Източник: news.bg
Досега не е имало случай, в който Централната избирателна комисия (ЦИК) да е отказала да свали имунитета на кандидат за народен представител. Имаше данни какво престъпление е извършил Джейхан Ибрямов, но така или иначе ЦИК е разгледала документи и е приела единодушно да бъде дадено разрешение за задържането и привличането като обвиняем на Ибрямов. Това заяви зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева пред БНР.
Тя обясни, че ЦИК е взела решение съобразно закона за Джейхан Ибрямов. ЦИК се е запознала с представените документи от прокуратурата, но отговорност на държавното обвинение е било дали ще поиска свалянето на депутатския имунитет на съответния народен представител. Досега няма в практиката на ЦИК отказ да бъде задържан кандидат за народен представител или да бъде привлечен като обвиняем. ЦИК няма правомощията да преценява доказателствата, които прокуратурата е събрала, а отговорността за тях е на прокуратурата.
„Изборите вече са насрочени, не могат да бъдат отложени, но това не е първият случай да се иска разрешение от ЦИК да се привлече кандидат за народен представител като обвиняем. Това не е проблем за провеждането на изборите, а още повече имунитетът на народен представител като е свален, не означава, че не може да участва в изборите“, коментира Матева.
Джевдет Чакъров: Ще поискаме отмяна на изборите
Заради напрежението около ареста на Ибрямов и кмета на Минерални бани
Вътрешнопартийните проблеми, които водят до разделения не са проблеми, които ЦИК ще коментира. Не е пречка Джейхан Ибрямов да е кандидат за народен представител и впоследствие, ако политическата сила, която го издига и влезе в парламента, да положи клетва като депутат.
В момента в ЦИК постъпват много жалби – от представляващите Алианс за права и свободи, както и членове на СИК. ЦИК има много казуси, по които да се произнася. Над 40 са жалбите за съставяне на СИК-овете.
Росица Матева увери, че няма натиск върху членове на ЦИК. Тя подчерта, че гаранционният срок на машините е 3-годишен и изтича през настоящата година. Дори и да изтече гаранцията на машините за гласуване, не е проблем да бъдат използвани на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. „Нито един уред, който ползваме, включително компютри и телевизори, не спират да работят дори, когато им изтече гаранционният срок“, сравни Росица Матева. Тя увери още, че хартията за гласуване отговаря на изискванията на машините.
Започна удостоверяването на машините за гласуване за вота през октомври
Сертифицирането на устройствата протича под наблюдението на експерти от Държавна агенция „Национална сигурност“
„Машините могат да работят и могат да продължат да работят още дълги години. Дори когато през 2014, 2015 и 2016 г., когато бяха експериментални, бяха на десетина години и използвани в други държави. Няма причини да се твърди, че машините няма да работят на изборите“, категорична бе Матева.
ЦИК препоръчва още да се назначават членовете на СИК по-близо до изборния ден. Членовете на СИК работят в предизборния, изборния и следизборния ден. Достатъчно е 10 дни преди началото на изборния ден да бъдат назначени, но предложението на ЦИК е да няма възможност да бъдат сменяни. Другите предложения на ЦИК – подобряване на нормите в Изборния кодекс.
„Да се надяваме, че след изборите ще има време да бъдат обсъдени предложенията на ЦИК, за да могат да бъдат направени промени в изборните правила, които да подобрят процеса“, надява се Матева.
По отношение на гласуването на предсрочните избори на българите зад граница, Матева заяви, че причината да не се подават заявления за гласуване е, че се възстанови откриването на така наречените автоматични секции извън страната. 719 са СИК-овете, които вече са определени, като най-много са в Турция, във Великобритания са 112.
В над 150 от 720 секции в чужбина ще има машини за гласуване
Камерите за видеонаблюдение за вота ще бъдат транспортирани по места след 16 октомври