Годишният отчет за дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси /КПУКИ/ за 2012 година едва ли щеше да предизвика такъв интерес, ако преди няколко седмици не беше повдигната завесата на задкулисието, зависимостта и политическото разчистване на сметки, с които днес се характеризира дейността на тази комисия, заяви от парламентарната трибуна народният представител от ПГ на КБ Атанас Зафиров.
„Тефтерчето на Златанов разкри една публична тайна – за използването на един замислен и създаден като независим държавен орган за репресия над неудобните на бившето управление. Този орган, с поведението на отстранения от съда председател, показа, че мисли и действа политически. Даже и още по – лошо – действа под политически указания и натиск“, каза депутатът от Коалиция за България.
Като примери за „превенция“ и натиск, Атанас Зафиров посочи множество такива в сферата на местното самоуправление спрямо кмета и заместник – кмета на Монтана, кмета на Медковец, кмета на Мирково, на Грамада, на община Добрич, на община Девин, както и бившия председател на Общинския съвет на Копривщица и председателя на Общинския съвет на Стамболийски, общински съветници от различни общини в България и др. Той се позова и на интервютата на бившия кмет на Плевен – Найден Зеленогорски и бившите депутати на ГЕРБ Емил Димитров и Вяра Петрова, в които се разкрива, че комисията се е утвърдила като един репресивен държавен орган.
„Какво прави Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси? Незаконосъобразно, чрез правилника си, създава удобен способ за оказване на политически натиск върху лица, заемащи публични длъжности, включително разправа с политически неудобни личности, което се осъществява чрез заобикаляне на забраната в Закона за установяване на конфликт на интереси по анонимни сигнали.”, каза още Зафиров.
„Необходимо е НС да излезе с цялостен анализ на работата на тази комисия и да засили механизма на парламентарен и обществен контрол върху дейността на комисията. Този анализ трябва за бъде направен от нарочна анкетна комисия“, посочи той.
Според Атанас Зафиров трябва да се гарантира публичност и прозрачност в дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. „Говорим за етика, морал и професионализъм. Тези принципи следва да намерят своето отражение в промените на Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и избора на нов председател на комисията, който е наложителен. Нека поканим и обществените организации да се присъединят към нашите усилия и да предложат номинации, които отговарят на очакванията за компетентно, прозрачно и отчетно поведение на Комисията”, завърши изказването си депутатът от Коалиция за България, Атанас Зафиров.
05.09.2013 г.
Гр. София