Предсрочните парламентарни избори бяха добре организирани. Това отчете на първия брифинг след изборната нощ говорителят на Комисията Росица Матева.

До 31 октомври ще бъдат обявени резултатите и разпределението на мандатите от изборите, а до 3 ноември ще бъдат обявени имената на новите народни представители.

Избирателната активност на 27 октомври заковава на 38.94%. 125 машини за гласували не са работили по време на изборния ден, като 9 от тях са били разположени за гласуване извън страната. При една от машините не е имало електрозахранване, т.е. не е била включена в контакта.

Около 60 жалби и сигнали са подадени в ЦИК в деня на изборите, като изборната администрация се е произнесла по всички. Всички 31 Районни избирателни комисии (РИК) са предали в ЦИК секционните протоколи, предадени са и районните протоколи. В ЦИК се извършва повторно въвеждане на данните от секционните протоколи. ЦИК не извършва преброяване и не може да разпореди да бъдат отворени чували, за да бъде извършено повторно преброяване, както и не може да поправя протоколите на Секционните избирателни комисии (СИК), обясни Росица Матева.

ЦИК отчита данните и резултатите от гласуването въз основа на написаното от СИК в секционния протокол. Това са официални резултати, протоколи и данни, за които РИК са се подписали, подчерта Матева. ЦИК също така не поставя и не изважда или вкарва в парламента партии или коалиции. ЦИК ще обяви резултатите от изборите и в зависимост от гласовете се определя броя на партиите и коалициите, които ще бъдат в новия парламент.

ЦИК не извършва закръгляне на изборния резултат на нито една партия или коалиция. Ако една партия има 97 459 гласа, тогава влиза в парламента, но ако не ѝ достига дори един глас, не може да влезе в Народното събрание, уточни Матева в отговор на претенциите на партия „Величие“, че не прескача бариерата за влизане в парламента, въпреки че има резултат близо до 4%.

Росица Матева заяви, че ЦИК няма данни за оказван натиск заради „Величие“. Доста от партиите и коалициите правят контролно преброяване на база копие от протоколите на СИК. ЦИК е направила необходимото да се публикуват всички секционни протоколи, затова се публикуват и първоначалните данни – това са фактите за момента, така че повече коментари по въпроса на „Величие“ няма да се правят, категорична бе Росица Матева.

Тя добави, че Конституционният съд е този, който трябва да се произнесе по едно евентуално касиране на предсрочните избори и то ако съдът бъде сезиран с жалба.

Росица Матева отрече и да има проблеми с видеоизлъчването – такова е имало почти навсякъде.

От 11 626 секции с видеонабюдение в страната – 11 400 са имали излъчване – в останалите е можело да няма интернет. Дали има секции, които са си позволили да не включат телефоните за видеонаблюдението, тогава ще се види от записа на самото устройство. На въпрос за наказания за прекратено по-рано видеоизлъчване или неправилно направено такова, Матева посочи, че има предвидена административна санкция. В края на брифинга Матева съобщи, че вече има информация, че за над 3000 секции са публикувани записите от електронните устройства за видеонаблюдението.

Окончателно: Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание

Обновена

Окончателно: Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание

ПП-ДБ задържа второто място пред „Възраждане“, „Величие“ остава под чертата