Извънредни 10.5 млн. лв. за БАН и „Софийския университет“ взривиха напрежението около Бюджет 2017 и го поставят в риск от противоконституционност.
Депутатите от ГЕРБ се оплетоха в куп нарушения на бюджетната процедура заради извънредните средства, а от БСП обявиха, че ще проверят дали имат основание да сезират Конституционния съд.
Бюджет 2017 бе окончателно приет в четвъртък в 15 ч., след като левицата и част от малките партии в НС напуснаха пленарна зала в знак на протест.
Одобрение-неодобрение
Проблемът с парите за наука възникна, защото депутатите поне три пъти гласуваха чл. 16 в проектозакона, което е нарушение на правилника според Румен Гечев от БСП.
Всичко започна с предложение на Борислав Великов и негови колеги за увеличение на бюджета на Българската академия на наукит“ (БАН) с 10 млн. лв. над заложения от кабинета 5 млн. лв. ръст, а също и допълнителни 500 хил. лв. за „Софийския университет“.
Предложението мина на бюджетна комисия във вторник въпреки съпротивата на финансовото министерство.
„Това допълнително увеличение на бюджета на БАН с повече от заложените от нас 5 млн. лв. влиза в противоречие с новия механизъм на финансиране на науката в новия програмен период“, заяви тогава зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев. От ГЕРБ обявиха, че в науката не трябва да се финансират структури, а дейности и че за целта има отделна оперативна програма с ресурс от 560 млн. лв.
В сряда при второ четене на законопроекта за държавния бюджет в пленарна зала предложението на депутата беше отхвърлено.
Още тогава обаче стана ясно, че гласуването на бюджетната комисия не е отразено коректно в доклада, което стана повод в четвъртък сутринта една трета от членовете на бюджетната комисия – главно депутати от БСП, ДПС, „Атака“ и „Патриотичния фронт“, да поискат свикване на извънредно заседание на комисията. На него с 9 гласа „за“ и 7 „против“ наново бе прието в чл. 1 и чл. 16 да се отразят допълнителните 10.5 млн. лв. за БАН и СУ.
В крайна сметка увеличението мина с поредното гласуване на чл. 16 в пленарна зала. За да влезе в бюджета обаче, то трябва да бъде отразено в чл. 1, който разписва всички приходи и разходи на държавата. Именно там за пореден път то беше отхвърлено и отново се наложи прегласуване на чл. 16 и на съответното приложение, което разписва парите на БАН и университетите. Именно тогава БСП, патриотите, „Атака“ и част от ДПС напуснаха залата в знак на протест. В крайна сметка ГЕРБ прегласува всички необходими текстове и предложението окончателно отпадна.
Гечев: Това не е да биеш дузпа, докато вкараш
„Това е атентат срещу българската наука. Не става дума за прегласуване, а за трето гласуване, което е нарушение на правилника. Това не е футболното игрище на Бойко Борисов – бие дузпа, докато не вкара“, коментира пред Mediapool Румен Гечев от БСП.
По думите му левицата ще направи проверка дали има основание да поиска обявяване на противоконституционност на чл. 16, т. е. на бюджета на МОН, заради нарушение на процедурата. Ако има нарушение и по отношение на чл. 1, това означава противоконституционност на целия бюджет, посочи Гечев.
След отхвърлянето на парите за БАН и СУ на практика Бюджет 2017 бе приет изцяло по проекта на кабинета „Бойко Борисов 2“. ГЕРБ, БСП и ДПС спазиха обещанието си да не внасят промени в проекта заради особената политическа ситуация и в името на това държавата да има бюджет догодина. Въпреки това обаче гласуването премина през куп перипетии, които бяха създавани основно от бомбастичните искания на патриотите и „Атака“ за повишаване на пенсиите.
Накрая окончателно мина проектът на ГЕРБ
В крайна сметка благодарение на приемането на Бюджет 2017 минималната заплата се вдига от 420 лв. на 460 лв., възнагражденията на учителите се повишават с 8% и се въвежда нова система за помощите за децата с увреждания, според която най-тежките случаи ще получават 930 лв. на месец.
Предвижда се финансовият план на държавата догодина да приключи с дефицит от 1.33 млрд. лв. или 1.4% от БВП. Заложен е 2.5% ръст на икономиката, а също и сериозно увеличение както на приходите, така и на харчовете. Очаква се във фиска догодина да влязат 35.4 млрд. лв., т. е. с 2.25 млрд. лв. повече в сравнение с 2016 г. От тях 1.5 млрд. лв. се очакват от данъци и осигуровки.
През 2017 г. се залага и сериозен ръст на разходите спрямо изпълнението за тази година – с 3.5 млрд. лв. Близо 2 млрд. лв. от сумата е предвидена за капиталови разходи, като очевидно идеята на МФ е да се навакса изоставането от 2016 г.
Публичният дълг през 2017 г. ще намалее, като правителството ще може да поеме само 400 млн. лв. нови задължения.
Според закона догодина няма да се тегли нов външен дълг. Облигацията „Дянков“ в размер на 950 млн. евро, която трябва да се плати в началото на юли, ще се финансира с неизползвания фискален буфер за спасяване на банки.
Дългът, който държавата ще поеме през 2017 г., ще бъде за 1.2 млрд. лв., но от тях 800 млн. лв. са за рефинансиране на падежи по вътрешния дълг. Така реално новата задлъжнялост ще възлезе на 400 млн. лв. под формата на евентуален заем от Банката за развитие на Съвета на Европа за съфинансиране на европроекти.