Източник: фондация „Проект Бузлуджа“
Около 100 доброволци участваха в 5 доброволчески акции в помощ на опазване на мозайките на паметника Бузлуджа. Те са внасяли строителните материали в сградата и са монтирали защитните платна, които пазят мозайките от навявания на дъжд и сняг, съобщиха от фондация „Проект Бузлуджа“.
На 8 ноември фондация „Проект Бузлуджа“ приключи планираните спешни мерки за опазване на мозайките от външния мозаечен кръг в паметника Бузлуджа. Според организаторите мерките са доказано ефикасни тъй като по същата технология миналата година бяха стабилизирани мозайките от вътрешния кръг и разрушителните процеси бяха спрени.
Съюзът на репресираните: На Бузлуджа няма паметник, а пантеон на злото
В послание до фондация „Гети“…
По мярка бяха ушити 46 защитни платна с общ размер 600 квадратни метра от здрав, лек, устойчив и водонепропусклив текстил.
Финансирането тази година е изцяло българско и то от хората. В кампанията „Осинови мозайка“ са се включили десет личности и фирми за конкретно мозаечно произведение, както и дарители с малки или по-големи суми. Така всички мозайки в двата мозаечни кръга са вече защитени и ще бъдат запазени докато текат процесите по финансиране, планиране и изграждане на нов покрив и цялостна концепция за използване на сградата.
Възмущение от дарението на фондация „Гети” за „чинията” на Бузлуджа
Тежки репутационни щети за самата фондация и за САЩ…
През септември работите на терен започнаха със стабилизирането на съществуващите мозайки от екип от реставратори от Националната художествена академия и Техническия университет в Мюнхен.
След това строители изградиха защитен навес над мозайките, който ги предпазва от суровите климатични условия. Бяха използвани над 30 кубика дървен материал и 500 квадратни метра профилирана ламарина. Инициативата е подкрепена от Областна управа Стара Загора и Община Казанлък.
Сдружение възмутено от „гаврата“ Бузлуджа да е паметник на културата
Позорно било България да се превръща в комунистически резерват
Проект Бузлуджа продължава работата за опазване на сградата в две основни направления – спешни мерки на терен за спиране на разрухата и изготвяне и прилагане на цялостен „План за опазване и управление“ на монумента. Предстои отварянето на сградата за посетители във възможно най-кратък срок.