Последната неделя преди най-светлия християнски празник Пасха – Великден – Възкресение Христово, който е с променлива дата, празнува се „тържественото влизане на Исус Христос в Йерусалим”, където народът го посреща с палмови клонки в ръце.
Ритуалът с носенето на палмови клонки в ръце представлява древна традиция, която символизира почитта към военоначалниците – победители. А победата означава спасение за народа от поробване и робия.
В този смисъл жителите на Йерусалим със символа на победата посрещат победителя Христос. Почитта към него е свързана с чудото, което той извършва като възкресява приятеля си Лазар, който от 4 дни е бил мъртъв и погребан. Чудото Христово бързо се разпространява. Народът, верен на традициите си, се подготвя и посреща Спасителя като василевс, държейки палмови клонки в ръце. Възседнал ослица Спасителят влиза в Йерусалим по осеения с палмови клонки път. А жителите му тържествуват с възгласите: „Осанна! Осанна! (Спасение! Спасение!) Благословен е Идещият в име Господне, Царят на Йерусалим”. А победата на Христос е победа над смъртта.
Този църковен празник датира от IX век, като в различните християнски страни и области има различно название, което е свързано с вида дървесни клонки наричани „вая” (гр. το βάϊον – палмово листо). В деня на празника храмовете се украсяват с тези клонки, които след богослужението се раздават на богомолците.
За нас, българите, това е празникът Цветница или Връбница, когато богомолците отнасят в домовете си върбови клонки за здраве и благоденствие. Те символизират палмовите клонки. За гърците празникът е Палмова неделя – Κυριακή των Βαϊων / Киряки тон Вайон. Там освен палмови клонки, в някои от областите клонките са от дафиново или маслиново дърво, както и от мирта. Съществуват различни обичаи свързани с тях.
Цветница е празник олицетворяващ началото на пролетта, затова в този ден се носят цветя в църквата, които се оставят на иконите.
Честит празник и на всички, които носят имена на цветя!
д-р Евтелпа Стойчева
Археолог