Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отказва да каже коя фирма е ударила „джакпота“ с поръчка за изработката и поддържането на акаунти на Програмата за развитие на селските райони във Фейсбук (Facebook) и Туитър (Twitter).
Това стана ясно от опит на Mediapool да разбере от пресцентъра на МЗХ кой е получил 50 хил. лева без ДДС за създаване на профилите в двете социални мрежи, които всеки свободно може да направи безплатно и компютърните специалисти на ведомството надали биха се затруднили с изработването им и поддръжката им.
Други 50 хил. лв. без ДДС са дадени за публикуване в продължение на една година на информации за дейността на европейската програма.
От пресцентъра на МЗХ заявиха пред Mediapool, че трябва да се изпрати запитване по Закона за достъп до обществената информация за това с коя фирма е сключен договорът, който включва и публикуване на информации по форумите.
За абсурдния договор стана ясно, след като блогът Отворен парламент разкри подробности около работата на МЗХ по популяризирането на европейския проект Програма за развитие на селските райони (ПРСР). МЗХ потвърждава пред Отворен парламент за предоставените суми за интернет популярност. По данни на блога договорът е възложен през март тази година без обществена поръчка, с директно договаряне, каквато възможност се допуска за тази сума.
От земеделското министерство обаче заявиха пред Mediapool, че обществена поръчка е обявена, въпреки че такава не бе намерена в регистъра на Агенцията за обществените поръчки. Помолени да дадат номера на поръчката, след като не желаят да разкрият името на фирмата, направила профилите, с мотива, че нямали нейното разрешение за това, от МЗХ поискаха заявление за достъп до обществена информация. Mediapool ще внесе такова.
Междувременно сайтът Биволъ калкулира, че средната цена на линк в профилите излиза 133 лв. въз основа на броя споделяния в социалните мрежи към момента. Освен това, в предоставения от МЗХ отчет е описано подробно и обвързването на профила на земеделския министър Мирослав Найденов със страницата на ПРСР. “Не става ясно колко точно лева е струвал” кликът, с който министърът “харесва” страницата, но надали е под 100 лв, пише още Биволъ.
Независимо от сумата за Интернет инвазията, сайтовете на ПРСР нямат бутони за препращане към социалните мрежи – “забележителен подход за влияние в мрежата”, пишат още от Отворен парламент.
Преди публикацията в Отворен парламент, страниците на ПРСР имаха по 24 и 3 последователи, съответно във Facebook и Twitter, според наблюденията на Отворен парламент и Биволъ.
Не е ясно и кои са форумите, където се публикува информация за популяризирането на ПРСР.
На страницата на ПРСР в социалните мрежи са публикувани линкове, които сочат към сървъри на фирма „Форси“. Собственикът й Григор Йосифов коментира пред Mediapool, че няма договор за изпълнение на подобна обществена поръчка със земеделското министерство и не е изработвал профилите на програмата.