Променят Директивата за авторското право, за да не „убие“ интернет?
Източник: архив ЕПА
Приемането на Директивата за авторското право от Европейския парламент е погрешна стъпка и може да означава „смъртта на интернет“.
Такава позиция изрази шведският евродепутат Фредрик Федли, цитиран от онлайн изданието BREAKIT.
В сряда Европейският парламент гласува директивата, чиято цел е да осъвремени европейските законови норми за авторското право и да ги въведе в 21 век.
ЕП прие спорна директива за авторското право
Удар срещу технологичните гиганти, но и ограничаване на потребителите
Някои притежатели на права, като тези в музикалната индустрия, приветстват приемането на документа.
Но има и реакции в противоположната посока. Критиците на директивата виждат в нея края на глобалната мрежа каквато я познаваме. Т. нар. „данък връзка“ и „филтър за качване“ (членове 11 и 13) привлякоха вниманието.
„Това е наистина лош резултат и може да означава смъртта на интернет.“ – предупреждава Фредрик Федли, шведски евродепутат.
„Гласувах против предложението“, споделя той, малко след като документът беше подкрепен от евродепутатите.
След гласуването, при което директивата беше приета със 438 гласа „за“ и 226 „против“, германският политик Аксел Вос беше особено облекчен. Като докладчик по нея той беше в готовност да отговори на понякога суровите критики, за да доведе докрай приемането й.
Но шведският журналист Емануел Карлсен, който подкрепи директивата, сподели малко шокиращо откровение на последвалия брифинг.
Той разговаря с Вос за текстове от Директивата за авторското право, които са се „промушили“ незабелязано. Те засягат заснемането на големи спортни събития, когато видеото се гледа от повече потребители в социалните медии.
„Накратко, излиза, че човек не може дори да заснеме състезание по футбол или конни надбягвания“, коментира Емануел Карлсен.
Вос отбелязва, че този текст за спортните събития случайно е попаднал в директивата без да бъде забелязан.
Според него това е пропуск на ресорната комисия при изготвянето на документа. „Някой го е променил и никой не е забелязал“.
Той изразява увереност, че текстът няма да остане в този вид.