
Източник: iStock
Цената на слънчогледа върви нагоре (1.70- 2 лв.), но това е заради това, че най големият производител на слънчоглед е във война. Имаме достатъчно слънчоглед и той е изкупен от хората-производители още есента, когато цената беше нормална. Когато се търси един продукт много, нормално е цената да върви нагоре. Това каза пред БНТ Илия Проданов, зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. По думите му властта е внесла паника – а дали е спекула, той не може да каже.
На въпрос за пшеницата – дали се държи стока на склад, той отговори, че пазарът след жътва и на есен със сигурност не е бил този, който земеделските производители са очаквали заради инфлацията в производствените разходи, която е по-голяма от тази в цената. Проданов призна: „Да, изчаквахме по-добрата цена„. По думите му държавата се е намесила, когато цената на пшеницата е най-висока. Той не вижда на каква цена може да се изкупи зърното, от Асоциацията не знаят каква ще е сделката и на каква цена ще е изкупуването.
От есента има повишение в цената на олиото, каза той и определи, че сегашната цена „може би е нормална“.
Проданов посочи, че е бил спрян износът на зърно от държавата без никакви сигнали от управляващите защо се прави това. 10 дни те се опитали да намерят отговор защо е спрян и едва на Консултативния съвет по зърно са разбрали, че искат да се направи разчет за необходимостта от зърно до 2025 г. С днешна дата износът не е забранен, а затруднен заради проверки, поясни специалистът.

След истерията с олиото: Асен Василев имал информация за подготвяни акции и с брашното и захарта
Вицепремиерът не очаква драстични движения в цените на тока за бита
В България ще остане 1 млн. тона зърно, има златен резерв и държавата ще е запасена със зърно във всякакви условия, направи сметка Илия Проданов. Той обясни и при какви условия трябва да се съхрани зърното – специални условия за вкарване на кислород и сметна, че в Държавния резерв има място за 14 млн. тона. Тяхната информация е, че държавата ще купува пшеница и царевица.
Според него – за реколта 2022 г. няма опасения, че ще има трудности, тя е готова, макар да има ръст на цените на торове, но за следващата година трябва да се помисли за това.

НАП проверява големите производители на олио
На граничните пунктове се проверяват и превозните средства, транспортиращи продукция
Проданов коментира и дали е възможно да поскъпне брашното – има запасяване до края на юли. Ако цената се повиши, ще е заради ток, логистика, но цената на пшеницата не влияе, категоричен е той.
Няма как да няма повишение на цената на хляба, след като се повишават и други консумативи в държавата, обяви специалистът. В заключение Илия Проданов каза, че зърнопроизводителите искат срещи, яснота и общи решения от правителството. На въпроса за протести – той каза, че това е решение на Националната асоциация, но потвърди, че са в протестна готовност.