат адекватно на нещата и няма да сключват договори с тези хора.
Другото е да се вземат мерки на общинско ниво и по-скоро на законово ниво и по този начин да не се допускат хора на улицата, защото те буквално на улицата пият. Липсвал контрол в заведенията, които сервират алкохол на непълнолетни. Ами да не би да има контрол покрай училищата, където се продават цигари и бира?
Проблемите са много, но ние трябва по всякакъв начин да се отърсим от това клеймо. Преди няколко години, ако си спомняте, едно момче беше убито пред една дискотека (през 2007 г. пред несебърска дискотека охранители пребиха до смърт 24-годишния швед Барзан А.) и инцидентът бе сниман с камера от телефон. Този клип продължава да обикаля скандинавските телевизии и да припомня, че някъде в България пияни младежи са се сбили и едно момче е убито. И никой от името на държавата – имаме посланик, имаме търговски представител, имаме министерство, имаме борси – не излезе да каже: “Ние не сме убийци, това не е вярно. Имаме прекрасна страна”. Защото в последно време скандинавците намаляват и това е една от причините.
Какво имате предвид под сурови мерки, като тези в Испания?
Забранена е консумацията на алкохол извън заведенията, предвидени за това. У нас се пие навсякъде.
За поредна година се чуват критики и от български, и чужди туристи към обслужването в черноморските хотели, особено предлагащите т.нар. ол инклузив пакети. Това не е ли също толкова съществен проблем, колкото пияните туристи?
Аз не приемам неаргументирани оплаквания в тези форуми, които цитирате или четете. Не приемам и негативизма, които забелязвам у нашите медии, защото туризмът е 14% от Брутния вътрешен продукт на страната ни. И всеки един от българите е заинтересован, защото това са 3 млрд. евро в бюджета. Това не са малко пари, а могат да бъдат и повече.
Говоря не като човек, който е съпричастен към това, а като българка. Не си спомням сезон, който да започне и да няма нещо “забележително” от сорта на “бяла акула забелязана на хоризонта на Черно море”, взрив ядрен може би ще избухне, то не бяха кърлежи, свлачища, не си спомням вече. И това е една информация…вие знаете колко са силни медиите. Това е нещо много силно, което за половин час отива в чуждите посолства и до още половин час е по света. Още по-страшно е, че някои чужди медии препечатват негативна информация, която излиза в нашите. Това е върхът.
Имаме прекрасни хотели с много добро качество и цена на услугата. Имаме и много проблеми – с кадрите, с рекламата, но трябва да направим всичко възможно да се спре с необективното отразяване от страна на медиите и преекспонирането. Защото туризмът е най-големият работодател в България.
Как ще коментирате случая с измамените 226 души, закупили от “Грабо.бг” туристически пакети за Малдивите и остров Корфу от мнимия туроператор “Еврохолидейз”?
Нашата организация се е стреми вече няколко години да повиши потребителската култура на българите. Не може да бъдем толкова наивни. Има закон и той изисква определен минимум документация, за да се довериш на някого. Аз бих направила чрез вас призив: преди да пътувате, помислете на кого да се доверите.
Ние подадохме няколко сигнала за такива сайтове, който продават онлайн екскурзии, без да носят отговорност за това. Те трябва да имат поне един регистриран агент. Та тези хора плащат на някакъв сайт, не знам дори какъв документ получават. А по нашия закон, за да платиш, трябва да имаш договор с туроператора. В този договор е описано абсолютно всичко – кой хотел, каква категория, колко струва, с какво пътуваш. Защото туроператорът носи цялата отговорност. Той трябва да представи и документ за платена застраховка “Отговорност на туроператора”, защото само тогава регистрацията му е валидна. Оказа се, че тази фирма няма и лиценз. А този сайт също трябва да носи пълната отговорност за тези измамени хора.
В новият Закон за туризма се предлагат изменения на регламента за регистрация и дейност на туроператорите. Те ще защитят ли в по-висока степен правата на потребителите?
Законът, доколкото разбрах, е на междуведомствено съгласуване. Ние участвахме много активно в написването му, направихме всичко възможно да бъде контролът по-голям, да се завишат санкциите при нарушения. Да се носи пълна отговорност – като тръгнеш да я вършиш тази работа, да си с пълното съзнание, че от теб зависят животът и здравето на хората. Надяваме се законът да мине през парламента.
Летният сезон през тази година оправда ли очакванията ви?
Мненията за сезона са много противоречиви. Сезонът е добър, ако го гледаме от днешна гледна точка, много труден, но добър. Основният проблем е, че е много кратък. След всичките ни усилия от преди 10 години да увеличим „крилата“ на сезона, както ние ги наричаме. След като хотелиерите направиха инвестиции за спа и балнеоложки процедури, за да удължим сезона – какво ли не се направи в обратна посока да се скъси сезона. А краткият сезон намалява приходите. Радостното, което отбелязваме е, че над 30% се увеличиха българите, които почиват тук и през зимата, и през лятото.
Не смятате ли, че това се дължи на кризата и на факта, че хората вече не разполагат с пари за почивка в чужбина?
Естествено, че в чужбина е по-скъпо. Но по-скоро те не биха се доверили или пък биха пръснали парите си, въпреки че ги нямат за нещо, което не им харесва.