Така разпоредена, проверката следва да засегне стотици сделки, сключвани през годините от всички министерства, държавни фирми и самата община в Несебър. Само в имотната партида на община Несебър вписванията от началото на 2004 г. досега са 7764 – продажби на общинска собственост, учредяване на право на строеж, вписани актове за собственост и т.н. В същото време и в момента в земеделското министерство продължават да текат скандални процедури за продажба на бивши горски терени без търг в различни области на страната.
До решението на Борисов се стигна заради разрастващия се скандал около продажбата на 29 декара земя в Несебър в края на 2012 г. Теренът бе продаден без търг, на ниски цени, на тъста на футболния бос Борислав Михайлов – Димитър Петров, който на свой ред го препродаде 7 пъти по-скъпо на „Сле груп“. Фирмата се управлява от съдружници на кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов – Тодор Бояджиев. Покрай последвалите обяснения стана ясно, че това съвсем не е единичен случай – в земеделското министерство чакат над 3000 заявления на частни инвеститори, поискали да си купят директно без търг бивши горски терени.
Внушенията на земеделския министър Мирослав Найденов, че това са само заварени случаи, за които е виновна тройната коалиция, вчера бяха категорично опровергани от поредното разкритие на „Биволъ“. Сайтът публикува извадки от документи, от които става ясно, че „Сле груп“ е задвижила процедура в земеделското министерство за придобиване без търг на три нови имота с обща площ от 21 декара в съседство на вече купените дюни. Заявленията са подадени през 2011 г., след приемането на новия закон за горите, и съгласувателната процедура за изключване на имотите от горския фонд е започнала именно по силата на новите текстове на закона. „Законът не бе съществено променен в тази му част – и по стария, и по новия ред инвеститор, който поиска да плати за изключване на терен от горския фонд, има право да го купи без търг“, коментира и депутатът от БСП и бивш регионален министър Димчо Михалевски.
Според източници на „Сега“ по този порочен ред, без прозрачност и търг, е била сключена и сделката с фирма „Крим 2002″ за 9 декара, отново в Несебър, препродадени впоследствие на „Форт Нокс“. Крупна сделка с бивш горски терен без търг, отново в защитена местност, е имало и през 2011 г. в Бургас. На 9 септември „Фиш порт“ се е сдобила с 30 декара залесена територия в защитената местност Ченгене скеле. Цената по сделката обаче е по-висока от тази в Несебър – 1.6 млн. лв. срещу 540 729 лв. при сделката със „Сле груп“.
Министерството на земеделието има сделки през последните 3 години и в други черноморски общини. Впечатление прави и масовото актуване на имоти, за които преди това явно е нямало актове за държавна собственост. Справките в имотния регистър обаче няма как да покажат кои от продадените имоти са дадени без търг след заявка на заинтересовани инвеститори. Премиерът вчера нареди да се проверява и за скандални строежи в забранени местности в областите Бургас, Варна и Добрич, но такава проверка може да обхване само терени с вече започнали строителни дейности.
Поредните разкрития по схемата „дюни по поръчка“ не попречиха на опитите на земеделския министър Мирослав Найденов да отрича каквато и да било отговорност. Министърът не смята, че ведомството му е направило нещо лошо, като е продало урбанизиран терен. „На него министерството нито може да сади, нито да сее. Всички терени, които са урбанизирана територия и са част от министерството на земеделието, са обект на продажба и това е държавна политика“, спокоен е Найденов. Въпреки че сделката дълго време е била замразена и бе приключена в края на 2012 г., Найденов е твърдо убеден, че ще може в крайна сметка да уличи тройната коалиция и да докаже схема със заменки по цялото Черноморие. „Предишното правителство е виновно за казуса с терена от 29 декара. Смятаме да разследваме точно това и не само този терен от 29 декара, но и съседните. Това извади от равновесие нашите политически опоненти, защото всичко се е случвало в годините 2007-2008″, заяви Найденов. „Ще ви покажем схемата не само за този имот, а и за квартал „Черно море“ и за цялото българско Черноморие. От средата на 2009 г. не е изключена нито една горска територия от държавния горски фонд по морето“, кълне се Найденов. Докато той е твърдо убеден, че всичко от началото на мандата е наред, премиерът все пак разпореди ревизия на цялата нормативна уредба, регламентираща строителството в защитени зони. Така законите за горите, за опазване на околната среда, за биологичното разнообразие, за устройството на Черноморското крайбрежие и за защитените територии отиват към пореден ремонт. Еколози вече изразиха притеснения, че поредната промяна на закона за горите може да се използва за прокарване на лобистки промени.
ДНСК отне разрешителното за строеж в Несебър
ДНСК отменя разрешението за строеж на 122 жилищни сгради в кв. „Черно море“, а цялата документация е предадена на прокуратурата, която трябва да провери действията на главния архитект на Несебър Валентин Димов и на кмета Николай Димитров, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова. Вчера изтече 14-дневният срок, в който строителният контрол проверяваше законосъобразността на строителните книжа по сделката. Проверката установи редица законови нарушения в процедурите.
Разрешението за строеж противоречи на Закона за устройство на територията, защото е подписано от главния архитект на община Несебър, а е трябвало да има санкцията на районната строителна дирекция. За да се прескочи РДНСК, е намерено креативното решение 122-те жилищни сгради да бъдат представени като четвърта категория строеж, каза регионалният министър Лиляна Павлова. Освен че не е нужна санкцията на строителния контрол, при тази категория строеж не са необходими проекти за довеждаща и техническа инфраструктура, което означава, че общината е одобрила бъдещия комплекс без осигурени вода, ток и пр. Главният архитект е издал строителното разрешение, без да е видял технически проект за целия обект, а за някои части не е имало дори идеен проект, обясни началникът на ДНСК Милка Гечева.
Институциите вече намират за подозрителна и бързината, с която тръгва цялата процедура през 2007 г. „На 1 август 2007 г. е заседанието на общинския съвет. На него се цитира становище на РИОСВ, че няма нужда от оценка за въздействие на околната среда от следващия ден – 2 август. На 3 август разрешението за строежа вече е издадено“, разказа Павлова.
„Становището, че не се нуждае от оценка за въздействието на околната среда, е взето само за един ден от колегите от РИОСВ в Несебър. Такива решения се вземат само под натиск от министъра на околната среда. Никой няма да вземе такова решение за един ден“, коментира и зам.-министърът на екологията Евдокия Манева. Тогавашният екоминистър Джевдет Чакъров (ДПС) отрече да е участвал в процедурата по оценка на терена в Несебър или да е оказвал натиск върху служителите си и заяви, че никога не е правил компромиси при опазването на защитените територии, включително и дюните.
„Готови сме да стигнем до съд, ако сделката за имота бъде развалена. Ще обжалваме в европейски съд, в български съд – навсякъде“, каза Станимир Стоянов от „Сле груп“. Според него всичко по сделката и документацията е перфектно, а по отношение на дюните заяви, че е строител, а не еколог. „Аз съм купил строителен терен, не съм сменял статута му, нямам представа какво е ставало с него преди това“, обясни Стоянов.
На този етап случаят в Несебър приключва с две смешни глоби за главния архитект и за кмета на Несебър, които ще бъдат между 1000 и 3000 лв. От думите на регионалния министър не се разбра дали те ще бъдат наложени заради административните нарушения по сделката или заради липсата на съдействие от двамата по време на проверката. Павлова разказа, че резултатите са излезли едва вчера, защото местната власт в Несебър се е опитала по всякакъв начин да саботира проверката – главният архитект бил в отпуск, а общински служители твърдели, че документите по строежа са заключени в кабинета му.
Покрай обясненията изплува името на архитекта Калин Тихолов, който според Павлова стои зад много спорни устройствени планове по морето. Тихолов е автор и на плана за Царево, който ни спечели наказателна процедура в ЕК.
