На четвъртия ден от протеста си миньорите и енергетиците формулираха исканията си към правителството. Те са в шест точки, а до медиите бяха разпратени от пресцентъра на КТ „Подкрепа“.
- Осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи, като критична инфраструктура на енергийната система за страната.
- Незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023 г.*
- Започване веднага на изработване на енергийна стратегия на Република България до 2050 г. със задължително участие на социалните партньори.
- Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г., до достигане на средноевропейски нива на домакинствата в положение на енергийна бедност.
- Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в Териториалните планове на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.
- Категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони.
*Решението от 12.01.2023 г. е за предоговаряне на Плана за възстановяване и развитие, като по-конкретно се искаше отпадане на поетия ангажимент от страната за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2025 г. Тогава депутатите гласуваха задължението към министър Атанас Пеканов от служебното правителство на Гълъб Донев.
Кабинетът напомни: Териториалните планове са публични, но трябва да се четат
Именно те бяха сочени като основен мотив миньорите и енергетиците да излязат на протест
Днес е четвъртият ден от протеста, който затвори движението през Прохода на републиката и по АМ „Тракия“. Тази сутрин протестиращи пробиха полицейския кордон и излязоха и на АМ „Струма“. Миналата седмица енергетици и минори обявиха протест, тъй като не бяха съгласни с Териториалните планове, но така и не посочиха конкретни несъгласия, а на самите протести бяха издигани лозунги като „спасяването на енергийната независимост и суверинитет на България“.
Протестиращите, а и синдикатите не откликнаха и на поканата на премиера Николай Денков за разговор вчера, а в събота изгониха министъра на енергетиката Румен Радев, който отиде директно при блокадата на „Тракия“. Ден преди това миньорите отказаха да разговарят и със заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, когото изгониха.
Миньорите получават до 36 заплати, ако не им се работи в новата държавна фирма
Правителството е приело плана за справедлив преход