Корпоративна търговска банка (КТБ) е раздала 3,5 млрд. лева под формата на кредити, за които одитът не е открил документи и които към този момент не се обслужват. Това разбра Money.bg от колеги журналисти, които бяха допуснати до апокрифната пресконференция на БНБ.
Василев изнасял със самолети парите от КТБ, научил Вежди Рашидов
Това е причината Централната банка да предприеме стъпки за отнемането на лиценза на КТБ, като част от здравите активи на банката ще бъдат прехвърлени на дъщерната й „Креди Агрикол България“.
Самата тя ще бъде одържавена и финансово стабилизирана, като ще се промени и нейното име. Как ще се казва обаче все още не е ясно.
Също така екипът на Money.bg научи, че Цветан Василев е изтеглил от банката няколко дни преди да бъде поставена под специален надзор над 200 млн. лева. Тези, както и кредитите, за които няма документи, ще бъдат изпратени на прокуратурата.
Прави впечатление, че сумата на обявените от БНБ раздадени неправомерно кредити съвпада и с одобрената от ЕК държавна помощ за българския банков сектор. В края на юни комисията разреши държавата да налее 3,3 млрд. лева, а финансово министерство набра средства от международните пазари в размер на почти 1,5 млрд. евро.
Малко по-късно от БНБ излязоха с официално съобщение, в което потвърдиха цялата информация.
„Резултатите от прегледа на Корпоративна търговска банка говорят меко казано за действия, несъвместими със закона и добрите банкови практики.
Липсват, а по-вероятно е да са унищожени в дните преди квестурата, съществени части от кредитните досиета за кредитен портфейл в размер на 3.5 млрд. лв., от 5.4 млрд. лева общ кредитен портфейл.
Значителна част от този портфейл сочи за много голяма свързаност между длъжниците и с мажоритарния акционер г-н Цветан Василев“, казват от централната банка.
От БНБ потвърждават, че Цветан Василев е изтеглил огромна сума пари и то в брой.
„…само ден преди Корпоративна търговска банка да бъде поставена под специален надзор, чрез трето лице са изтеглени и предадени срещу разписка на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка 205 887 223 левова равностойност в брой, предимно в евро“. За това вече е сезиран главният прокурор.
Заявява се също така, че в резултат на липсата на достатъчно информация одиторите са изразили мнение, че не може да се оцени финансовото състояние на длъжниците и възможността им да обслужват кредитите си.
Не могат да бъдат оценени също така и наличието и качеството на обезпеченията, което от своя страна води до невъзможност за съставяне на крайно заключение за състоянието на кредитния портфейл в размер на 3.5 млрд. лв. За съжаление тези действия не могат да бъдат регистрирани с инструментариума на дистанционния банков надзор и навеждат на мисълта за умишлени злоупотреби.
Тези именно действия на длъжностни лица в Корпоративна търговска банка е възможно да доведат до съзнателно ощетяване на банката със стотици милиони лева. Очевидно е, че миноритарните акционери в Корпоративна търговска банка също са жертва на тези злоупотреби, заявява управителният орган на БНБ.
От банката обясняват, че няма как да наливат държавни пари в „каца без дъно“ и заради това ще отделят здравите активи в дъщерната „Креди Агрикол“, които ще бъдат спасени и гражданите ще имат достъп до парите си, както беше планирано на 21-и юли, след като банката бъде национализирана.
БНБ уверява: „…ще бъдат осигурени достатъчно средства от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, държавния бюджет и Българската народна банка. Колкото е необходимо – толкова.“
Управителният орган на националната ни банка формулира в пет точки мерките, които предприема:
1. Одържавяване на Креди Агрикол – България ЕАД;
2. Прехвърляне на всички „добри“ активи и пасивите на Корпоративна търговска банка в Креди Агрикол. Важно е да се знае, че тук попадат и всички депозити на гражданите и фирмите, за които това ще представлява само една правна и счетоводна операция, която по никакъв начин няма да засяга главното – всеки гражданин и всяка фирма ще разполагат със своите сметки, депозити и спестявания. Единственото изключение от това, подчертаваме, ще бъде мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка и свързаните с него фирми и лица. Те няма да бъдат гарантирани от държавата и остават в КТБ;
3. Осигуряване на абсолютна ликвидна подкрепа на държавната Креди Агрикол (която ще бъде преименувана) от страна на нейния нов собственик – държавата. За тази цел ще бъдат осигурени достатъчно средства от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, държавния бюджет и Българската народна банка. Колкото е необходимо – толкова. Механизмите за това вече са разработени, в резултат от съвместната работа на ангажираните с този процес публични институции, в т.ч. БНБ и Министерството на финансите;
4. Лицензът на Корпоративна търговска банка ще бъде отнет и ще се пристъпи към обявяването й в несъстоятелност. Привилегировани кредитори на КТБ (в несъстоятелност) ще бъдат държавата в лицето на Министерството на финансите и Фонда за гарантиране на влоговете в банките;
5. Казаното дотук ще стане възможно след гласуването на проекта на специален закон, който вече е изготвен и ще бъде представен днес на основните парламентарни сили.
„На ход са политиците“, заявяват като заключение на своето изложение шефовете на БНБ.