Българският патриарх Неофит е починал на 78-годишна възраст след дълго боледуване. Новината бе официално потвърдена и с изявление, публикувано на сайта на Светия Синод.
„Боголюбиви братя и сестри, на 13.03. 2024 г. след продължително боледуване във Военномедицинска академия (ВМА-София) в 22:22 часа, вследствие на многоорганна недостатъчност, се представи в Господа Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, първосветителят на родната ни света Православна църква, който е достоен продължител на делото на своите именити предшественици в най-новата ни църковна история – блаженопочившия Български патриарх Максим, негов духовен наставник, и приснопаметния Български патриарх Кирил.“, гласи изявлението.
Призовават се православните християни да отправят своята искрена молитва ведно със светата Православна църква към всемилостивия Бог да упокои душата на нашия скъп Патриарх в Божието царство – в селенията на праведните и го настани сред избраните отдясно, където с небесните воинства да възпява във вечността с приятен глас Бога.
Изразява се благодарност към ръководството на Военномедицинска академия – София в лицето на генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., на чл.-кор. проф. д-р Николай Петров, д.м.н., началник на катедрa „Анестезиология и интензивно лечение“, на лекарите и медицинския персонал в интензивното отделение, за старанието и грижите, които положиха за Светейшия патриарх.
Източник: БГНЕС
Припомняме, че по-рано новината потвърди неофициално пред „24 часа“ източник от Светия Синод.
Вече са били уведомени всички митрополити. Малко преди това президентът Румен Радев, премиерът Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел също са получили информация за кончината на патриарх Неофит.
С дълбока скръб прекланям глава в памет на Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски! Кончината на Предстоятеля на Българската православна църква е огромна загуба за нея и за българския народ. С всеотдайното си духовно служение на Бога и на Православието Патриарх Неофит се утвърди и като крепител на българската нация и нашата държава. Бог да го прости и упокои душата му! Вечна и блажена да бъде неговата памет! Това написа във „Фейсбук“ президентът Румен Радев.
С дълбока скръб изпращаме в небесния му път Негово Светейшество Неофит – Патриарх Български и Митрополит Софийски. Ще остане в спомените ни като мъдър и благ духовен водач, който даваше вяра и сили на миряните, дори когато той самият беше физически слаб. Светъл да е пътят му!, написа премиерът в оставка Николай Денков, съобщават от Министерски съвет.
Игуменът на Църногорския манастир Никонор потвърди новината. „ВЕЧНА И БЛАЖЕНА ДА БЪДЕ ПАМЕТТА НА СВЕТЕЙШИЯ БЪЛГАРСКИ ПАТРИАРХ НЕОФИТ! 1945-2024 Трети по ред Български патриарх след възстановяването на патриаршеското достойнство на Българската православна църква през 1953г.“, написа той във „Фейсбук“.
Бог да прости Негово Светейшество Българския Патриарх Неофит! Ще остане незабравим в сърцата ни с неговата любов, благост, смирение и търпение! Светъл път, Светейший владико! Това написа във „Фейсбук“ Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний.
Приеха патриарх Неофит в болница
Той е с белодробно заболяване
Припомняме, че официално от синода съобщиха на 29 ноември м.г., че главата на БПЦ е във ВМА, приет е бил с белодробно заболяване. Стана ясно, че е бил поставен в медикаментозна кома, а в храмове в цялата страна бяха направени молебени за здравето му.
Патриарх Неофит е роден в София на 15 октомври 1945 г. със светското име Симеон Николов Димитров. Подстриган е за монах с името Неофит от българския патриарх Максим на 3 август 1975 г.
Достъпът до патриарх Неофит във ВМА е ограничен
Причината са върлуващите вируси
Неофит е бил ректор на Духовната академия. В продължение на 12 години е Русенски митрополит.
В края на 2012 г. Комисията по досиетата обяви, че митрополит Неофит е сътрудничил на Държавна сигурност. Документи с негови донесения липсват.
След кончината на патриарх Максим през 2012 г. митрополит Неофит е сред тримата номинирани за нов първопредстоятел на православната църква. Изборът се състоя на 24 февруари 2013 г.
Според процедурата, след кончина на патриарх, Светият Синод временно се ръководи от старшия по митрополитско служение член на намаления му състав. Той уведомява Поместните православни църкви, президента на Република България, председателя на Народното събрание и министър-председателя. Ръководи делата на Българската православна църква – Българска Патриаршия до избирането на Наместник-председател, което се извършва в седемдневен срок от овдовяването на патриаршеския престол.
Наместник-председателят със Светия Синод предприема необходимото за избирането на нов Български патриарх. Изборът трябва да стане най-късно до четири месеца.
След това Светият Синод определя датата за свикване на Патриаршеския избирателен църковен събор и разпорежда с окръжно писмо на епархийските митрополити да свикат във всяка епархия в определен неделен ден епархийските избиратели. При кворум от две трети от списъка на епархийските избиратели, под председателството на митрополита или определено от него с писмена заповед духовно лице, с тайно гласоподаване и мнозинство повече от половината от присъстващите се избират петима представители на епархията – трима клирици и двама миряни, а от Софийска епархия – шестима клирици и четирима миряни. За избора на представителите се съставя протокол, подписан от митрополита или от определеното от него с писмена заповед духовно лице и от избирателите. Протоколът се подпечатва и своевременно се изпраща в Светия Синод.
На заседание най-малко седем дни преди определения ден за избор на Български патриарх и Софийски митрополит, с тайно гласуване и мнозинство от две трети от членовете на Светия Синод, се избират трима епархийски митрополити – кандидати за патриаршеския престол, които отговарят на изискванията по чл. 40.
Когато един или двама митрополити получат изискуемото мнозинство, гласуването се повтаря до избирането на още двама или един с мнозинство две трети от членовете на Светия Синод. Ако двама митрополити получат по равен брой гласове, гласуването се повтаря само за двамата, докато един от тях получи мнозинство повече от половината от гласовете на всички митрополити. Кандидатът, получил най-малко 2/3 от гласовете на присъстващите избиратели, се обявява от наместник-председателя на Светия Синод за канонично и законно избран Български патриарх и Софийски митрополит.
Светият Синод отслужва благодарствен молебен и извършва интронизацията на новоизбрания Български патриарх и Софийски митрополит, който поема правомощията, свързани със званието му.
След това се съобщава името на новоизбрания Български патриарх и Софийски митрополит.