News.bg
Източник: БГНЕС
Планиране. Това е основното изискване за успех като във военното дело, така и в енергетиката. Затова следва да има много внимателно планиране на зеления преход, да не се прибързва със затварянето на базови мощности като атомни и въглищни централи, както и с отказа от използването на природен газ.
Това бе есенцията в изказването на президента Румен Радев, който взе участие във форума „Зеленият преход в Централна и Източна Европа – енергийна свързаност, зелено финансиране и иновации“. На него присъстваха още председателят на Народното събрание Росен Желязков, министърът на енергетиката Румен Радев, председателят на КЕВР Иван Иванов и др.
„Когато говорим за конкурентособност, винаги се сещаме за енергетиката – тя е фундаментът на икономиката, от нея зависи дали ще бъдем независими. Всеки европейски гражданин желае да живее в по-зелена среда, но трябва да внимаваме и за това да не пострада конкурентоспособността ни. (…) Трябва да отчетем рисковите фактори, рискуваме ако много бързо се откажем от базовите мощности – ядрената енергетика, въглищните централи и природния газ (…), цената може да се окаже много висока, да обърне смисълът на този преход, да захрани евроскептицизма, което е много опасна тенденция“, каза Радев. И посочи – на фона на политиките на страни като САЩ, Китай и Русия, които не робуват на такива зелени политики, Европа става все по-неконкурентоспособна.
Държавният глава отчете като успех на служебния си кабинет, че в такава турболентна година са били гарантирани ниски, конкурентоспособни цени на енергоносителите. И даде за пример как е решена газовата криза – в началото заварили „шок и молби“, но бързо се отърсили от това и се задействало строителството на интерконектора с Гърция, започнало е строителството и на такъв със Сърбия, който следва да е готов още тази година. Следващите етапи били пък развитие на двустранното сътрудничество – договорите с Гърция, Турция, Азербайджан.
Интерконекторът с Гърция е свързан с българската газопреносна мрежа
Остава само да бъде тествана връзката с мрежата на „Булгартрансгаз“ и участъкът да бъде засипан
„И колкото да се коментира, че там щяло да потече руски газ, че по тръбите щял да се появи Путин, това ни дава достойнство, възможност. Това решава напълно нашите предизвикателства за поне 12 години напред. Така че това правителство и правителствата напред имат свободата да мислят за зеления преход, тъй като газът е гарантиран.“
Освен това – България оставала много активен участник в т.нар. „ядрен алианс“ в Европа, начело на който стои Франция, чиято цел е признаването на атомната енергетика за зелена, респективно за развитието ѝ в бъдеще.
Предимство, което няма кой да ни отнеме, е нашето географско положение, като в последните месеци властта направила всичко възможно, за да го оползотвори под формата на енергийно свързване, отчете президентът.
Европа дълги години живяла с идеята да изнася всички тежки производства навън, като се превръща в нетен консуматор, но с идването на редица кризи – ковид, енергийната криза, войната в Украйна, това се оказало напълно грешно, като в момента се поема стратегически нова посока – на преосмисляне и път към икономическа автономия, обобщи процесите на Стария континент той.
Именно в тази ситуация България има огромен шанс, изтъкна Радев – на шесто място в ЕС сме по добив и преработка на цветни метали като мед и олово, имаме изключително развит аутомотив сектор, като вече почти нямало автомобил, произведен в Европа, в който няма български части, на първите места сме в иновативните технологични индустрии и т.н. Освен това – заради стратегическата грешка на Русия да спре товарния трафик от Китай към Европа, този трафик минавал през нас, като броя на ТИР-овете, минаващи транзитно, се увеличил с над 1 млн. през последната година.
Радев настоя за ясна стратегия за родната енергетика
Държавният глава посочи няколко основни предизвикателства пред „позеленяването“ ни