IMG-a62585074d2ab908bf25ddc4f324d28e-V (1)

Забравен ли е „Безсмъртния полк“ на община Несебър ?

В Деня на победата  „Безсмъртният полк“  се проведе за пети пореден път в Несебър

 

Максим МОМЧИЛОВ

Независимо от митове и легенди за COVID-19  пътят „Безсмъртният полк” бе проведен за пети пореден път в Несебър. Инициативата се води от председателя на Национално движение „Русофили“-Несебър Христо Николов, който е и председател  на СОСЗР в община Несебър, и председателя на „Руски клуб Съотечественик на община Несебър“ Виктор Иванов.

На другите места нямаше нито някакви други представители на общински институции,нито и от читалищата,нито от  представители на СНЦ-та в Несебър. За тези и други подобни случаи се казва, че това е обикновен национален /несебърски/ нихилизъм.

            Повече от 32 години периодично ми се налага да изтъквам необходимостта, освен за 9 май- Деня на победата, да се издигне паметник на загиналите в Балканската, Съюзническата,Първата и Втората световна война в Несебър.Тази идея се изтъкна  по-рано от Инициативния граждански комитет за поставяне на паметна плоча по случай 100-годишнината на българската авиация в Несебър.

Осем години по-късно /2012 г./ периодично от Инициативния комитет в състав: Андрей Колев, Бончо Бончев, Георги  Дамянов, Димитър Дамянов, Димитър Чавдаров, Дочо Дочев, Драгой Чифильонов /починал/, Йордан Йорданов- председател, Красимир Хърлев, Максим  Момчилов,Янко Йорданов /в чужбина/  публикува във вестник „Слънчев бряг прес” и сайта „Несебърнюз” /и други електронни медии/ да бъде издигнат   паметник  или друг паметен знак за Освобождението /1878 г./ на града.Това, първото Освобождение от 1829 г. също не се активира от общинските институции, в т.ч. от читалища и разни СНЦ-та и др.п.

Ето защо се налага още веднъж да се заяви предложението за паметник на Освобождението, а заедно с тях – и на ветераните от войните.Би трябвало да се задейства и общинският фонд „Култура”, одобрен от 2017 г.Това се отнася и за възстановяване на паметник на ветераните от Първата и Втората световна война от Несебър- паметник, заличен от общинските органи.

1-2 (1)Пълният списък на ветераните от Втората световна война е 391,загиналите са 26,кавалерите на орден за храброст са 19, а единственият останал жив, е столетникът Костадин Ричков от Равда – о.з.лейтенант с 8 медали от Отечествената война.

 

Загиналите:                                                                                                                                                   

 1.Борис Димитров Арабаджиев  /16.02.1915- 09.03.1945/ от Емона                                                                                                    

  2.Вангел Иванов Ташев  /15.03.1921-07.03.1945/ от Несебър                                                 

  3..Георги Стойков Мешков /Мишинов/ от Раковсково

4.Димитър Великов Георгиев /1921-17.04.1945/ от Оризаре                                                                        

 5.Димитър Георгиев Димов /12.03.1922-09.03.1945/ от Баня                                           

6.Димитър Костов  Демерджиев /28.10.1923-03.11.1944/ от Баня                                      

  7.Желязко Кръстев Калудов от Козница                                                                                           

  8.Иван Райков Хаджиев /20.05.1924-18.04.1945/ от Обзор                                                             

  9.Кирил Желязков Георгиев /24.05.1922-10.03.1945/ от Гюльовца  

10.Киряк Петров Георгиев /09.09.1923-09.101944/ от Гюльовца   

11.Лазар Иванов Чемидов  /26.06.1908-05.05.1945/ от Равда                                                                                                           

12.Любчо Иванов Златев от Паницово                                                                                                          13.Минчо Николов Мамулов  /05.09.1921-19.12.1944/ от Оризаре

14.Неделчо Наумов Атанасов от Козница                                                                                        15.Панайот Велков Георгиев от Оризаре

16.Панайот Петков Стоянов /27.08.1915-14.04.1945/ от Тънково

17.Петко Георгиев Петков от Козница

18.Слави Стойков Кръстев /Славов/ /25.08.1919-26.12.1944/ от Кошарица                                                       

19.Тодор Андонов Козаров /05.02.1923-22.12.1944/от Свети Влас                                                                

20.Тодор Димитров Камиларов / 1921-22.12.1944/ от Кошарица                                                  

 21.Тодор Илчев Атанасов  /20.09.1920- 21.04.1945/ от Обзор                                                    

 22.Тодор Петров Тодоров /25.10.1915-10.03.1945/ от Тънково                                                                                                       23.Тома Георгиев Томов /1919-1945/ от Обзор

24.Христо Ставрев Манолов от Обзор                                                                                                             25.Яни Георгиев Янев /14.03.1920-08.03.1945/ от Гюльовца

26.Яни /Еньо/ Щерионов Янев /29.06.1920-06.03.1945/ от Тънково         ___________________________________________________________________________ * Списъкът е по азбучен ред                                                                                                                                                                                                                

 

Кавалери на Орден за храброст:                                                                                                                                                                                                                                                      

1.Атанас Трайков от Несебър

2.Димитър Наумов от Несебър                                                                                                            

 3.Васил Ставрев от Баня                                                                                                                                                

4.Васил Филев от Несебър                                                                                                                                

 5.Иван Демерджиев от Обзор                                                                                                                                           

 6.Иван Джендов от Равда                                                                                                                     

  7.Илчо Джендов от Кошарица                                                                                                                                                8.Иван Узунов от Несебър

9.Кръстьо Недков от Оризаре                                                                                                                                                          

 10.Лазар Чемидов от Равда, посмъртно                                                                                                                                   

  11.Матьо Вълков от Паницово                                                                                                     

 12.Милчо Алексиев от Емона                                                                                                     

   13.Недялко Пиперков от Несебър                                                                                                                                  

 14.Никола Линов от Баня                                                                                                                                                

15.Никола Костов от Несебър                                                                                                                        16.Петко Стайков от Несебър, участник и в парада на победата в Белград                                      

 17.Петър Олчев от Равда                                                                                                                                                   

18.Стоян Христов от Кошарица                                                                                                                                                    

  19.Яни Душев от Плазовец                                                                     _________________________________________________________________________ * Списъкът е по азбучен ред

 

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


  • печатна реклама външна вътрешна реклама Несебър

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *