ПП-ДБ представят проект за промени в Конституцията.
Сред предложенията за промени в Конституцията е 24 май да стане национален празник. Това каза съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Искаме да изведем културата и писмеността на преден план. Искаме да вкараме идеята, че сме потомци на просветители и с тези промени искаме да покажем, че бъдещето е в науката, каза той.
„Представяме конкретните текстове с изменения в Конституцията, зад които застава ПП-ДБ. С колегите от „Правосъдие за всеки“ тези текстове бяха изработени. Те стъпват и на едно по-широко политическо съгласие за едно изменение в Конституцията и се надяваме, че те ще се появят в Държавен вестник“, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов.
ПП-ДБ представят проекта си за конституционни промени
Иванов добави, че тези изменения са в резултат от дългогодишно усилие. „Тези текстове бяха обсъждани на различни нива в парламента с колегите от ГЕРБ и ДПС“, съобщи още той.
„Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата“, каза премиерът акад. Николай Денков, представяйки предложенията на ПП-ДБ за промени в Конституцията.
„Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник“, каза Денков.
ПП-ДБ внасят свой проект за промени в Конституцията
„Тази дискусия продължава много години и по различни причини не получи краен резултат. Сега можем да намерим решение в обществото. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява“, каза още той.
На форума присъстват премиерът акад. Николай Денков, министърът на правосъдието Атанас Славов, министърът на финансите Асен Василев, Христо Иванов, Кирил Петков, Атанас Атанасов и Владислав Панев. Има представители и на инициативата „Правосъдие за всеки“.
Сред предложенията са разделянето на Висшия съдебен съвет и ограничаването на правомощията на главния прокурор.