АНАЛИЗ
НА СЕЗОН 2011, ПОЛОЖИТЕЛНИ И ОТРИЦАТЕЛНИ СТРАНИ,
ТЕНДЕНЦИИ ПО ПАЗАРИ В БУРГАСКА ОБЛАСТ
КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА СЕЗОН 2011
Бургаското Черноморие не се е радвало от години на повече туристи и реализирани нощувки, както през туристическата 2011 г.
Основните фактори се крият във великолепните природо-географски условия, африканската пролет в Египет, Тунис и Мароко, масови договаряния “ ол инклузив “ и новоизградената материална туристическа база.
Записванията на туристите започнаха още през ноември 2010 .
Рекламиране на туристическия пакет, участие в международните туристически изложения на министерството, на общини, на туристическия бизнес.
Първите групи тази година дойдоха в края на м.април и началото на м.май. В предсезона се регистрира увеличение на туристите от Русия и Румъния, но обема от някои западно-европейски страни бяха на нивото на 2010. Обезпокоителни бяха цифрите от Германия, Ирландия и Нидерландия, още по-тревожни, почти никакво раздвижване не се чувстваше на Чешкия, Унгарския, Словашкия, Украинския, Белоруския и Прибалтийски пазари.
През месеците юни-септември настъпиха положителни изменения, както на вътрешния, така и на международния пазар.
Средно е постигнат ръст за тези месеци около 15 %, а по месеци е както следва: юни-18%, юли 16%, август – 13% , септември – 12.6 %.
През 2011 има най-голям ръст на културния туризъм. Не малко от туристите идват за пръв път в България и предпочитат да видят културните и исторически забележителности на страната.
В Бургас, от далечната 1985, едва през настоящата 2011 се обслужиха малки групи от Япония, Китай, Тайланд и др.
Пътуванията на българи в чужбина от Бургаска област бележат ръст около 5 %. Най-голям относителен дял от общия брой пътувания формират тези със служебна цел – 41 %, с друга цел – 36 % и с цел почивка и екскурзия – 23 %. През 2010 беше отбелязан спад на пътуванията към Гърция, то тази година виждаме една стабилизация на ръст между 3-5 %, а по отношение на Турция България запазва 5-тата си позиция като туристически пазар от 22 други.
Основната причина за пътуванията на българите е почивка, както и да посетят свои близки.
ОЦЕНКА НА ДЕСТИНАЦИЯ БЪЛГАРИЯ В ЧУЖДЕСТРАННИТЕ МЕДИИ ЗА 2011
- България успешно поддържа образа си на най-евтина дестинация за туризъм в голяма част от западноевропейските, източни и съседни държави, макар че през последните две години започва леко да губи това си предимство на ключови пазари, притиснати от Турция – малко по-евтина, но с по-качествени услуги.
- Удовлетвореността при почивките в някои от сезонните и целевите групи е почти 100 %. Дялът на неудовлетворените през лятото на 2010 и 2011 – между 9-12 %. Българите са най-доволни от природата, чужденците – от природата, типичната кухня, културните забележителности.
- Българите намират цените за високи, докато за чужденците е почти равнопоставено мнението, че цените са достатъчно изгодни. Сънародниците ни и чужденците се оплакват от лошата инфраструктура.
- Чужденците искат да съчетават при почивката си поне два и повече видове туризъм. Между 55-72 % от всички почивки са на море. Със силен интерес сред чужденците в нашата област се ползват Източна Стара планина, Странджа, Тракия, за разлика от относителната липса на интерес към дунавския район и старите български столици.
КОИ БЯХА ОСНОВНИТЕ ПРОБЛЕМИ ПРЕЗ ТУРИСТИЧЕСКАТА 2011 ?
Това, което е по-различно през 2011 е увеличаване на разходите.
- Висок данък сгради.
- 30 % годишен туристически данък, който се изчислява върху брой легла.
- Увеличен е ДДС в туризма с 2 %.
- Скочиха осигурителните прагове на работниците и размерът на осигуровките.
- Заплаща се такса към двете монополни компании Профон и Музикаутор.
- Разходите нарастнаха и заради увеличените цени на хранителните продукти и напитки, между 25-30 %.
- Поскъпна и електроенергията.
