Източник: GettyImages
Европейският съюз призова Турция да престане с „прекалените изявления“, след като през последните дни турският лидер Реджеп Ердоган няколко пъти атакува властите в Германия и Холандия в прилагане на „нацистки практики“, съобщава АП.
„ЕС призовава Турция да се въздържа от прекалени изявления и действия, които водят до риск от допълнително ескалиране на ситуацията„, заяви говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас.
Холандия призова гражданите си да внимават в Турция
От 11 март 2017 година има дипломатическо напрежение между Турция и Холандия
Представителят добави, че разногласията могат да бъдат разрешени само чрез диалог и директна комуникация.
Той поясни, че е съществено да се избягва допълнителна ескалация и да се намерят начини за успокояване на ситуацията.
Брюксел също заяви, че от Берлин и Хага зависи дали да пускат турски политици в двете държави.
Турция за трети път привика холандския шарже д’афер
Турция е изпратила две дипломатически ноти
В същото време генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова всички страни членки на алианса „да покажат взаимно уважение, да се успокоят и да реагират обмислено“ във връзка с напрежението между Турция и Холандия.
Той добави, че е „важно да се насочим към всичко, което ни обединява“ – общите заплахи и борбата срещу ДАЕШ („Ислямска държава“).
Германският канцлер Ангела Меркел пък заяви, че Холандия има „пълната й подкрепа и солидарност“ в казуса с Турция.
Канцлерът добави, че настояването й Турция да използва подобни паралели също се отнася за Холандия и други държави.
Холандският премиер призова за намаляване на напрежението с Турция
Никога не съм бил свидетел на подобно нещо
Според нея сравненията с нацистите са „напълно неприемливи„. Тя добави на пресконференция в Мюнхен: „Холандия има пълната ми подкрепа и солидарност„.
Говорителят на Меркел Щефан Зайберт добави, че „холандците пострадаха лошо при нацисткия режим и е възмутително да се обвиняват, че са близо до тази идеология“.
Припомняме, през последните дни Германия и Холандия обтегнаха дипломатическите отношения с Турция, след като не разрешиха на турски политици да агитират в полза на запланувания за април референдум за конституционни промени в турската държава. Решението на двете държави вбеси Ердоган, който нарече управляващите в Хага и Берлин „нацисти и фашисти“.