40e4a377937a2ae33884a9f075ab7f2f

8 неща, които свързват Доналд Тръмп с Русия

Конкурсът за красота, съветниците и водката – какво сближава новия президент на САЩ Доналд Тръмп с Русия.
Матрьошка Тръмп
Снимка: Getty Images
Победата на милиардера Доналд Тръмп в президентската надпревара шокира света, но много зарадва Москва, с което за пореден път възбуди интереса към контактите на новоизбрания президент на САЩ с Кремъл.

Връзките на Тръмп с Русия се търсеха активно още в хода на избирателната кампания, като наричаха ексцентричния кандидат ту „марионетка на Москва“, ту „подставено лице на Кремъл“. Предизборната риторика на известния американски магнат често блестеше с провокативни изявления и руската тема там заемаше специално място: може санкциите да се отменят, може Крим да бъде признат, може „да се сдобрим с Русия“, допускаше Тръмп в случай, че стане президент. Той вече е такъв и неговото увлечение към Русия вече предизвиква у много хора по света (в това число и в самата Русия) двойно по-голямо любопитство – в крайна сметка, има ли връзка или няма?

1. Мечтите за небостъргачи

На медиите им е известно за пет посещения на Доналд Тръмп в Русия и всички те са свързани с инвестиционни проекти на бизнесмена и неговия конгломерат Trump Organization. За първи път той идва тук през 1987 г. и обсъжда съвместно със съветското правителство и компанията „Интурист“ проект за главозамайващ хотел, но бизнесът в СССР не потръгва. След това има планове за елитни жилищни сгради и хотели, бизнес център, реконструкция на хотелите „Москва“ и „Россия“, продажба на лиценза за търговската марка Trump в Русия, изграждането на най-големия в света детски развлекателен център „Парк на чудесата“ и, на последно място, на небостъргач Trump Tower по модел на нюйоркската кула.

Нищо от това така и не е реализирано. Тръмп-младши над половин дузина пъти е посещавал РФ с бизнес интереси. Но сега вече е много по-вероятно работите на Trump Organization в Русия действително да потръгнат.

2. Конкурсът за красота

Trump Tower в Москва била дотолкова голяма мечта на милиардера, че през 2013 г. той проведе в руската столица конкурса „Мис Вселена“. Очакваше се тогава да бъде подписан договорът с най-крупния инвеститор в Русия – Crocus Group на Арас Агаларов.

А с момичета от 86 страни по света Тръмп се опитваше да привлече там Владимир Путин. „Мислите ли, че Путин ще отиде на конкурса „Мис Вселена“ през ноември в Москва – ако да, дали ще стане моят нов най-добрър приятел?“, написа Тръмп в Twitter. Добър план, но Путин не дойде. Затова пък с един от най-богатите хора на Америка тогава се изреди да се снима едва ли не целият шоубизнес на Русия, начело с „Краля на поп-сцената“ Филип Киркоров. Сега снимка с новия президент на САЩ имат даже тези, чиито шлагери в Русия се слушат само когато се сяда на масата.

3. Съветниците

В политиката Тръмп е начинаещ, но той започва направо от най-високото кресло. Над проекта „Доналд Тръмп – президент на САЩ“ работеше екип, който включваше няколко съветника, свързани с Русия. Началникът на предизборния му щаб Пол Манафорт преди това е консултирал избягалия президент на Украйна Виктор Янукович. На фона на тази информация Манафорт напусна щаба на Тръмп през август 2016 година. По данни на вестник „Файненшъл Таймс“ (Financial Times), в Украйна с Манафорт е работил преводач, който има отношение към военното разузнаване на РФ.

Друг консултант на Тръмп, Картър Пейдж, преди това е бил в сътрудничество с „Газпром“ чрез инвестиционната банка Merrill Lynch. Той също бе принуден да напусне, защото бе заподозрян в частни преговори с руски чиновници по повод снемането на санкциите в случай, че Тръмп победи. ФБР също прояви интерес към случая.

А главният съветник на Тръмп и организатор на вътрешнопартийните избори в Ню Йорк Майкъл Капуто през 1990-те е живял в Русия и е работил в предизборната кампания на Борис Елцин. Капуто също не достигна до финала с Тръмп и напусна през юли след неудачна публикация в Twitter (обиди колега).

4. Руснаците са най-добрите клиенти на Тръмп

Както веднъж си призна синът му, Доналд Тръмп-младши, руснаците представляват непропорционално голяма част от клиентите в много от проектите. „Ние виждаме, че парите от Русия текат като река“, казва той, а другият му син Ерик сподели веднъж, че „руснаците са най-добрите купувачи на недвижима собственост“.

В действителност, не чак толкова много „руски“ сделки са придобили широка известност. Може би най-споменавана за времето си стана продажбата за $95 млн. на имение в Палм Бийч на милиардера Дмитрий Риболовлев, направил състоянието си от продажба на калиев хлорид.

5. Сравненията с Горбачов

Тръмп е американският Михаил Горбачов (последният генерален секретар на ЦК на КПСС и единствен президент на СССР). Това сравнение многократно се чу в световната преса – радикалните изявления на Тръмп по повод външната политика на САЩ вещаеха най-малкото перестройка. Само че, за разлика от горбачовската, тази перестройка ще бъде с изолационистки вектор (излизане от СТО, прекратяване на безусловната подкрепа за НАТО и т.н.).

Куриозът – ето още какво свързва Горбачов и Тръмп. Веднъж Горбачов искал да влезе в Trump Tower, но не успял. В същия момент в кулата участниците в конкурс за двойници на Горбачов наблюдавали как радостният Тръмп поздравявал двойника на политика във фоайето на сградата.

6. Руският Колумб от Церетели

Веднъж Тръмп се запалил по идеята да постави в Манхатън паметник на Христофор Колумб с размерите на статуята на свободата и го поръчал на знаменития скулптор Зураб Церетели. Но да приемат руския Колумб се отказали не само няколко щатски града, но и Испания и страни от Латинска Америка. По информация от руските медии, на Церетели му се наложило да преработи статуята на Колумб в такава на Петър I, който след това бил поставен недалеч от Третяковската галерия на Кримски вал. И в Москва не всички одобряват 98-метровия паметник „В чест на 300-годишнината на руския флот“, отбелязвайки, че той е несъразмерен с архитектурните пропорции на старата Москва, пък и просто е „уродлив“.

7. Филмът на Леонид Гайдай

През 1990-те години Доналд Тръмп помагал на култовия режисьор Леонид Гайдай да заснеме последния си филм – комедията „На Дерибасовска времето е хубаво, или на Брайтън Бич пак вали“. Досега никой не бе обръщал особено внимание на скромно изказаната благодарност във финалните титри, но с избирането на Тръмп тя бързо се разпространи в социалните мрежи.

8. Водката на Тръмп в Москва

Тръмп обича да кръщава с името си всичко, до което се е докоснал. Небостъргачи, парфюм, бельо и… водка. В партньорство с Drinks Americas през 2005 г. бизнесменът регистрира собствена марка водка, а през 2007 г. я представи на „Панаира на милионерите“ в Москва. Тя струваше по-скъпо от другите премиум марки ($30 за бутилка), но бизнесменът беше убеден, че руснаците ще заобичат водката на Тръмп повече от тяхната. Планираше се през същата година водката да бъде пусната на руския пазар, дори за целта бе заснет специален клип, но нищо не се получи. Марката е мъртва както в САЩ, така и в Русия.

Print Friendly

Автор: Руски дневник


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *