Д-р Цветан Райчинов
4 милиона лева бонуси са раздадени в Здравната каса, в Министерство на здравеопазването – 5 милиона лева. Ако това са пари, спестени от трайно незаети длъжности и нераздадени заплати, какво са проспали, че досега не са съкратили тези незаети бройки. Ако все пак в касата имат някакво оправдание, че това са незаети длъжности и те по закон имат право да си разпределят процент от получените санкции и глоби, то за министерството въпросът седи по друг начин.
5 млн. лв. все пак са твърде много пари. Доколкото разбирам, 1 млн. лв. са раздадени за спешна помощ, т.е. 4 милиона са отишли по други места. И като знам на какво дередже са психиатричните диспансери, кожните диспансери се закриват поради липса на средства, с 5 млн. лева можеха спокойно да съществуват тези диспансери.
Ако става въпрос за оставка, то това трябва да направят и министърът на здравеопазването, и шефката на касата. Всъщност Нели Нешева вече подаде оставка и това е един морален акт. Но има нещо много притеснително – сега се подписват договорите между изпълнителя и районните каси. Затова обезглавяването на касата в момента, когато все пак има създадена работеща система, е повече от опасно. Опасявам се, че ще настъпи същият хаос, който беше през 2010 г. Може да се върнем към най-страшните години за здравеопазването, когато с 2-3 месеца се бавеха плащанията, откраднаха се близо 400 милиона на касата от държавата. Ако сега се случи подобен трус, е много лошо.
Въпросът с бонусите в здравната каса ни препраща към един омагьосан кръг, който е заложен в Закона за бюджета на НЗОК. По закон те имат право да си раздават тези бонуси. Отделен е моралният въпрос. Бюджетът е точно разпределен по пера. Единствените средства, които могат да се прехвърлят от сектор в сектор, са за лечебни дейности и за лекарства.
Там, където има неразходвани средства, те могат да отиват в друг сектор – примерно от доболнична в болнична помощ. Но средствата за работни заплати са фиксирани. Както и средствата от санкции, които събира касата. Винаги сме били срещу текста в закона, според който проверяващите получават определен процент от наложените санкции. Ако не беше тази разпоредба, тогава всички средства от глоби трябваше да се връщат обратно в лечебни дейности. Ако не се раздадат тези бонуси, те трябва да се върнат в бюджета. Това обаче е невъзможно, тъй като бюджетът на касата е балансиран, т.е. в края на годината трябва да приключи на нула.
Иначе е факт, че заплатите на лекарите в касата са изключително ниски. Винаги сме смятали, че заплатите им е добре да се качат, тъй като работата им е отговорна. Но през последните две години не знам да са получили някакво увеличение. В крайна сметка обаче трусът, който сега засяга НЗОК, ще се отрази негативно на цялата здравна система.
* Д-р Цветан Райчинов е председател на Български лекарски съюз