Франция се сблъска с втори ден транспортен хаос , затворени училища и болници с недостатъчен персонал в петък, тъй като профсъюзите заявиха, че няма да се откажат да стачкуват срещу пенсионните реформи на Еманюел Макрон, докато президентът не отстъпи, съобщава „Ройтерс“.
Голяма част от Франция спря в четвъртък, към транспортните работници се присъединиха учители, лекари, полиция, пожарникари и държавни служители, докато дим и сълзотворен газ се виждаха по улиците на Париж, тъй като някои протести прераснаха в насилие, което доведе до десетки арести.
Според официалните данни на френската полиция, 800 000 души са протестирали в цялата страна, включително 65 000 в Париж. Лидерите на профсъюзите и протестиращите съобщават за 1,5 милиона души.
Днес са анулирани влакове в час пик в Париж и 10 от 16 линии на метрото са затворени, докато други работят с ограничени услуги. Сериозни задръствани има по основните пътни артерии на френската столица.
Железопътните работници продължиха стачката си до петък, докато профсъюзите на парижкия автобусен и метро оператор RATP заявиха, че ще засега ще стачкуват до понеделник.
90 задържани при протестите във Франция
Французите въстанаха срещу пенсионната реформа на президента Еманюел Макрон
„Ще протестираме поне седмица, а в края на тази седмица правителството ще отстъпи„, коментира 50-годишният служител на парижкия транспорт Патрик Дос Сантос.
Стачката срещу 41-годишният Макрон, който е и бивш инвестиционен банкер, стана президент през 2017 г. с обещание да отвори високо регулираната икономика на Франция, срещу мощни профсъюзи, които твърдят, че той иска да елиминира защитата на работниците и служителите.
В четвъртък, десетки хиляди протестиращи на улиците в Париж доведоха до затварянето на Айфеловата кула и части от Лувъра.
Лидерите на синдикатите са стимулирани от броя на здравните служители, железопътните работници и учителите, които участваха стачката и множеството, което се появи за антиправителствен марш в Париж и други френски градове.
Според Макрон пенсионната система е несправедлива и твърде скъпа и че французите ще трябва да работят по-дълго, въпреки че изглежда му е трудно просто да повиши пенсионната възраст над 62 години.
Официалната пенсионна възраст е повишена през последното десетилетие от 60 на 62 години, но остава една от най-ниските сред групата на богатите нации в ОИСР – например във Великобритания възрастта е 66 и предстои да се повиши до поне 67 години.
Синдикатите се опасяват, че новата система означава, че някои ще трябва да работят по-дълго за по-ниска пенсия.
Транспортът във Франция спря в протест срещу пенсионните реформи на Макрон
В Париж са разположени 6 000 полицаи, правителството очаква вандализъм