Служебният премиер Георги Близнашки да не влиза в ролята на политически еничар. За това призова на пресконференция в партийната централа социалистът Янаки Стоилов.
Той отправи няколко съвета към правителството за задачите, които трябва да изпълни: да организира честни и свободни избори; да помогне за предотвратяването на щетите от наводненията; да продължи стабилизационните мерки в енергетиката и здравеопазването; да възстанови спрените плащания по европейски програми и да работи за отстраняване на негативните ефекти от руското ембарго върху икономиката и земеделските ни производители.
Червените са силно обезпокоени и от назначенията на служебния кабинет, като според тях се назначават хора, приближени до ГЕРБ. ГЕРБ ускорено навлиза в изпълнителната власт, притеснен е Стоилов, като припомни, че служебното правителство трябва да бъде максимално политически неутрално.
Жестът на Манолова – недвусмислено послание към политическите опоненти |
За пример социалистът даде служебния кабинет с премиер Марин Райков, който почти не сменил състава на заварената от него администрация. Сега обаче се превели смени с цел обслужване политическите цели на ГЕРБ.
Бившият енергиен министър Драгомир Стойнев също заподозря, че чрез служебния кабинет се подготвя бъдещо управление на Бойко Борисов. Готви се реваншизъм, прикрит по ревизия на управлението на Пламен Орешарски, заяви той и попита кой определя къде е границата между ревизията и реваншизма.
Стойнев изтъкна, че на служебните министри им била дадена задача да направят проверка на всички назначения на предшествениците си и на възложените обществени поръчки.
Стойнев сподели и конкретни притеснителни назначения – заместникът на Екатерина Захариева – Радослав Русев като бивш шеф на ВиК-Добрич е бил замесен в скандална продажба на 12 000 тона тръби за скрап на крайно занижена цена. Русев е назначен според Стойнев, защото се готвят смени във всички ВиК дружества в страната.
Новият-стар шеф на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) Лазар Лазаров пък е върнат на поста си от времето на ГЕРБ, защото в момента се определят фирмите, които ще поддържат републиканската пътна мрежа за следващите четири години.
Зам.-социалният министър Петя Евтимова по времето на ГЕРБ е била зам.-министър на околната среда. Служебният заместник-еко министър Атанаска Николова пък е била заместничка на кмета на Бургас от ГЕРБ Димитър Николов.
Драгомир Стойнев заподозря, че с назначаването Антон Павлов – кадър на ЧЕЗ, ЕРП-ата вече си имали зам.-министър.
По отношение на връщането на Ваньо Танов в митниците, от БСП признаха, че състоянието там не ги е задоволявало, но е крайно време там да се търсят решения и да се излезе от порочните схеми митниците да обслужват определени политически цели. Червените не пропуснаха да припомнят и скандала „Ало, Ваньо“.
Социалистката Мая Манолова също се възмути от политическата метла, както тя се изрази, на кабинета Близнашки. Според нея правителството на Близнашки е реваншистко правителство и реално то е план „Б“ на Бойко Борисов, който ако няма мнозинство след изборите на 5 октомври, да продължи да управлява чрез кабинета „Близнашки“. Манолова настоя да се спре с вакханалията от назначения.
Стана ясно още, че ако служебният кабинет не одобри споразумението с „Уестингхаус“, проектът няма да го има.
Освен това, ако до октомври няма разрешаване на проблема с „Южен поток“, Драгомир Стойнев прогнозира черен вариант за страната ни и евентуална газова криза, но успокои, че хранилището в Чирен е пълно.
Той бе категоричен, че кръгът „Капитал“ една година е внушавал, че в „Южен поток“ има фирми на Цветан Василев и Делян Пеевски. Това не е вярно, категоричен бе той. Няма нито една фирма на Цветан Василев и Делян Пеевски, увери бившият енергиен министър.
По отношение на номинацията на Кристалина Георгиева за еврокомисар от БСП искат аргументация за нейната номинация и ясна позиция какви национални цели тя ще защитава в ЕС, ако получи високия пост.