Източник: EPA/БГНЕС
Руският президент Владимир Путин заяви, че докато пандемията COVID-19 „повдигна цунами от проблеми“ по целия свят, Русия успя да се справи с нея по-добре от някои други страни.
По време на годишната си пресконференция Путин заяви, че брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 3,6%, по-малко от този на САЩ и повечето държави-членки на Европейския съюз, някои от които „отчитат спад от 9%„.
Най-кратката му пресконференция – 1 час и 35 минути, бе първата среща на Путин с журналисти през 2001 г., най-дългата – 4 часа и 40 минути – бе пресконференцията през 2008 г. От 2004 г. насам всяка пресконференция продължава поне три часа. През 2019 г. Путин говори с репортери в продължение на 4 часа 18 минути, отговаряйки на въпроси от 57 представители на медиите.
Путин заяви, че реалните заплати в Русия до края на годината могат да нараснат с 1,5%. Според него безработицата се е увеличила до 6,3%.
Производството в руския селскостопански сектор се е увеличило с 1,8%, до края на годината може да има увеличение до 2%.
Дмитрий Песков коментира, че пресконференцията може да продължи около 3-4 часа. Той отбеляза, че форматът на видеоконференцията е по-сложен от разговора на живо, така че е трудно да се предскаже продължителността на събитието.
Путин благодари както на руските граждани, така и на медицинските специалисти в страната, че „се обединяват в усилията“ да ограничат разпространението на вируса и да намалят негативното му въздействие.
Руската Дума окончателно прие имунитета на Путин от съдебна отговорност след мандата му
Имунитет и за семейството му…
Той подчерта, че 70% от бюджета на страната не разчита на петролната и газовата индустрия. Дългът на Русия е спаднал с 10 млрд. долара от 70 млрд. долара и страната има положително търговско салдо. Валутните и златните резерви нарастват, добави той.
Сътрудничеството между AstraZeneca и Националния център по епидемиология и микробиология „Гамалея“ по отношение на ваксината COVID-19 е нещо „добро както за Русия, така и за света„.
Путин похвали първата руска корнавирус ваксина „Спутник V“, добавяйки, че в зависимост от това, когото питате, ефикасността на ваксината „се оценява в рамките на 95-97%„.
Той приветства усилията на британската фармацевтична компания, наричайки я „световноизвестна марка“, и заключи, че сътрудничеството е единственият начин, по който светът може да се справи с пандемията.
AstraZeneca/Oxford комбинира ваксини с руските разработчици на Sputnik V
Обединени усилия за борба с пандемията и съвместно производство