Н а 4 ноември в конферентен център СОЧИ в стария Несебър Общинска организация Движение Русофили-Несебър и община Несебър организирха музикално-литературен концерт с участието на Иван Константинович Касянов, бивш солист на Александровския ансамбъл на Руската армия, заслужил артист на РФ, и Людмила Ивановна Михайлова, заслужил деятел на културата.
В препълнената зала с български и руски граждани,които живеят в община Несебър ,бурни аплодисменти следваха изпълненията на Касянов и Михайлова,които също са избрали прекрасната възможност да живеят в община Несебър.Професионалните изпълнители на руски и украински песни и стихове получиха много цветя и подаръци от възторжената публика.
Музикално-поетичният спектакъл озаглавен „Аз обичам Русия“ бе представен за пръв път в Несебър с вещата роля на водещия тържеството Виктор Иванов.Мероприятието ,организирано с личната подкрепа на кмета на община Несебър Николай Димитров,бе поредното значимо събитие на общинския клуб „Русофили“.
В приветствието си към присъстващите,неговият председател Христо Николов заяви :
Уважаеми членове на Общинска организация Русофили-Несебър, скъпи гости!
В края на XVI и началото на XVII век над Русия има постоянни набези от страна на многонационалната войска на Жечь Посполита – Федерацията на Кралство Полша и Великото княжество Литва, православието е подложено на гавра, храмовете, градовете и селата са ограбвани и изгаряни. Врагът, стигнал до Москва, под ръкоплясканията на прозападните боляри сяда в Кремъл и започва унищожението на Русия.
В следствие на това хората от различни религии, различни националности и социални класи се обединяват, за да освободят страната от чуждите нашественици. Спрени са братоубийствената препирни и крамоли и се поставя началото на мощно освободително движение. В края на 1612 година в Нижни Новгород се сформира Второ опълчение под ръководството на княз Дмитрий Пожарски и старейшината на града Козма Минин. На опълчението е изпратена от Казан чудотворната икона на Пресвета Богородица.
Свещеник Димитрий Ростовский по повод чудотворната икона казва:
„Тя избавя от големи беди и зло не само праведните, но и грешниците”. Считайки, че бедствието над страната е заради допуснатите грехове, хората и опълченците си налагат тридневен пост и с молитви се обръщат към Бог за помощ. Молитвата им е чута.
Плененият от поляците свещеник Арсений получава видение, че Пресветата Дева се е застъпила за хората пред Бог и те получават Божията милост. Това известие въодушевява войската и на 5 ноември 1612 г. Москва е освободена.
Честването на Казанската икона на Божията Майка започва през 1649 г. когато с указ на цар Алексей Михайлович Романов 4 ноември е обявен за държавен празник. До днешен ден тя е на особена почит сред православните народи.
С прекъсване от около 90 години през миналия век на 16 декабря 2004 год. Държавната Дума на РФ приема поправка във Федералния закон «За дни на воинската слава» и въвежда нов празник – Ден на народното единство отбелязван на същата дата – 4 ноември.
Духовните лидери, по инициатива на които се възражда празника, призовават той да стане „Ден на добрите дела”, в който хората от различна националност, вяра и убеждения, принадлежащи към различни социални групи, да се осъзнаят като единен народ с обща историческа съдба и общо бъдеще на Русия.
По случай днешния празник ви пожелавам, скъпи приятели, мир, добрина, търпение, мъжество, вяра и успех във всички начинания за благото на вашата Родина – Русия!
С Днем народного единства, дорогие дрязья!
……………………………………………………………………….
Следващата проява на клуб „Русофили“ в Несебър ще бъде на 19 ноември от 14.00 часа в залата на клуба,където ще бъде представена книгата с песни на известният руски бард Александър Кузнецов,който също живее в община Несебър.