За развитието на Несебър като една от най-привлекателните и проспериращи български общини се движи системно, последователно и възходящо
Учредителната сесия на Градския общински народен съвет-Несебър се е състояла на 10 април 1959.Това се случва след отделянето на Несебър като самостоятелна община от околия Поморие.Усилената подготовка за това отделяне започва още в края на 1958 г. В развитието на една община обаче има факти и събития, които не трябва да се забравят, а да се отбелязват периодично. В годините може и трябва да се припомня за всички, които повече от 65 години работят за развитието на Несебър като една от най-привлекателните и проспериращи български общини, с това започна разказа на Николай Димитров – кмет на Община Несебър.
Събитието се състоя в залата на Старото кметство в Старинния Несебър.В тържествена атмосфера в навечерието на украсената Коледна елха присъстваха представители в развитието на общината от икономиката, строителството, културата и просветата, общественици.
Пред всички тях кметът Николай Димитров представи жалонирането в развитието на Община Несебър.Първият жалон започва на 10 април 1959 г. с учредяването на община Несебър, а за кмет е избран Александър Дончев. Вторият жалон продължава с избирането за кмет на Община Несебър Васил Киров през периода 1962 – 1966 година, който впоследствие е за най-дългия кмет през периода 1981-1990 година.През третия жалон за кмет е избран Пенко Попов в периода 1966 – 1976 г.Към следващия жалон през периода 1979 – 1982 г. с извършването на новата административна реформа и уедряване на Община Несебър, за кмет е избран Генчо Алагенов.
Кметът сподели, че през този период за стопанските ни, административни и синдикални дейци за 55 – годишнината на Общината са отличени: Васил Киров, Димитър Семерджиев, Димитър Янков, Златин Чаушев,Йордан Христов,Красимир Косев, Максим Момчилов, Пенко Апостолов /Попов/,а за 60- годишнината в развитието на общината са отличени: Александър Димитров /Трайков/ ,Васил Киров, Димитър Чаталбашев, Добрина Новоселска,Златин Чаушев, Кирил Коршутов, Максим Момчилов, Миглена Щерионова, Стайко Гургов, Стоян Христозов, Яни Николов.
Към разказа на кмета Николай Димитров се включи и журналистът Максим Момчилов.Той добави, че към новата селищна система Несебър, се приобщава цялата Община Обзор, със селата: Баня, Емона, Приселци, Раковсково, Паницово и Козница и заедно с първоначалната община населените места стават 16. След първите години се полагат основите за утвърждаването на Община Несебър като самостоятелна административно-териториална единица.
За нейното динамично развитие трябва да се отчете приноса и на останалите нейни ръководители: Александър Дончев, Васил Киров, Пеньо Попов,Григор Харизанов, Генчо Алагенов, Страхил Ламбов, Михаил Бенин, Андрей Сариев, Живко Георгиев,Стоян Голев, Янаки Стоянов, Николай Трифонов, Магдалена Мандулева, Николай Димитров. Същото си отнася и за ролята на пълномощниците тогава и кметове на съставните селища, а именно: Георги Кръстев от Равда, Илия Пешев от Влас, Йордан Христов от Тънково, Атанас Кръстев от Кошарица, Димитър Казаков от Оризаре, Петко Дойнов от Гюльовца и Желязко Матев от Морско.
Обективността изисква да бъде отчетена ролята и значението на служителите от изпълнителния апарат на общинската администрация в центъра и по места. В портала на мониторинга на общинския сайт от 2007 г. насам са включени: култура, туризъм, образование, социална политика, здравеопазване, спорт и младежки дейности, международни отношения, екология, европейски проекти, електронни справки и услуги, строителство, общински предприятия, земеделски земи, общински гори, защита при бедствия, които се отразяват благодарение на сектора „Връзки с обществеността”.
За развитието на община Несебър като самоуправляваща се общност би трябвало да се отдаде дължимото и на председателите на Общинския съвет в годините на прехода от 1991 г. насам: Михаил Бенин, Мария Стрезова, Страхил Станков, Красимир Косев, Стоян Голев, Димитър Янков, Янаки Стоянов, Благой Филипов, Румен Кулев и Върбан Кръстев.
Общият брой на кадрите в развитието на община Несебър са 97. Тези като непосредствени участници в учредяването на Община Несебър през 1959 г. са 15, председателите на ИК на ОбНС /кметове/ на Община Несебър са 12, заместник-кметовете са 35, секретарите са 16, асистентките на знамето са 2, пълномощниците в съставните селища са 7, а председателите на Общинския съвет са 10. Към края на разказа бе цитиран дословно пасажа в интервюто на кмета Николай Димитров от 2017 г.: „Един кметски мандат, да бъдеш себе си, е само малка част – тухла в стената, камък в основите на община и града. Затова всичко направено от нашите предшественици – всичко добро и позитивно, го надграждаме и доразвиваме. Това е основен принцип в моето управление».
Разказаното за развитието на общината бе прекъснато, но на екрана следваха фотоилюстрациите за периада от 1959 г. насам. Продължаваха снимка след снимка за градежа и растежа на общината, а кметът Николай Димитров започна с връчванията на грамотите и плакетите за номинираните на юбилейното събитие.
По азбучен ред на лауреатите бяха връчени юбилейни грамоти и плакети «За съществен принос в развитието и утвърждаването на община Несебър като самоуправляваща се общност»: Георги Димов, Георги Когелов, Илия Богданов, инж.Константин Сукнаров, Красимир Косев, Любен Манолов,Марин Господинов, Мима Петрова, Никола Харизанов,Страхил Станков, инж.Христо Христов.Всеки от тях изпълниха афористични изказвания, а Марин Господинов изпълни своеобразен музикално – артистичен етюд.
След това продължи разказаното. Беше споделено, че дори и за една година отчетът за последния мандат 2023 – 2024 г. в развитието на общината е твърде трудоемък. Заради това бе посочено, че краткият отчет е за проектите в развитието на населените места в общината през периода от 6 към 26 ноември.
В него са заложените за бъдещото развитие на общината проекти, разработени за да доразвият и осъвременят община, социалната политика и социалното подпомагане, инвестиращи инфраструктурни проекти.
За градежа вече е сторено:
* ОБЩИНА НЕСЕБЪР ИЗПЪЛНЯВА ОТГОВОРНА И ЦЕЛЕНАСОЧЕНА ПОЛИТИКА ЗА ОПАЗВАНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА СТАРИЯ ГРАД * КМЕТЪТ НА НЕСЕБЪР И МИНИСТЪРЪТ НА КУЛТУРАТА ОБСЪДИХА НА РАБОТНА СРЕЩА МЕРКИ ЗА ОПАЗВАНЕ НА СТАРИНЕН НЕСЕБЪР
* ОБЩИНА НЕСЕБЪР РАЗРАБОТВА ТРАСЕТА ЗА АЛТЕРНАТИВЕН ТРАНСПОРТ
* ОБЩИНА НЕСЕБЪР ЗАПОЧВА ИЗГРАЖДАНЕ НА МОДЕРЕН ПЛУВЕН БАСЕЙН * ОБЩИНА НЕСЕБЪР ПРОДЪЛЖАВА ДА РАЗРАБОТВА СПОРТНАТА СИ ИНФРАСТРУКТУРА * ОБЩИНА НЕСЕБЪР ИЗГРАЖДА СПОРТНО-РЕКРЕАТИВНА ЗОНА В СВЕТИ ВЛАС * ОБЩИНА НЕСЕБЪР ЗАПОЧВА ИЗГРАЖДАНЕ НА АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ В ГРАД ОБЗОР * ПРОЕКТЪТ „НЕСЕБЪР Е ЗА ПО-ЧИСТ ВЪЗДУХ“ СТАРТИРА УСПЕШНО * ОБЩИНА НЕСЕБЪР ПОДГОТВЯ БАЗАТА НА НОВИЯ ДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА ПЪЛНОЛЕТНИ ЛИЦА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ * ОБЩИНА НЕСЕБЪР ПРЕВЪРНА НОВАТА МНОГОФУНКЦИОНАЛНА СГРАДА В ТЪНКОВО В ЦЕНТЪР НА ОБЩЕСТВЕН ЖИВОТ
За растежа също е сторено:
* НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ СЕ СРЕЩНА С ПРОФ. Д-Р ВОЛФГАНГ ШУСТЕР, БИВШ КМЕТ НА ЩУТГАРТ
* ОДК – НЕСЕБЪР ОРГАНИЗИРА УРОК ПО ДОБРИНА ЗА МАЛКИТЕ УЧЕНИЦИ ОТ СУ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ” * В НАЙ-ГОЛЯМОТО УЧИЛИЩЕ В ОБЩИНА НЕСЕБЪР ЩЕ СЕ ИЗГРАЖДА STEM ЦЕНТЪР ПО ПРИРОДНИ НАУКИ, ИЗСЛЕДВАНИЯ, ИНОВАЦИИ И ТЕХНОЛОГИИ
* В НЕСЕБЪРСКО УЧИЛИЩЕ Е СЪЗДАДЕНА АЛЕЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ * УЧЕНИЦИ ОТ УЧИЛИЩЕТО В СВЕТИ ВЛАС С ОТЛИЧИЯ ОТ КРАЛСКА ОЛИМПИАДА ПО АНГЛИЙСКИ ЕЗИК
* ДЕТСКАТА ГРАДИНА В РАВДА ИМА ЛОГОПЕДИЧЕН КАБИНЕТ
* В УЧИЛИЩЕТО В РАВДА СЕ СЪСТОЯ УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ПОД ФОРМАТА НА СЪСТЕЗАНИЕ
* В УЧИЛИЩЕТО В РАВДА ОТБЕЛЯЗАХА ДЕНЯ НА ЧЕТЕНЕТО
* В НЕСЕБЪРСКАТА ДЕТСКА ГРАДИНА „МОРЯЧЕ“ СЕ СЪСТОЯ СЕДМИЦА НА ЗДРАВОСЛОВНОТО ХРАНЕНЕ
Казаното до тук е доказателство, че развитието на община Несебър се движи системно, последователно и възходящо. Към това, би трябвало да си припомни мотото за петия мандат на кмета Николай Димитров:
„Силни сме, защото сме семейство! Побеждаваме заедно! Заедно посрещаме успехите! А за успеха са важни целите !” С това се приключи разказа за първата година от мандата 2023-2027 г. за 65-годишнината в развитието на община Несебър.