Последният Български екзарх Стефан I за Антим I
„В живота на приснопаметния Първи български екзарх има акт на самопожертвуване, който заслужено изисква всички добри българи да коленичим пред свещената му памят. Той безстрашно осъди зверствата, с които беше потушена априлската епопея и отказа да даде подписа си на оня официален документ, който мереше да обезсили зверствата. За тая си дързост, но дързост на жива и будна съвест, дързост на героизъм за правда и истина, той беше свален и пратен на заточение…
В неговите смели ръце, при чистата му мисъл и кристална съвест, трагичните моменти на средногорските пожари, кланетата в Батак, Перущица, Брацигово, кървавите води на Марица и големия траурен воал на ограбена, опожарена и смъртно измъчена Тракия, бяха могъщественото мирно оръжие, с което той, духовният глава на българския народ, предизвика Цариградската конференция, раздвижи заспалите свести в охолна Европа и разтвори благородното сърце на великия цар с великия му народ за братско съчувствие и решение: да бъде България свободна!
Точно пет години след тържествената аудиенция на екзарх Антим I, на 12 април 1877 г., великият руски цар Александър II обяви война за освобождението на българския народ.
Триумфалният подем на Възраждането ни върви от всички български земи към Цариград, връща се към бреговете на Дунава, за да тръгне отново през Шипка и Плевен към Сан Стефано и тук да получи цялостната ни духовна и политическа свобода. Нека бъдем достойни за нея. Това ще бъде най-големият дар на признателност към паметта на тия, които работиха и умряха за нея“.
Стефан I Екзарх Български, Триумфът на Възраждането
в. “75 години Българска екзархия”, март 1947 г.
в. “150 години Българска екзархия”, март 2020 г.
На снимките:
- Стефан I Екзарх Български.
- †Eкзарх Антим I, Пръв Екзарх на самостойнатa Българска Екзархия (1872-1877)
(Светско име Атанас Михайлов Чалъков, родом от Лозенград, Източна Тракия)
Български екзарх,Председател на Учредителното Народно събрание (1879) и Първото Велико Народно събрание (1879) в Търново.
Мемориална пощенска картичка, издадена през 2009 г. от ГЕОПАН с благословията на Св. Българска православна църква. Снимка: Държавна агенция „Архиви“ – ЦДА
Търсете юбилейният лист „150 години Българска екзархия“ 2020 в Бачковския Ставропигиален манастир „Успение на Пресвета Богородица“ , Поморийския манастир „Св. Георги“ и Клисурския манастир „Св.св. Кирил и Методий“ или чрез издателя:
ГЕОПАН – Бургас, 8000 Бургас, п.к. 282; e-mail: geopan@abv.bg, моб. тел.: 0888 437131, 0887 567809; https://www.facebook.com/geopanbg/?ref=bookmarks