—-
ДЮНИТЕ
Докато земеделският министър Мирослав Найденов обикаляше кв. „Черно море“ на Несебър и се чудеше това дюни ли са или не, в София зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева сложи край на свободните интерпретации за местността. От 29-те дка терен „само“ 8.5 дка са дюни, разясни вчера Манева и обясни, че за тях се е знаело, но предишният екип на МОСВ е пренебрегнал това. Цялата местност Кокалу се намира в защитена зона „Натура 2000″, но строителството в нея не е напълно изключено. В случая дюните отстоят на повече от 100 м от брега и за тях не важи защитата по закона за Черноморското крайбрежие. „Теренът попада в голяма защитена зона, от която само част са дюни. Преценката на експертите, които са правили доклада по ОВОС, е, че въздействието върху защитената зона е несъществено и е допустимо изграждането на този комплекс“, каза Манева. С други думи, РИОСВ са знаели, че почти 1/3 от терена са били дюни, но са сметнали, че жилищният комплекс няма да им навреди. Вчера, след като се разходи лично по земята на „Сле груп“, земеделският министър заподозря, че може целият квартал да е кацнал върху дюните.
Димитър Петров: Взеха ми концесията, дадоха ми това място
„През 2000 г. аз имах тук бунгала (на Старозагорския детски лагер – б.р.), но ми развалиха концесията. На осмата година нас ни изгониха и взеха бунгалата и имаше дълги процедури. Тъй като на мен тези бунгала ми бяха приватизация, ми казаха, че има свободен имот еди-къде си и аз започнах да действам да го закупя“, заяви пред бТВ първоначалният купувач на несебърските дюни. Платил 1150 000 лв. окончателна цена, 120 000 за подробен устройствен план и 1 800 000 лв. за инвестиционен проект. „След това го препродадох, като една година преди това имам предварителен договор с инвеститора, който още не е завършен. Това е“, описа схемата тъстът на Борислав Михайлов. Той допълни, че е купил имота в качеството си на юридическо лице. Според документацията обаче заявлението за закупуване е подадено от физическото лице Димитър Петров.
След толкова чакане Петров се отказва от терена, по негови думи, защото го е хванала кризата. „Спряхме в кризата, търсих инвеститор и го намерих, той ме подпомогна с финансиране“, каза Петров, визирайки съдружниците на кумеца на Цветанов. С тяхната фирма „Сле груп“ той работи от година. Представителят на фирмата „Сле груп“ Станимир Стоянов пък обясни, че са открили имота в агенция за продажба. Необяснимо е обаче как Димитър Петров предлага на пазара имот, който все още не е бил негов. Интересен ход предприемат и новите собственици, които веднага учредяват върху придобивката си ипотека, но в полза на Петров.
ХРОНОЛОГИЯ
През юни 2007 г. по настояване на собственика на земята – държавата, започва процедура за изготвяне на подробен устройствен план и промяна на предназначението на 29-те декара в местността Кокала.
На 3 август 2007 г. кметът на община Несебър издава заповед за одобряване на подробен устройствен план и земята става урбанизирана територия с цел застрояване.
На 2 декември 2008 г. е издадена заповед от тогавашният шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков за изключване от горски фонд. Изключването на терена от горски фонд, както и компенсационното залесяване е заплатено от самия Димитър Петров.
На 16 юни 2009 г. Петров заявява желание за купуване на терена, като прилага първата данъчна оценка от 11 320 лв. Земеделското министерство я отхвърля и иска нова.
На 10 октомври 2012 г. община Несебър издава удостоверение за данъчна оценка на стойност 540 729.20 лв.
На 22 октомври 2012 г. е изготвена окончателна експертна оценка за пазарната стойност на имота в размер на 581 212 лв.
На 9 ноември 2012 г. зам.-министър Светлана Боянова, която замества министъра, подписва заповед за продажба.
На 27 ноември 2012 г. Димитър Петров купува имота.
На 28 ноември 2012 г. го продава на „Сле груп“.
На 10 декември 2012 г. „Сле груп“ подава заявление за строителна виза до главния архитект.
На 21 декември 2012 г. главният архитект на община Несебър подписва разрешителното за строеж.
Плевнелиев спрял парите за кадастъра на Черноморието
Година по-късно – през 2012 г., регионалното министерство отново пуска поръчка за специализирани карти и регистри на всички над 280 морски плажа по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Изработването на кадастрите и регистрите струва под 700 хил. лв. според сключените договори. За община Несебър договорът за регистър е сключен в края на септември м.г., а срокът за изработването му е 3 месеца. Това означава, че към днешна дата Несебър вече трябва да има кадастрална карта със защитените зони по Черноморското крайбрежие, но вчера никой не спомена това.