Източник: БГНЕС
Интерконекторът от Гърция за България се очаква да бъде пуснат от 1 октомври. В България има осигурени достатъчно количества газ за септември, от октомври нататък няма. Това казаха министърът на транспорта Христо Алексиев и министърът на енергетиката Росен Христов след заседание на Кризисния щаб по енергетика, който се събра в Министерския съвет днес. На срещата участват и представители на бизнеса и синдикатите.
„Овладяна е ситуацията, мобилизирана е цялата държава“, каза Алексиев, който оглавява Щаба. По думите му обаче е имало хаос при встъпване в длъжност на служебния кабинет и е констатирано, че „е изгубено много време, през което реално не е правено нещо“.
След като е осигурена доставката на един танкер с втечнен газ за октомври, правителството работи по осигуряване на нужните количества на поносима за бизнеса и домакинствата цена, стана ясно на брифинга.
Шефът на „Булгаргаз“ уверява, че ще има газ до края на годината
Не толкова добрата новина е, че синьото гориво ще е скъпо, каза Иван Топчийски
Алексиев обяви, че приемливата цена за бизнеса е 250 лв. на мегаватчас. Действащата за август цена е 297.89 лв. за мегаватчас без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Цел на служебния кабинет е и стабилизиране на „Булгаргаз“. Проблемът там е тежкото финансово състояние, защото не успява да си събере дължимото за стотици милиони левове, а основният дълг е на „Топлофикация София“. Министърът смята, че ако столичната топлофикация продължи да работи по същия начин, дългът й за газ ще расте с по 300 млн. лв. месечно. За да се спре това, е създадена работна група от експерти за модернизация на оборудването на софийското дружество.
Подновяваме преговорите с Азербайджан за повече доставки на газ
Росен Христов не е притеснен от количествата, а от цената на синьото гориво
Проблем Христо Алексиев вижда в компенсациите за бизнеса. Министърът подчерта, че „ако се продължава с компенсациите, които се дават по този начин, ще се стигне до повишаване на данъците“. Затова икономиката трябва да се накара да работи по нормална логика, категоричен е той.
„Обсъждана е темата за Булгаргаз“, потвърди директор на „Булгаргаз“ Людмил Йоцов. „Важно е дружеството да бъде подкрепено, защото може да осигурява природен газ, да не се допуска да има санкции от „Газпром“ за невзетите количества, да се търси решение те да бъдат взети и да има възможност за дългосрочни договори“, поясни той. И за него „компенсациите изкривяват българската икономика“.
450 лв. на мегаватчас може да стигне цената на природния газ януари месец, смята още Йоцов.
Руският газ поскъпнал с 2000%
Икономист: Беше глупост да откажем танкерите с газ от САЩ
Министър Росен Христов потвърди, че не харесва програмата за компенсации за бизнеса, приета от НС, но ще се работи в тази рамка. Той уточни, че правителството ще подготви проектозакони и се предвиждат мерки в тази посока, когато започне работа новият парламент „да са подготвени нещата“. Той добави, че започват преговори и с Азербайджан за допълнителни количества газ от там. Те били готови да увеличат доставките с до 50%, но искат нови цени за новите количества. „Няма гаранция обаче за договаряне на цени до 250 лв. на мегаватчаса“, поясни той.
Започват преговори и с турски компании. Очакват се резултати до две седмици.
Христов покани гръцкия министър на енергетиката на посещение в България за оглед на интерконектора и да започнат изпитания на тръбата в рамките на 72 часа с истински газ и симулация на авария.
В отговор на въпрос за това къде се разтоварват танкерите с втечнен газ, енергийният министър заяви, че поради липса на слотове е приет само един танкер и след като бизнесът не може да понесе по-висока цена, това „прави вече неизбежно да не се преговаря с „Газпром експорт“ за възобновяване на доставките на газ по текущия договор“.
За доставки от „Газпром“ за България трябват не нов договор, а рубли
При политическа воля от София проблеми няма да има, убедена Митрофанова
Росен Христов обясни, че предишното правителство е направило „почти невъзможни преговорите с руската компания и отношенията с Русия са напрегнати до краен предел“. Той очаква „трудни и бавни преговори“ и окачестви ситуацията като „нерозова“.
Позицията на бизнеса е, че „не може да се работи на тези нива на природен газ“. Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България, коментира, че са направени сметки с данните, с които се разполага и смятат, че „200 лв. на мегаватчас е постижимо, а 250 лв. е пределна цена и трябва да се търсят възможности за компенсиране“. Според него 200 лв. е простимо при реактивиране на доставки от „Газпром“. „Нямаме алтернатива на доставките на „Газпром“ в ценово отношение“, категоричен бе Велев. Той изчисли, че всеки месец се губят по 180 млн. лв.
Синдикатите настояват да се гарантира доставка на възможно най-евтиния газ. „Искаме да се настоява пред ЕК да имаме право като държава да ограничим износа си на ток“, каза Ваня Григорова, КТ „Подкрепа“. Тя акцентира още и на нуждата от компенсация на градския транспорт, за да не остане страната без публичен транспорт. Тази тема отново ще стане особено болезнена в края на годината, тъй като средствата, които бяха заделени през актуализацията на бюджета, ще бъдат изчерпани, смята тя.
Libération: В България постилат червения килим за „Газпром”
Контрастът с бившето правителство не би могъл да бъде по-ярък