Възхвала на учителите
Д-р Георги Чалдъков
И с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.
Иван Вазов, „Българският език”
Алфред Коржибски (1897–1950) е полски философ, роден и учил във Варшава, живял, работил и умрял в Лейквил, Кънектикът, САЩ – той е основоположник на философия на познанието (семантика): „Човешкото познание е ограничено от структурата на мозъка и структурата на езика“. И от краткостта на живота.
Веднъж по време на лекция Алфред Коржибски извадил пред студентите си кутия бисквити, завити в хартия, и им казал, че иска да хапне малко. Взел си бисквита, предложил на студентите и някои от тях също хапнали бисквити. След това Коржибски махнал хартията и всички видели, че на кутията пише Dog Cookies (Бисквити за кучета). Студентите били шокирани – тези, които яли бисквити, отишли да повърнат. „Току-що ви демонстрирах, че хората ядат не само храна, но и думи. И често вкусът на думите е по-силен от вкуса на храната“ – казал Коржибски.
Ето Думата! (Ecce Logos!) – перифраза на Ето Човекът! (Ecce Homo!) в евангелието от Иоан 19:5. „В началото бе Слово, и в Словото бе Бог, и Бог бе Слово…“ – са първите думи, изписани с български букви от св. Кирил – Константин Философ – през 855 г.“
Възхитително! Въпреки че някои от нас забравят да се възхищават, ние вече 1158 (хиляда сто петдесет и осем) години изписваме мисли и чувства с българската азбука, първоначално наричана „глаголица“, след това, на името на св. Климент и св. Наум – „климентица“ и „наумица“, днес популярна в света като Cyrillic alphabet (кирилица). С нея в „История славянобългарска“ св. Паисий Хилендарски написа: „Любомъдри читателю, да употребиш тия знания за умна наслада и полза за себе си и за другите“; Иван Вазов – „Аз съм българче“; Пейо Яворов – „Две хубави очи“; Христо Фотев – „Бях на самия връх на мойта младост“; доцент д-р Коста Костов – „Писането дори върху етикет за саздърма трябва да бъде отговорно и честно. Няма грозни думи! Има грозен контекст, породен от безсмислено подреждане на думите“.
Подреждане на думи, които се мразят, обругават, ненавиждат, иронизират, политизират. Забравили послания, където за първи път се срещат Слънцето, Науката и Душите:
Напред! Науката е слънце, което във душите грей! – химн на всички български училища, написан от Стоян Михайловски на 15 април 1882 г. в Русе.
Защо, така изписани и изпявани, тези свещени думи обаче започнаха да напускат душите ни, е тема за размисъл. И тревога. Заменяме български с чужди думи. Знаем Бакхус и Дионисий, не познаваме Руевит – славянския Бог на плодородието и виното. Без да стигаме до лингвистичната ксенофобия на академик Александър Теодоров-Балан, покрай „елит”, „звезди”, „легенди”, „лидери”, забравихме, че има вещи люде – тези, които правят нещата с вещина, сръчност, умение. В Яв – явния, видимия свят на Световното дърво на славяните – е време да укротим комплексите си за малоценност и да не ругаем по-вещите от нас.
Да се стремим да бъдем превъзходни в образованието и добродетелите, полезни за човека и обществото. От цар Симеон Велики до днес, на това ни учат учителите, педагозите, „тези, които водят децата“ (гръцки, paidos – дете, ago – водя; в древна Гърция слугата води детето на училище). В корените на гръцките думи paidagogos и paideia и на английската education (образование) има „водачество“ – от латински educere – „да изведеш това, което го има“, да разкриеш способностите на ученика, където ducere означава „да водя“. За разлика от политиците – нито „слуги“ на народа, нито водачи на нацията. Защото никой от тях не спазва non ducor, duco (не ме водят, аз водя). Тях ги водят – на гръцки politagogos (политагог) означава „този, който води политика“ в парламента, министерствата, президентството. Същият този политик, който не е „изпълнил своите палати с книги“ – защото, ако има палати, няма книги; ако има книги, няма палати.
„Внимавай тук добре, любомъдри читателю“: учителите са водачи на нацията.
„Уви! Всичко е погълнала у нас партизанщината, партията и партийните сдружения във всяка област, дори и в литературата, дори и в науките“ – пише за „организираната посредственост“ проф. Александър Балабанов във вестник „Мир“, 6 август 1928 г. – 85 години оттогава и никакво репрограмиране на политическия и социален пейзаж.
А ние с д-р Стоян Стоев и Васил Лаков се гордеем, че сме българи. Но искаме да живеем в Рим, Мадрид, Париж, Ню Йорк. Ще се върнем, когато за политик на годината бъде избран министър на образованието и науката.
Когото хулниците, неразумните и юродите спрат да пропагандират, че Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Левски, Ботев, Вазов и турското робство са митология, а не реалност. Когато прочетат възхвала на родното слово в стихотворението „Българският език” на Вазов. И – статията „За азбуката – или големият български ход“ (на Кина Къдрева): „Изложението ми има за цел да възбуди друг подход и да открие нови гледни точки към изследването на българската азбука и делото на св. св. Кирил и Методий, както и да бъде осъзната изключителността на създаването и качествата на българската азбука – културен акт, дал ключ за Ренесанса и развитието на съвременна Европа и на първия изблик на тоя Ренесанс – Златният век на България“.
Кирилицата следователно е българският код в културния геном на Европа.
Докато го разчитаме и прилагаме, ще бъдем достойни българи – другото е сублимиране, нихилиране в глобализацията.