Под патронажа на президента на Република България Румен Радев
„…И тъй като от него час заработили пак ръцете, заприпкали нозете, започнали пак да гледат очите, започнали да слушат пак ушите, старателно задувкали устата, стомахът мелел ден и нощ храната и мислила за всички пак главата…”
С изпълнението на рецитацията „Съдружие” на Асен Разцветников започна XVII-тата национална среща на фондация „Медии, общество,семейство,традиции” /МОСТ/ в Албена /25-27 май/ под патронажа на президента на Република България Румен Радев.
За мисията: „Организация на здравеопазване” говори Юлия Пискулийска- председател на МОСТ ,събрали се научни светила в медицината, лекари, медии и народни представители.В словото си тя обяви, че здравеопазването като едно вечно бойно поле между живота и смъртта, между проблема и решението, между отчаянието и надеждата и започна началото на дискусията с талисмана на знаменитата Татяна Лолова: „В очакване на … златната рибка”. Първият модератор на форума бе д-р Нигяр Джафер- заместник-председател на Народното събрание.Преди това бе честван проф. Ивайло Търнев с наградата за Медицински Оскар-2017 за цялостен принос в медицината и удостоен от Националните Медицински Награди, който е откривател на 12 нови редки болести. Той е началник на Клиниката по нервни болести на Александровска болница и е водещ специалист за лечението на редки болести не само у нас, но и в чужбина.
Доклади изнесоха проф. Ивайло Търнев – за иновативните терапии на редките болести, проф. Иво Кременски – за прецизна медицина и генетичен скрининг, проф.Тодор Кантарджиев с акцент върху биотероризма, проф. Радка Аргирова- за революцията в лечението на хепатит С. За първи път достойно място беше отделено на хематологията, която за иновацията носи живот, изнесе проф. Юлиан Райнов, а за тази в детската онкохематомия –от доц. Валерия Калева.
С въпроси и отговори продължи форума от: проф.Радка Кънева за геномни изследвания в България- възможности и предизвикателства, д-р Тодор Тасков- изкуството да виждаш: Семейството като двигател на хуманност, предприемачество и прогрес при поколения офталмолозиу сред които е и неговият дядо,открил първия частен очен кабинет през 60-те в Търговище, а семейството има специализирана болница в Пловдив, а синовете продължават традициите да учат и да лекуват зрението на пациентите.
Проф.Николай Габровски представи хирургично лечение на заболямванията на грубначния стълб и новите възможности, д-р Ива Станкова от Центъра за лечение и укрепване на гръбнака.
Следващия модератор на форума бе проф.Ивайло Търнев, представил д-р Мари Паникян на тема: „Сърдечно-съдови заболявания- забрвихме ли азбуката”, д-р Асен Хаджиянев акцентира върху ендоскопската хирургия на хипофизата в България с двайсет години опит, проф.Ивайло Търнев- за новостите в лечението на множествената склероза, а проф.Иван Недков- за фините прахови частици в атмосферата за предизвикателство към съвременната наука.Д-р Александър Симидчиев акцентира за въздуха на здравето, а д-р Пламен Масларски- за ролите ва витамив Д, за реанимация и …класическа музика беше разясни проф.Венко Александров.
Заключителната дискусия бе водена от народният представител проф. Георги Михайлов,включили се и : депутатите доц.д-р Нигяр Джафер и Антон Кутев, проф.Иво Кременски, проф.Юлиан Райнов.
След деловия форум се състоя официалната вечеря с музикални изпълнения. Националната среща се организира за 17-и път по идея на председателя на фондация МОСТ Юлия Пискулийска,осъществена със съдействието на: Глаксомитклайн, Новатрис, Санофи, Пфайзер, Байер, Елта-90, ТП Евофарма, Мерк, Очни болници „Луксор – д-р Таксов“, курортен комплекс „Албена“, МДЦ „Медива“ и Роза импекс.
Медии от цялата страна, косвено и от Бургаска област, бяха представени от вестник „Слънчев бряг прес” , участващ за 17-и пореден път в здравно-медийния форум /на който е един от първите учредители/, сред чиито спонсори е и „Слънчев бряг хотел холдингс”.
Максим МОМЧИЛОВ