Изминаха четири години откакто в църквата „Христос Пантократор” в Стария Несебър бе открита изложбата „Несебър и заливът в стари карти (от IV до ХIХ век)“. По идея на Петя Кияшкина, изложбата бе подготвена и реализирана от музей „Старинен Несебър”, в сътрудничество с Международния търговски и културен център – ГЕОПАН, Бургас, при изключителното съдействие на кмета на общината Николай Димитров.
Изминалото време показа категорично, че е намерен новаторски подход в осъществяването на Плана за управление на „Старинен Несебър”, съобщават от ГЕОПАН.
За четири сезона, експозицията в старата несебърска църква – една от емблемите на града, бе посетена от над 45 хил. души. За успеха на изложбата допринесе много художественото оформление и цялостната й реализация от художника Георги Гьонев.
Грижливо подбраните стари карти от IV до XIX век, в атмосферата на паметник от XIV век, превърнаха „Христос Пантократор” в духовна кулминация на важен посетителски маршрут. През изминалите години, части от експозицията бяха показани в Истанбул, седалището на ООН в Ню Йорк и българския културен институт в Париж.
Изложбата обогати, допълни и потвърди значението на забележителния световен културен паметник „Старинен Несебър”. Към гордостта на гражданите му, че живеят в град с хилядолетна история се добави и самочуствието за Несебър като град с многовековна световна слава.
Експозицията ще продължи своето съществуване и през следващите сезони. Но през 2016 г. тя се превърна в изискан принос на страната ни и Община Несебър в Световната година на картата, обявена от ООН.
Дигиталната картографска колекция „Несебър и заливът в стари карти” (от IV до ХIХ век) може да бъде разгледана на страницата на Несебър нюз.
Илюстрации:
- Църквата „Христос Пантократор”, видяна от големият приятел на българите – унгарския пътешественик и художник Феликс Каниц, XIX в.
Гравюра , Научен архив на БАН , ДА „Тракия” – Геопан
- Плакат на Постоянна експозиция „Несебър и залива в стари карти”, Старинен Несебър – църквата „Христос Пантократор”. Открита от м.май до м. септември.
- Из експозицията „Несебър и заливът в стари карти”.