- Повече от 8 години не беше решен проблемът с незаконните басейни. Защо трябваше да се създава скандал в главния сезон пред очите на туристите, които са си платили вече, за да почиват необезпокоявани от никого. Това е криворазбран балкански пиар за управляващите и в същото време-черен за туризма. Един съвременен хотел, без басейн, не е хотел.
- Заедно с горесподеленото, в нашия туризъм се случиха и неприятни събития, които бяха свързани с натровени деца в Китен и Обзор, трагичния случай във Варна, случаите на пияни туристи, падащи от балкони в Слънчев бряг и Златни пясъци, басейните на хотелите в северното и южното ни Черноморие са работили без разрешение, недостатъчно спасители, злоупотреби бяха открити при временно сложените обекти, незаконно строителство, над 60 бяха неохраняемите плажове този сезон, липса на свободен достъп до 4-те плажа, част от плажовете не осигуряват необходимите 50 % свободна площ за плажуващите, като ги претъпкваха с платени чадъри, икономии от спасители и на два плажа – липса на медицинско обслужване, прекомерно високите цени на автотуристи с каравани, равни на нощувките в петзвезден хотел, нарушаване нощната тишина и покой, макар и незначително, строителството не спря, безконтролното движение на МПС по улиците, измамени българи с фалшиви оферти за екзотични дестинации, храни с изтекъл срок за “ ол инклузив “, замърсени плажни ивици, липса на пречиствателни станции.
АНАЛИЗ НА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ ПАЗАРИ . ПРОБЛЕМИ И ТЕНДЕНЦИИ 2011
През сезон лято 2011 Бургаска област, в частност посрещане, бележи ръст от около 15 %.
Какво показват данните по пазари спрямо 2010 и получените средни стойности за деветмесечието на 2011?
Определящи са ръстовете на:
- Австрия + 42 %
- Чехия + 18 %
- Германия +9%
- Унгария +22 %
- Ирландия + 14 %
- Полша + 33 %
- Словакия + 49 %
- Норвегия + 11 %
- Израел + 32 %
- Украйна + 29 %
- Русия + 22 %
Съществени спадове за сезон 2011 бележат следните пазари:
- Финландия – 28 %
- Швеция – 26 %
- Беларус – 19 %
- Бенелюкс – 12 %
- Франция – 6 %
- Великобритания – около 2 %
- Норвегия – само за м.септември има спад от 28 %
Какви последващи изводи могат да се направят от изписаните статистически данни за сезон лято 2011?
- Запазва се търсенето на туристическите ни пакети от бившия източен блок и бележи значителен ръст спрямо 2010, с изключение на Беларус, по познати икономически причини и санкции на ЕС
- Значително нарастна търсенето на туристическите ни пакети в Германия и е постигнат ръст от 9 %.
- Неузнаваем е ръстът на словашките туристи.
- Прави силно впечатление нивото на ръста на полския пазар.
- Не съвпадат нашите отчети с МВнР за руските туристи. Бургаското черноморие отчита ръст от 22 %.
- Много добра запълняемост имаха хотелите 3,4, и 5 звезди на север и на юг от Бургас през юли и август.
- Не е излекувано недоверието на шведските, белгийските и френски граждани към нашата дестинация, от характер качество, сигурност, топлота и разбиране на тяхната психология и характер. Оставените и неизвозени туристи от Русия, Финландия и Холандия , на летище Варна и Бургас, оказаха силно отражение върху спада за м.октомври 2011 . Щетите за българския туризъм ще се почувстват през 2012 г.
Голямата фирмена задлъжнялост, масовото прилагане на “ ол инклузив “, ниската квалификация и преквалификация на кадрите, масовите дублажи през юли и август, липса на виждане, как да се разшири сезона и постепенно да се заеме базата през месеците май и октомври.
Според мен основният ни проблем в туризма е липсата на въображение, става дума за въображение с мащаб, за поглед в бъдещето, а не за шмекерска изобретателност на дребно, която предлагаме в изобилие.
Туризмът е страст, която е задвижвана от два човешки инстинкта – любопитството и голямото желание за удоволствие, а може би изпускаме да добавим и желанието за временно бягство от всекидневието в големия град.
ИВАН ИВАНОВ
БРТК